Hangete teostamise kord
Vastu võetud 13.02.2020 nr 74
Määrus kehtestatakse riigihangete seaduse § 9 lõigete 1 ja 3 alusel.
§ 1. Üldsätted
(1) Hangete teostamise kord (edaspidi hankekord) reguleerib Kose Vallavalitsuses (edaspidi vallavalitsus) ja vallavalitsuse hallatavas asutuses (edaspidi asutus) riigihangete korraldamist.
(2) Hankekorras sätestatakse asja, teenuse ja ehitustöö hind ilma käibemaksuta.
(3) Riigihangete korraldamise ning pakkumuse edukaks tunnistamise otsustab vallavalitsus oma korraldusega.
(4) Vallavalitsuse korralduses määratud riigihanke korraldamise eest vastutav isik tagab kõigi nõutavate hankedokumentide koostamise ning nõutavate dokumentide õigeaegse esitamise riigihangete registrile.
(5) Hankelepingu täitmise üle tagab kontrolli riigihanke korraldamise eest vastutav isik, kui hankelepingus ei ole sätestatud teisiti.
§ 2. Riigihangete planeerimine ja hankeplaan
(1) Vallavalitsuse poolt planeeritavad riigihanked kooskõlastatakse asutuste juhtidega eelarve koostamise käigus. Riigihangete planeerimiseks kinnitab vallavalitsus oma korraldusega ühe kuu jooksul peale eelarve vastuvõtmist eelarveaastaks planeeritud riigihangete hankeplaani (edaspidi hankeplaan), mis avaldatakse Kose valla veebilehel.
(2) Hankeplaanis märgitakse kavandatavad riigihanked, mille hankelepingu eeldatav maksumus on suurem seaduses sätestatud lihthanke piirmäärast.
(3) Hankeplaanis peavad sisalduma alljärgnevad andmed:
1) riigihanke nimetus;
2) hankelepingu eeldatav maksumus;
3) hankemenetluse liik;
4) riigihanke väljakuulutamise eeldatav aeg;
5) hankelepingu sõlmimise eeldatav aeg;
6) riigihanke eest vastutav isik;
7) rahastamise allikas.
§ 3. Asja ostmine ning teenuse ja ehitustöö tellimine vallavalitsuses
(1) Vallavalitsuses alla lihthanke piirmäära jääva asja ostmise ning teenuse ja ehitustöö tellimise korral peab järgima raha säästliku ja otstarbeka kasutamise põhimõtet ning saavutama tehingu eesmärgi mõistliku maksumusega, tagades konkurentsi korral erinevate pakkumuste võrdlemise teel parima võimaliku hinna ja kvaliteedi suhte.
(2) Pakkumuskutse ja pakkumuse esitamise vaheline periood ei või olla lühem kui viis tööpäeva.
(3) Vallavalitsuse korraldusega määratud isik viib läbi:
1) asja ostmise ja teenuse tellimise hinnaga alates 5 000 eurost kuni 10 000 euroni;
2) ehitustöö tellimise hinnaga alates 8 000 eurost kuni 20 000 euroni.
(4) Määratud isik võtab pakkumused vähemalt kolmelt pakkujalt. Märgitud nõuet ei pea järgima juhul kui planeeritav hind on väiksem käesoleva paragrahvi lõikes 3 märgitud minimaalhinnast. Pakkumuste hindamise kohta teeb vastav isik suulise otsuse. Juhul kui parima pakkumuse maksumus ületab käesoleva paragrahvi lõikes 3 märgitud piirmäära, siis teeb pakkuja edukaks tunnistamise kohta vallavalitsus korralduse.
(5) Juhul kui planeeritav hind jääb käesoleva paragrahvi lõikes 3 sätestatud maksimaalmäära ning seaduses sätestatud lihthanke piirmäära vahele, viib menetluse läbi vallavalitsuse poolt moodustatud alaline komisjon, kes võtab kirjalikud pakkumused vähemalt kolmelt pakkujalt. Menetluskäigu ja pakkuja edukaks tunnistamise kohta teeb vallavalitsus korralduse.
§ 4. Asja ostmine ning teenuse ja ehitustöö tellimine asutuses
(1) Asutuse juhi pädevuses on asja ostmine ning teenuse tellimine hinnaga kuni 5 000 eurot ning ehitustöö tellimine hinnaga kuni 8 000 eurot.
(2) Asja ostmise ning teenuse ja ehitustöö tellimise viib läbi asutuse juht või tema poolt volitatud isik, kes tagab pakkujate paljususe, arvestab pakkumuste erisustega ning asja, teenuse või töö kvaliteedi vastavusega asutuse erinõuetele. Juhul kui parima pakkumuse maksumus ületab käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatud piirmäära, siis on tehingu tegemiseks vajalik vallavalitsuse eelnev nõusolek.
(3) Erandkorras võib asutuse juht teha ettepaneku pakkumuse tegemiseks ühele pakkujale, kui eelkõige loomingulise, esituskunsti ja koolitusalase sisuga teenus või asi on otseselt seotud konkreetse isikuga. Pakkumuses esitatud asja või teenuse hind peab olema mõistlik ning põhjendatud. Juhul kui hind ületab käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatud piirmäära, siis on tehingu tegemiseks vajalik vallavalitsuse eelnev korraldus.
§ 5. Meetmed huvide konflikti ennetamiseks, tuvastamiseks ja kõrvaldamiseks
(1) Vallavalitsus ennetab ja väldib riigihanke korraldamisel konkurentsi kahjustava huvide konflikti. Huvide konfliktina käsitletakse hankekorras olukorda, milles hankemenetlust korraldaval isikul või menetlusse kaasatud isikul või isikul, kes võib mõjutada riigihanke tulemust, on otseselt või kaudselt finantsalaseid, majanduslikke või muid isiklikke huvisid, mida võib hinnata tema erapooletust ja sõltumatust kahjustavatena.
(2) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 märgitud isik on kohustatud informeerima oma vahetut juhti või vallavanemat asjaoludest, mis võivad tema osalemisel hanke korraldamisel põhjustada huvide konflikti ning vastav isik taandatakse hanke korraldamisest.
§ 6. Rakendussätted
(1) Tunnistada kehtetuks Kose Vallavolikogu 21.06.2018 määrus nr 32 „Hangete teostamise kord Kose vallas“.
(2) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
Uno Silberg
volikogu esimees