Keskkond ja heakordHeakord

Transport ja liiklusLiikluskorraldus, teed ja tänavad

Teksti suurus:

Saku valla kaevetööde eeskiri

Väljaandja:Saku Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:09.07.2018
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT IV, 06.07.2018, 37

Saku valla kaevetööde eeskiri

Vastu võetud 11.06.2009 nr 6
RT IV, 21.11.2011, 24
jõustumine 01.07.2009

Muudetud järgmiste aktidega (näita)

VastuvõtmineAvaldamineJõustumine
28.06.2018RT IV, 06.07.2018, 2309.07.2018

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 361 alusel.

1. peatükk ÜLDSÄTTED 

§ 1.   Määruse eesmärk

  Saku valla kaevetööde eeskiri (edaspidi eeskiri) määrab kindlaks kaevetööde üldise korra Saku valla kohalikul teel, reformimata riigimaal ja munitsipaalmaal (edaspidi kaeveala) ja on kohustuslik kõikidele kaevetöid teostavatele isikutele.

§ 2.   Mõisted

  Eeskirjas kasutatakse mõisteid alljärgnevas tähenduses:
  1) kaevetöö on tagasitäidetavate süvendite kaevamine ja tagasitäitmine või pinnase koorimine sügavamale kui 30 cm maapinnast;
  2) avariikaevetöö on kaevetöö, mis on vajalik tehnovõrgu avarii likvideerimiseks juhul, kui kaevetöö alustamisega viivitamine takistab vastava teenuse osutamist tarbijatele või ohustab inimesi, ehitisi, keskkonda;
  3) kaevetöö tegija (edaspidi kaevaja) on füüsiline või juriidiline isik, kes teostab kaevetööd kaevetöö loa alusel või kes teostab avariikaevetööd tehnovõrgu valdaja poolt kinnitatud avariikaevetöö akti alusel;
  4) vastutav isik on kaevetöö loa taotleja poolt kirjalikult määratud isik, kes vastutab kaevetöö eest;
  5) kaevetöö luba on Saku Vallavalitsuse (edaspidi vallavalitsus) poolt väljastatud luba, mille alusel teostatakse kaevetöid ning millega määratakse kaevetööde tingimused ja tähtajad;
  6) kaevetöö koht on kaevealal asuv konkreetne kaevetööde teostamise koht.

2. peatükk KAEVETÖÖ LUBA 

§ 3.   Kaevetöö loa taotlemine ja taotluse menetlemine

  (1) Kaevetöö loa saamiseks esitab taotleja vallavalitsusele enne kaevetöö algust:
  1) vormikohase kaevetöö loa taotluse;
  2) koopia ehitusprojekti tehnovõrkudega asendiplaanist, millele on märgitud kaevetöö koht ja millel on tehnovõrkude (elektri-, gaasi-, side-, soojavarustuse-, vee- ja kanalisatsioonivõrkude jms) valdajate kooskõlastused;
[RT IV, 06.07.2018, 23 - jõust. 09.07.2018]
  3) vajadusel kaevetöid käsitlevad tööjoonised;
  4) vajadusel liikluskorralduse ajutise skeemi ja ühistranspordiliinide ümbersõitude skeemi;
  5) tööde ajagraafiku.

  (2) Taotluse menetlemisel vallavalitsus:
  1) kontrollib taotluse vastavust käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatud nõuetele ning puuduste esinemise korral annab mõistliku tähtaja puuduste kõrvaldamiseks;
  2) kontrollib taotluses esitatud ja taotlusele lisatud dokumentides sisalduvate andmete õigsust ning nõuab vajadusel taotlejalt täiendavaid dokumente ja selgitusi.

§ 4.   Kaevetöö loa väljastamine
[RT IV, 06.07.2018, 23 - jõust. 09.07.2018]

  (1) Vallavalitsuse poolt määratud ametnik (edaspidi ametnik) vormistab kaevetöö loa digitaalselt, luba edastatakse kaevetööde loa taotlusel toodud taotleja e-posti aadressile.

  (2) Info väljastatud kaevetöö lubade kohta avalikustatakse Saku valla dokumendiregistris.

