Teksti suurus:

Lihula valla avaliku korra eeskirjade kehtestamine

Väljaandja:Lihula Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:05.10.2010
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:30.06.2014
Avaldamismärge:RT IV, 22.02.2014, 40

Lihula valla avaliku korra eeskirjade kehtestamine

Vastu võetud 27.05.2010 nr 13
jõustumine 01.06.2010

Muudetud järgmiste aktidega (näita)

VastuvõtmineAvaldamineJõustumine
30.09.201005.10.2010

Aluseks võttes kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lõike 3 punkti 2 ja § 22 lõike 1 punkti 363, Lihula Vallavolikogu määrab:

§ 1.   Avaliku korra eeskirjade eesmärk

  (1) Eeskirjad sätestavad avaliku korra reeglid Lihula valla territooriumil, arvestades väljakujunenud tavasid, ühiselu reegleid, käitumisnorme ja Eesti Vabariigi seadusi, et tagada kõigi valla territooriumil elavate, töötavate ning viibivate inimeste normaalne ja turvaline kooseksisteerimine.

  (2) Eeskirjad kehtivad Lihula valla haldusterritooriumil ja on kohustuslikud täitmiseks kõigile vallas elavatele, tegutsevatele ja viibivatele füüsilistele ning juriidilistele isikutele.

  (3) Käesoleva eeskirjaga või seadusega reguleerimata juhtudel otsustab üksikküsimused vallavalitsus.

§ 2.   Avaliku korra nõuded

  (1) Avalik koht käesoleva eeskirja järgi on iga territoorium, rajatis, hoone või ruum, mis on üldkasutatav. Üldkasutatava supelranna määrab vallavalitsus.

  (2) Avaliku koosoleku (koosolek avalikus kohas, demonstratsioon, miiting, pikett, religioosne üritus, rongkäik või muu meeleavaldus) korraldamist reguleeritakse avaliku koosoleku seadusega, teiste avalike ürituste (spordivõistlus, vabaõhukontsert, laat jms) korraldamist Lihula Vallavolikogu ja vallavalitsuse õigusaktidega.

  (3) Kõigis avalikes kohtades on keelatud kaaskodanike pahatahtlik tülitamine, lärmamine, sõimamine ja muud kodanike sündsustunnet riivavad ja ühiselu reegleid rikkuvad teod.

  (4) Öörahu vallas kehtib 23.00–06.00 ja öörahu rikkumine igasuguse häiriva lärmi ja müraga on keelatud (sh muusikaline müra, sõidukite kasutamisega seotud müra jms tegevus). Lihula Vallavalitsuse loal võib avalikes huvides toimuv või valla mainele oluline üritus toimuda ka öörahu ajal.

  (5) Keelatud on viibida avalikes kohtades joobeseisundis, kui see solvab inimväärikust ja ühiskondlikku moraalitunnet, samuti on keelatud alkohoolsete jookide ja muude joovastavate ainete pruukimine avalikes kohtades, kus puudub alkohoolsete jookide lahtise müügi luba.

  (6) Haljasaladel, mänguväljakutel, staadionitel, samuti teedel, mis ei ole ette nähtud liiklusvahenditega liiklemiseks, on liiklusvahenditega liiklemine ja nende parkimine keelatud.

  (7) Avalikes kohtades on keelatud lõhkuda, rikkuda, määrida, omavoliliselt teisaldada ja paigaldada liiklusmärke, viitasid, reklaamtahvleid, kuulutustahvleid, tänavavalgusteid, bussipeatusi, pinke, aedu, prügikaste ja muud avalikus kasutuses olevat inventari ning rajatisi.

  (8) Keelatud on siseneda üldkasutatavatesse hoonetesse pärast nende üldises kasutuses oleku aega ilma haldaja, valdaja või kasutaja loata, samuti siseneda või viibida võõras valduses ilma omaniku loata, telkide või muude ajutiste ehitiste ja rajatiste püstitamine selleks mitte ettenähtud kohtadesse.

