Linna ja valla valitsemineLinna- ja vallavalitsus, ametiasutus ja nende töökorraldus

Teksti suurus:

Tarvastu Vallavalitsuse ametiasutuse palgajuhend

Väljaandja:Tarvastu Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:23.06.2013
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:11.01.2018
Avaldamismärge:RT IV, 20.06.2013, 36

Tarvastu Vallavalitsuse ametiasutuse palgajuhend

Vastu võetud 27.03.2013 nr 11

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 36 ning avaliku teenistuse seaduse § 63 lg 2 alusel

§ 1.   Reguleerimisala

  (1) Palgajuhend reguleerib Tarvastu Vallavalitsuse (edaspidi vallavalitsus) teenistujate palga ja töötasu, puhkusetasu ning seadusest tulenevate hüvitiste maksmise tingimusi ja korda.

  (2) Teenistujate palkade määramisel ja töötasude kokku leppimisel ja maksmisel lähtutakse avaliku teenistuse seadusest, töölepingu seadusest ning käesolevast palgajuhendist.

  (3) Asutus maksab ametnikele palka ning töötajatele töötasu sarnastel alustel.

  (4) Vallavanemale töötasu, lisatasu, hüvitise, toetuse ja soodustused määrab vallavolikogu eraldi otsusega. Käesoleva määrusega neid ei reguleerita.

§ 2.   Eesmärk

  Palgajuhend peab tagama, et igal teenistujal ja töötajal on selgus:
  1) millistest komponentidest tema palk või töötasu koosneb;
  2) milline on komponentide osakaal kogupalgas;
  3) kuidas ja mille alusel tema palk või töötasu kujuneb.

§ 3.   Mõisted

  Määruses kasutatakse mõisteid järgmises tähenduses:
  1) teenistuja – vastavalt avaliku teenistuse seaduse § 5 alusel on avalik teenistuja Tarvastu vallaga avalik-õiguslikus teenistus- ja usaldussuhtes olev ametnik või eraõiguslikus töösuhtes olev (s.o. töölepingu alusel töötav) töötaja;
  2) ametnik –isik, kes on Tarvastu vallaga avalik-õiguslikus teenistus- ja usaldussuhtes ning teostab avalikku võimu. Ametnik töötab avaliku teenistuse seaduse alusel ning ametniku teenistuskohta nimetatakse ametikohaks;
  3) töötaja – Tarvastu vallaga eraõiguslikus töösuhtes olev isik, kes ei teosta avalikku võimu, vaid teeb avaliku võimu teostamist toetavat tööd. Töötaja töötab töölepingu alusel ning töötaja teenistuskohta nimetatakse töökohaks;
  4) teenistuskoht – ametiasutuse teenistuskohtade koosseisus ettenähtud ameti- või töökoht;
  5) palk – ametnikule makstav põhipalk, muutuvpalk ning eritingimustes töötamise eest makstavad lisatasud (lisatasu öötöö, riiklikel pühadel töötamise ja ületunni ning valveaja eest) ning asendustasu;
  6) töötasu – tasu, mis koosneb põhipalgast, muutuvpalgast, eritingimustes töötamise eest makstavatest lisatasudest (lisatasu öötöö, riiklikel pühadel töötamise ja ületunni ning valveaja eest) ning asendustasust, mida asutus maksab töötajale tehtud töö eest vastavalt töölepingule, õigusaktidele ja tööandja poolt kehtestatud korrale.

§ 4.   Palk ja töötasu

  (1) Ametnikul on õigus saada teenistusülesannete täitmise eest palka ja töötajal õigus saada töötasu alates ametikohale asumise päevast kuni teenistusest või töölt vabastamiseni.

  (2) Ametniku palga määrab käskkirjaga vallavanem. Töötaja töötasu (va preemia) lepitakse töötaja ja vallavanema vahel kokku töölepingus või selle lisas.

  (3) Ametisse nimetamisel või töölepingu sõlmimisel lepitakse kokku ametniku palk või töötaja töötasu katseajal. Katseajal võib määrata teenistuja põhipalgaks tema teenistuskohale planeeritud palgatasemest vähemalt 10% madalam palgamäär. Teenistujatele palga määramisel või töötasu kokku leppimisel peab arvestama valla eelarvelisi vahendeid ja käesolevat määrust.