  (3) Enne kaevetöö alustamist jäädvustab kaevaja fotode või videosalvestise abil kaevetöö koha seisukorra, jäädvustatud materjal esitatakse kaevetöö lõpetamisel ametnikule.
[RT IV, 06.07.2018, 23 - jõust. 09.07.2018]

§ 5.   Kaevetöö tähtaja pikendamine

  Kaevetöö tähtaja pikendamiseks esitab taotleja vallavalitsusele põhjendatud kirjaliku taotluse koos korrigeeritud kaevetöö tegemise ajagraafikuga.

§ 6.   Kaevetöö loa väljastamisest keeldumine

  (1) Kaevetöö loa väljastamisest keeldutakse, kui:
  1) kaevetöö loa taotlusele ei ole lisatud eeskirja § 3 lõikes 1 nimetatud dokumente;
  2) ei ole kõrvaldatud taotluses esinevaid puudusi määratud tähtajaks.

  (2) Kaevetöö loa väljastamisest keeldumisest teatatakse taotlejale kirjalikult.

3. peatükk NÕUDED KAEVETÖÖ LÄBIVIIMISEL 

§ 7.   Kaevetöö koha tähistus

  (1) Kaevetöö koht tuleb ümbritseda ohupiiretega ja tähistada liikluskorraldusvahenditega vastavalt majandus- ja kommunikatsiooniministri poolt kehtestatud nõuetele. Ajutiste piirete kasutamisel paigaldatakse piirded viisil, mis tagab nende püsivuse.

  (2) Kaevetöö kohta paigaldatakse nähtavale kohale teabetahvel, millele on märgitud:
  1) tellija nimi ja aadress;
  2) kaevaja nimi ja aadress;
  3) kaevetöö eest vastutava isiku nimi ja telefon;
  4) töö nimetus;
  5) töö alg- ja lõpptähtaeg;
  6) tööpiirkonna pikkus.

§ 8.   Kaevetöö kohas asuv dokumentatsioon

  Kaevaja tagab kaevetöö teostamise kohas kaevetöö iseloomust olenevalt järgmised dokumendid:
  1) kaevetöö luba;
  2) liikluskorralduse ajutine skeem;
  3) tehnovõrkude valdajate kooskõlastused või load kaevetööks vastavate tehnovõrkude kaitsevööndis;
  4) töö toimumise ajagraafik;
  5) olemasolul raieluba.

§ 81.   Kaevetööde üldnõuded
[RT IV, 06.07.2018, 23 - jõust. 09.07.2018]

  (1) Kaevaja on kohustatud esitama kõik vajalikud kehtivad tunnistused ja sertifikaadid katsetuste ning ehitustoodete ja ehitusmaterjalide uuringute kohta enne toodete või materjalide kasutusele võtmist või töö üle andmist. Kõik kulutused kannab kaevetööde teostaja.

  (2) Kõik kaetud tööd tuleb järelevalvet teostavale isikule üle anda enne järgnevate tööde teostamist esitades kaetud tööde katsetused ning järelevalve poolt nõutavad muud kvaliteeti tõendavad dokumendid.

  (3) Kommunikatsioonide paigalduse korral on kaetud tööd alljärgnevad: kaeviku põhi, kommunikatsiooni sängituse kiht, kommunikatsiooni paigaldis, kommunikatsiooni tagasitäide, tee mulle, tee dreenkiht, tee killustikalus, mitmekihilise katte korral alumised kattekihid. Tihendatava kihi paksus sõltub kasutatava tihendusseadme tehnilistest näitajatest, kuid ei tohi ületada 30 cm. Kaetud tööde materjalide tihendatus katsetatakse iga 25 m järel ristlõike kolmes punktis.

  (4) Kaevetööde käigus asfalt või pinnatava kattega teedel peavad ehitatavad või remonditavad võrkude kaevupeade ja kapede kaaned olema tee pinnaga ühes tasapinnas. Kõrvalekaldumine on lubatud teele kehtivatest kvaliteedinõuetest ja tasemenõuetest lähtuvalt. Kaevetööde käigus kruusa või muu puistematerjali kattega teedel peavad ehitatavad või remonditavad võrkude kaevupeade või kapede kaaned olema viidud 15 cm sügavusele teepinna alla.

  (5) Juhul, kui võrkude kaevupead ja kaped ei ole paigaldatud vastavalt nõuetele või tee tasemenõuded ei ole tagatud või kaevupead ja kaped on muul viisil liiklusohtlikud, on võrguvaldaja kohustatud viivitamatult märgistama ja viie päeva jooksul arvestades nõude eiramise avastamisest või ametnikult teate saamisest viima võrkude osad ja teekatte nõuetega vastavusse. Käesoleva kohustuse mittetäitmisel on ametnikul õigus tellida töö ükskõik milliselt pädevalt isikult ning vallavalitsusel nõuda võrguvaldajalt sisse kõik kulutused ning Saku vallale tekitatud kahju.
[RT IV, 06.07.2018, 23 - jõust. 09.07.2018]

§ 9.   Heakord, ohutus ja liikluskorraldus

  (1) Kaevaja on kohustatud:
  1) hoidma korras ja puhastama kaeveala juurdepääsuteed ning kaevealaga piirnevad teed;
  2) vältima kaevealalt pori, prahi ja lume sattumist ümbritsevale territooriumile ja teedele;
  3) pärast tööde lõpetamist kaevealal taastama haljastuse ning teede seisundi vastavalt aastaaja võimalustele ning lõplikult vallavalitsuse poolt antud tähtajaks;
  4) tagama kaevetöö kohas ohutu liiklemise.

  (2) Kommunikatsioonide vigastustest ja avariidest põhjustatud antisanitaarne või ohtlik olukord tuleb likvideerida ning heakord taastada süüdlasel mõistliku aja jooksul, süüdlase puudumisel kommunikatsiooni valdajal.

  (3) Talveperioodil tuleb kaevetööl rakendada meetmeid, et teekatted ei muutuks libedaks. Kaevetöö kohaga piirnevad teed hoitakse kaevaja poolt vabad lumest ja jääst ning liiklejatele ohutus seisukorras.

  (4) Kaevetrassi seinte varisemisohu või külgnevate ehitiste vajumisohu korral rakendatakse kaevaja poolt koheselt varisemist või vajumist ärahoidvaid meetmeid.

  (5) Liikluskorralduse muutmisega seotud kulud kannab taotleja.

  (6) Kui ümbersõidutee rajamiseks või liikluse korraldamiseks on vajalik täiendav maakasutus, siis sõlmib taotleja maaomaniku või -kasutajaga maakasutuse lepingu.

  (7) Kaeveloa taotleja peab hoidma ümbersõidutee korras ja vastutab selle seisukorra eest.

  (8) Pärast kaevetöö lõppu likvideeritakse kaevaja poolt ümbersõidutee ja heakorrastatakse maa-ala endisel või kaeveloa taotluses ettenähtud kujul.

§ 10.   Materjali käitlemine

  (1) Kaevetrassi täitmiseks ja teekatte taastamiseks vajalik materjal ladustatakse liiklejaid mittesegaval viisil ja ümbritsetakse vajadusel piiretega.

  (2) Kasutuskõlblik kasvupinnas kogutakse eraldi, vältides selle segunemist aluspinnase või muu materjaliga.

  (3) Materjale, töövahendeid, pinnast jm ei tohi ladustada tehnovõrkude kaevude, puude ja põõsaste peale või vastu. Puistematerjali ladustamisel kivisillutisele või murule pannakse alla isoleeriv kangas või kile.

  (4) Materjali ladustamisel tagatakse juurdepääs olemasolevatele tehnovõrkudele ja kaevetööga piirnevale alale ning hoonetele ja rajatistele.

§ 11.   Nõuded vee ärajuhtimisele

  (1) Kaevetrassist väljapumbatav vesi suunatakse vastavalt projektile või kooskõlastustingimustele torustiku abil reo- või sadevee kanalisatsiooni või -kraavi. Vee suunamine reo- või sadevee kanalisatsiooni kooskõlastatakse eelnevalt võrguvaldajaga.

  (2) Kaevetöö loaga hõlmatud ala ümbritsevale alale võib vett juhtida ainult ametniku kooskõlastuse olemasolul.