  (4) Ametniku palk koosneb põhipalgast, muutuvpalgast ja lisatasudest. Ametiasutus ei tohi maksta ametnikule sellist lisatasu või toetust, mille maksmine ei tulene seadusest. Avaliku võimu teostamise õiguse peatumise ajal ei maksta ametnikule palka ega muid hüvitisi, kui seaduses ei sätestata teisiti.

  (5) Töötaja põhipalk määratakse kindlaks töötajaga sõlmitavas töölepingus arvestades käesoleva korra sätteid ja makstakse lisatasusid ning hüvitisi vastavalt tööseadust reguleerivatele õigusaktidele.

§ 5.   Palga ja töötasu vähendamise alused

  (1) Ametniku ja töötaja põhipalka ei tohi ühepoolselt vähendada. Ühepoolselt võib põhipalka vähendada üksnes järgmiste tingimuste koosesinemise korral:
  1) kui esineb üldine majanduslangus ning ametiasutuse eelarve vähendamine on vajalik majanduskeskkonna vastu usalduse säilitamiseks;
  2) kui palga vähendamine ei ületa protsenti, mille võrra ametiasutuse eelarve väheneb.

  (2) Kui käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 1 nimetatud alus on ära langenud ja ametiasutuse palgafondi suurendatakse tulenevalt ametiasutuse eelarve suurendamisest, tuleb ametiasutusel leida võimalus põhipalga taastamiseks.

§ 6.   Palga ja töötasu maksmise aeg ja viis

  (1) Palga ja töötasu arvestusperiood on kalendrikuu. Palka ja töötasu arvestatakse ajavahemiku eest, mil teenistuja täitis talle pandud ülesandeid. Kui teenistujale on kehtestatud tööajanormist lühem tööaeg, arvestatakse palka ja töötasu proportsionaalselt tööl oldud aja eest.

  (2) Palka ja töötasu makstakse üks kord kuus hiljemalt jooksva kuu viimasel tööpäeval teenistuja poolt osundatud pangakontole, kui ei ole kokku lepitud teisiti. Kui jooksva kuu viimane tööpäev on puhkepäev, tehakse ülekanne sellele eelneval tööpäeval.

  (3) Keskmise palga maksmisel võetakse keskmise palga arvutamisel aluseks töölepingu seaduse § 29 lõike 8 alusel Vabariigi Valitsuse kehtestatud keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord.

§ 7.   Põhipalk

  (1) Põhipalk on fikseeritud palga osa, mis on määratud ametniku teenistusalaste teadmiste, oskuste ja kogemuste põhjal ning teenistusülesannete keerukusest ja vastutuse ulatusest. Põhipalk ei sisalda muutuvpalka ja lisatasusid.

  (2) Põhipalga muutmise ettepanekud teeb vallavalitsus ja kinnitab volikogu.

§ 8.   Muutuvpalk

  (1) Muutuvpalk on ametniku palga ebaregulaarne osa, mida võib maksta eelarvevahendite olemasolul:
  1) tulemuspalgana;
  2) lisatasuna täiendavate teenistusülesannete täitmise eest;
  3) preemiana erakordsete teenistusalaste saavutuste eest.

  (2) Muutuvpalka võib kalendriaasta jooksul ametniku põhipalgale juurde maksta kuni 20 protsenti ametniku aastasest põhipalgast.

§ 9.   Tulemuspalk muutuvpalga osana, selle maksmise tingimused ja kord.

  (1) Tulemuspalk on ametniku palga ebaregulaarne osa, mida makstakse vastavalt asutuse töötulemustele ja teenistuja panusele tulemuste saavutamisel. Tulemuspalka makstakse teenistujale tulemusliku töö eest eesmärgiga motiveerida teda edasiste eesmärkide saavutamisel.

  (2) Tulemuspalga määramise õigus on vallavanemal, kes annab välja sellekohase käskkirja. Tulemuspalka võib maksta ametnikule kuni kaks korda aastas arvestades käesoleva määrus § 8 lõikes 2 nimetatud piiranguga.