  (3) Käesoleva paragrahvi lõigetes 1 ja 2 ettenähtud võimaluste puudumisel veetakse väljapumbatav vesi ära.

  (4) Avariikaevetöö korral on erandkorras ametniku kirjaliku kooskõlastuse alusel lubatud reostumata pinnasevett või veetrassi lekkest tulenevat vett pumbata teele või tänavale.

  (5) Kaevetöö käigus ei ole lubatud vähendada olemasolevate kraavide läbilaset või neid likvideerida.

§ 12.   Haljastuse kaitse

  (1) Kaevetöö tegemisel kasvavate puude piirkonnas, kus on tegemist kergesti variseva pinnasega, samuti kaevamisel puudele lähemal kui nende võra projektsioon maapinnal, rajatakse tõkendid, mis väldivad juurestiku kahjustumist pinnase nihkumise tagajärjel. Kaevetööde kohas paigaldatakse puudele tüvekaitsed. Kuivaperioodil kastetakse puid, mille võra tsoonis kaevatakse, kaevetööde kestel ja pärast kaevetrassi sulgemist.

  (2) Kui puude alumised oksad segavad kaevetöid, kooskõlastatakse nende eemaldamine ametnikuga. Kõrghaljastuse likvideerimiseks peab olema raieluba.

  (3) Väärtusliku kõrghaljastuse säilitamiseks võib ametnik nõuda kaevetöö teostamist käsitsi.

§ 13.   Tehnovõrkude kaitse

  Käesoleva eeskirja § 3 lõike 1 punktis 2 nimetatud dokumendis märkimata tehnovõrgu avastamisel katkestatakse kaevetöö kuni tehnovõrgu valdaja kindlakstegemiseni. Tööd võib jätkata ainult pärast tehnovõrgu valdaja kirjaliku kooskõlastuse saamist.

§ 14.   Nõuded kaevetööl kasutatavale tehnikale

  (1) Kaevetööl on lubatud kasutada sõidukeid ja mehhanisme, mis toetuvad teekattele elastsete rehvide või roomikutega. Üldjuhul on keelatud kasutada tehnikat, mis võib rikkuda teekatet või teerajatisi. Sellise tehnika kasutamine teedel või tänavatel toimuvateks töödeks on lubatud ametniku kooskõlastuse alusel.

  (2) Ilma ametniku kooskõlastuseta ei ole lubatud paigutada ehitusmehhanisme ega veotransporti jalgratta- ja kõnniteedele.

§ 15.   Nõuded teede taastamisele
[RT IV, 06.07.2018, 23 - jõust. 09.07.2018]

  (1) Teede taastamisel lähtutakse järgmistest nõuetest:
  1) tee konstruktsioon tuleb kaevetööde teostamise järgselt kaevetööde kohas kogu tee ulatuses ühtlaselt taastada. Kaevaja peab ametniku nõudmisel esitama vastavad tõendid tihedus- ja filtratsiooninäitajate kohta;
  2) asfaltkatte erinevate kihtide vaheline pind, samuti ka uue asfaldikihi ja vana asfaldikihi vaheline kontaktpind krunditakse eelnevalt puhastades bituumeni või bituumenemulsiooniga. Pealmisse asfaldikihti jäävad liitekohad töödeldakse bituumeni või bituumenemulsiooniga ning puistatakse üle graniitsõelmetega või jämedateralise liivaga v.a. jalg- ja jalgrattateedel, kus tuleb kasutada üksnes vuugiliimi. Kogu teekatte konstruktsiooni taastamisel ristlõike laiuses paigaldatakse asfaltkate sooja vuugiga;
  3) piki tänavat toimuvate kaevetööde korral taastatakse kuni 3 meetri laiused alla 5 aasta vanused asfaltkatted kogu tänava sõidutee laiuselt ja jalgrattateed alati katte kogulaiuselt;
  4) kui rikutakse vähem kui 50% teekatte laiusest, siis taastatakse tee kuni tee telgjooneni ning kui rikutakse rohkem kui 50% teekatte laiusest, taastatakse tee kogu laiuses;
  5) kui kommunikatsioon on sõidutee äärest lähemal kui 2 meetrit, siis taastatakse see kuni lähema sõidutee ääreni;
  6) olenemata jalg- ja jalgrattatee laiusest taastatakse tee kaeveala ulatuses kogu laiuses;
  7) asfaltkate taastatakse kaeviku servast mõlemalt poolt 50 cm laiemalt. Pikivuuk ei tohi paikneda sõiduraja sõidujäljes. Pikivuugi asukoht viia sõiduraja keskele või sõiduraja piirile;
  8) taastatavate teekonstruktsioonide tasasus peab vastama majandus ja taristuministri määrusega kehtestatud tee ehitamise kvaliteedi nõuetele;
  9) kaevaja vahetab tema poolt lõhutud või rikutud äärekivid, tehnovõrkude kaevud ja kaaned;
  10) olemasoleva teekatte kaevetöötrassiga piirnev serv lõigatakse enne taastamist sirgeks ja see tuleb kruntida bituumeni või bituumenemulsiooniga. Serva profiilis ei tohi olla kõrvalekaldeid ega varisemisi;
  11) vastavalt vajadusele võib vallavalitsus määrata täiendavaid nõudeid kaevetööde läbiviimisele, kaevetöödel kasutatavatele ehitusmaterjalidele ning muudele kaevetöödega seotud toimingutele.

  (2) Teede taastamisel lähtutakse järgmistest dokumentidest:
  1) majandus ja taristuministri määrusega kehtestatud tee ehitamise kvaliteedinõuetest;
  2) maanteeameti peadirektori käskkirjaga kinnitatud riigimaanteede teetööde juhendmaterjalidest;
  3) ehitusseadustikust ja kehtivatest Vabariigi Valitsuse ja asjakohase ministri määrustest.
[RT IV, 06.07.2018, 23 - jõust. 09.07.2018]

§ 151.   Erinõuded kaevetöödele
[RT IV, 06.07.2018, 23 - jõust. 09.07.2018]

  (1) Tee all peavad olema kõik maa-sisesed kommunikatsioonid paigaldatud vähemalt 1 meetri sügavusele teekattest, jalgrattateel või teega külgneval haljasalal vähemalt 70 cm teekattest või maapinnast. Elektrikaablid peavad olema paigaldatud liivast kaitsekihti, millest 10 cm on kaablitrassi all ja 20 cm kaablitrassi peal.

  (2) Tee kinnistu piires sh teekaitsevööndis peab olema tee mulle tihendatud (kuni töökihini) vähemalt 98% ja töökiht 100%. Nõuetele mittevastava paigaldatud täitepinnase peab kaevikust eemaldama. Kui projektis ei ole asjakohaseid nõudeid esitatud, võib liivpinnasest muldkeha tihendusteguri vähim väärtus püsikatendiga teel olla 0,98 ja kergkatendiga teel 0,95. Killustikalus peab olema tihendatud. Kui projektis ei ole elastsusmooduli nõuet esitatud, siis peab see olema >170 MPa. Talveperioodil ehitatud tee aluskonstruktsioon võetakse vastu pärast jäätunud maapinna sulamist.

  (3) Tee mulde töökihi filtratsioonimoodul peab olema vähemalt 1,0 meetrit ööpäevas.

  (4) Haljastuse taastamise tihendatud mullakihi paksus peab olema vähemalt 10 cm.

  (5) Kui kahe kaevekoha vahe on väiksem või võrdne 20 meetriga, siis täiendavate kattevuukide vältimiseks tuleb katend taastada ühise paigana.

  (6) Kui ehitustööde või kaevetööde teostamise ajal tuvastatakse, et kaevetööde alasse on paigaldatud maa sisse kommunikatsioonid ning kommunikatsioonide sügavus tee konstruktsioonis on alla 1,0 meetri ja jalgrattateel või teega külgneval haljasalal alla 70 cm või on paigaldised mõlemas asukohas ohtlikud või takistavad vallavalitsusel tee omaniku kohustuste täitmist, siis on vallavalitsusel õigus nõuda kommunikatsiooni omanikult kommunikatsioonide viimist käesoleva eeskirjaga kehtestatud sügavusele.