  (3) Tulemustasu ei maksta ametnikule, kellele on määratud distsiplinaarkaristus, mis ei ole kustunud või tööandja poolt kustutatud. Tulemustasu ei maksta ka töötajatele, kes on valla ametiasutuses töötanud vähem kui kuus (6) kuud.

§ 10.   Lisatasu muutuvpalga osana, selle maksmise tingimused ja kord

  (1) Lisatasu on ametniku palga ebaregulaarne osa, mida makstakse töö eest, mida ametnik teeb talle kindlaksmääratud töö ajal, kuid tehtava töö maht on nõutavast suurem ametijuhendis ettenähtuga võrreldes või ametijuhendis määramata teenistusülesandeid, mille sisu on erinev ametniku ametikohajärgsetest ülesannetest.

  (2) Lisatöö ja täiendavate tööülesannete all ei mõisteta juhi poolt antavaid ühekordseid ametialaseid korraldusi.

  (3) Lisatasu määrab vallavanem käskkirjaga, on individuaalne, vajaduspõhine. Lisatasu määramise eelduseks on ametniku ametijuhendiga ametiülesannete eeskujulik täitmine ja lisatasu määramisel peab arvestama käesoleva määrus § 8 lõikes 2 nimetatud piiranguga.

§ 11.   Preemia erakordsete teenistusalaste saavutuste eest kui muutuvpalga osa, selle maksmise tingimused ja kord.

  (1) Preemia erakordsete teenistusalaste saavutuste eest (edaspidi nimetatud preemia) on ametniku palga ebaregulaarne osa, mis määratakse selliste teenistusülesannete eduka täitmise eest, mis on suunatud Tarvastu valla kogukonna arengule ja heaolule.

  (2) Preemia erakordsete teenistusalaste saavutuste eest määratakse vallavanema käskkirjaga arvestades käesoleva määruse § 8 lõikes 2 nimetatud piiranguga.

§ 12.   Asendustasu

  (1) Teenistujale, kes täidab puuduva teenistuja ülesandeid osaliselt, olles vabastamata oma ülesannete täitmisest, makstakse asendustasu, kui asendamine ei tulene teenistuja ametijuhendist või tingib võrreldes ametijuhendis ettenähtuga töökoormuse olulise suurenemise.

  (2) Puuduva teenistuja asendamisel teenistuja haiguse ajal kauem kui 5 tööpäeva järjest eeldatakse, et võrreldes ametijuhendis ettenähtuga töökoormus oluliselt suureneb, ning asendajale makstakse asendustasu kuni 30% asendatava teenistuja põhipalgast.

  (3) Teenistujale, kes täidab puuduva teenistuja ülesandeid osaliselt või täielikult, olles vabastatud vastavalt kas osaliselt või täielikult oma ülesannete täitmisest, makstakse vähemalt tema oma teenistuskohajärgset palka. Kui asendatava teenistuja palk on suurem, makstakse suuremat palka.

  (4) Asendustasu eest makstav lisatasu ei kuulu muutuvpalga hulka (ei laiene käesoleva määrus § 8 lõikes 2 nimetatud piirang).

§ 13.   Puhkusetasu

  (1) Puhkusetasu arvestatakse Vabariigi Valitsuse 11.06.2009 määruse nr 91 „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord" alusel.

  (2) Puhkusetasu kantakse teenistuja pangakontole hiljemalt eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust või teenistuja soovi korral järgmisel palgapäeval. Juhul, kui teenistuja puhkus poolte kokkuleppel katkestatakse või katkeb teenistuja puhkus teenistuja haiguse tõttu ning teenistujale on puhkusetasu üle kantud, arvestatakse puhkusetasu ümber ja enammakstud summa peetakse kinni järgneva kuu või järgnevate kuude palgast või töötasust.

§ 14.   Palgatingimuste täitmise kontroll

  Vallavalitsusele eraldatud palgafondi otstarbeka ja säästliku kasutamise eest vastutab vallavanem.

§ 15.   Määruse jõustumine

  Määrus jõustub 01. aprillil 2013

Aivar Kustavus
vallavolikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json