  (7) Lõikes 6 sätestatud nõude täitmatajätmisel on vallavalitsusel õigus kohaldada kommunikatsiooni omaniku/valdaja suhtes sanktsioonina asendustäitmist ning sellele tehtud kulutuste sissenõudmist.
[RT IV, 06.07.2018, 23 - jõust. 09.07.2018]

4. peatükk AVARIIKAEVETÖÖ 

§ 16.   Avariikaevetöö teostamise tingimused

  (1) Avariikaevetöö teostamiseks ei ole nõutav kaevetöö luba, kui kaevetöö koha korrastamine toimub hiljemalt kolme ööpäeva jooksul kaevetöö alustamisest.

  (2) Enne avariikaevetöö alustamist peab kaevaja välja selgitama kaevetöö kohas asuvad tehnovõrgud. Kaevaja peab tagama, et avariikaevetöö käigus ei kahjustata teisi kaevetöö kohas asuvaid tehnovõrke.

  (3) Kaevaja teavitab avariikaevetöö alustamisest vallavalitsust, samuti kaevekohas asuvaid tehnovõrkude valdajaid, esimesel võimalusel.

  (4) Avariikaevetöö kohta koostab tehnovõrgu valdaja avariikaevetöö akti ja edastab selle vallavalitsusele teadmiseks ühe tööpäeva jooksul arvates avariikaevetöö alustamisest.

  (5) Avariikaevetöö koht ümbritsetakse ohupiiretega ja tähistatakse liikluskorraldusvahenditega vastavalt käesoleva eeskirja § 7 lõikele 1.

5. peatükk KAEVETÖÖ LÕPETAMINE 

§ 17.   Kaevetöö lõpetamine

  (1) Kaevetöö lõpetamisel taastab ja heakorrastab kaevaja kaevetöö käigus kahjustatud maa-ala. Haljasalal kaetakse taastatav maa-ala vähemalt 10 cm paksuse sõelutud huumusmulla kihiga.

  (2) Kaevetöö lõpetamine fikseeritakse kaevetöö loal.

  (3) Ametniku nõudmisel peab kaeveloa taotleja esitama:
  1) teehoiutööde tehnoloogia järgimist kinnitavad dokumendid;
  2) ehitusjäätmete utiliseerimist tõendavad dokumendid.

§ 18.   Garantii kaevetööle

  (1) Kaevetööle annab kaevaja kaheaastase garantii alates kaevetöö lõpetamisest.

  (2) Garantiiaja kestel ilmnevad puudused on kaeveloa taotleja kohustatud omal kulul kõrvaldama vallavalitsuse poolt määratud tähtajaks.

6. peatükk JÄRELEVALVE JA VASTUTUS 

§ 19.   Vastutus

  (1) Kaevetöö ohutuse eest vastutab kaevetöö tegija.

  (2) Eeskirja nõuete rikkumisel võib ametnik töö peatada.

  (3) Eeskirja nõuete rikkuja kannab vastutust seadusega ettenähtud korras.

  (4) Järelevalvet eeskirja täitmise üle teostavad vallavalitsuse poolt määratud ametiisikud.

  (5) Kaevetööga tekitatud kahju hüvitab kaevetöö tegija vastavalt kehtivatele õigusaktidele.

7. peatükk Rakendussätted 

§ 20.   Menetlus

  Vallavalitsus määrab ametnikud, kes esindavad vallavalitsust eeskirja rakendamisel, kaevetöö lubade taotluste menetlemisel ning kaevetöö lubade väljastamisel või taotlejate teavitamisel taotluse rahuldamata jätmisest.

§ 21.   Vormide kinnitamine

  (1) Kinnitada kaevetöö loa taotluse vorm (lisa 1).

  (2) Kinnitada kaevetöö loa vorm (lisa 2).

  (3) Kinnitada avariikaevetööde akti vorm (lisa 3).

§ 22.   Määruse jõustumine

  Määrus jõustub 01. juulil 2009.

Lisa 1 Kaevetööde loa taotlus

Lisa 2 Kaevetööde luba

Lisa 3 Avariikaevetööde akt

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json