  (9) Keelatud on rikkuda, paigaldada, omavoliliselt maha võtta või ümber paigutada hoone seinale, rõdule, piirdele või tulbale paigutatud nime- või numbrisilte, mälestustahvleid, tuletõrjevahendeid ja tehnovõrkude koordinaattabeleid ning omavoliliselt avada, sulgeda või lukustada avariiväljapääse või -luuke.

  (10) Keelatud on viibida ilma omaniku või valdaja loata võõras valduses, sealhulgas elumaja krundil, maja katusel, tellingutel, pööningul, kilbiruumis, soojussõlmes, keldris, ehituse territooriumil, varisemisohtlikus kohas jms.

  (11) Keelatud on viibida avaliku ürituse korraldaja poolt aiaga, nööriga või muul viisil piiratud territooriumil ilma korraldaja loata, v.a. territooriumi omanikul ja haldajal.

  (12) Keelatud on viibida rahvarohketes kohtades ja ühissõidukites ebameeldivalt lõhnavate või kaaskodanikke määrivates riietes, samuti kaaskodanikke määrivate esemetega.

  (13) Suitsetamine on keelatud:
  1) tervishoiuasutuses ja selle piiritletud territooriumil;
  2) õppeasutuses ja laste hoolekandeasutuses ning nende piiritletud territooriumil;
  3) riigi ja kohaliku omavalitsuse asutuses;
  4) kultuurihoones ja -rajatises;
  5) spordihoones ja -rajatises;
  6) kaubandus-, tootmis-, teenindus-, toitlustus- ja majutusettevõttes, välja arvatud omaniku, valdaja või tööandja poolt selleks eraldatud ja vastavalt tähistatud spetsiaalses ruumis või alal;
  7) reisijate ootesaalis ja reisijaid vedavas ühissõidukis;
  8) korterelamu ühises kasutuses olevates koridorides ja trepikodades;
  9) eluruumi üürnike ühises kasutuses olevates ruumides omaniku nõudmisel;
  10) teistes tubakaseaduses ja muudes õigusaktides määratud kohtades.

  (14) Keelatud on üldkasutatavatesse hoonetesse või eluruumidesse sisenejate ja väljujate häirimine kauplemise, teenuste ja kaupade pakkumise, kerjamise või usulise tegevusega.

  (15) Keelatud on üldkasutatavate hoonete ja ruumide kasutamine sündsusetuks ja ühiselu reegleid eiravaks tegevuseks.

  (16) Keelatud on sulgeda või takistada liiklust avalikus kasutuses olevatel sõiduteedel, kõnniteedel ja radadel ilma vallavalitsuse loata;

  (17) Keelatud on risustada illegaalse grafiti teostamisega valla avalikku ruumi.

§ 3.   Avaliku korra nõuded alaealiste ja laste suhtes.

  (1) Alla 18-aastased füüsilised isikud (edaspidi alaealised) on kohustatud järgima avaliku korra nõudeid ja nende vanemad, hooldajad või neid asendavad isikud on kohustatud kasvatama ja õpetama oma lapsi, tagama laste koolikohustuse täitmise põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse alusel ning nad vastutavad oma laste poolt korda saadetud tegude eest perekonnaseadusega ettenähtud korras.

  (2) Alla 16-aastasel alaealisel on keelatud viibida ilma täiskasvanud saatjata (üks saatja ühe alaealise kohta, v.a lähisugulased – ema, isa, õde, vend, tädi, onu, vanaema, vanaisa) avalikes kohtades kella 23.00– 06.00 (01. juunist 31. augustini kella 24.00–05.00). Nimetatud liikumispiirang ei kehti jaaniööl ja 31. detsembri ööl.

  (3) Alaealistel on keelatud tarvitada alkohoolseid jooke ja muid joovastavaid aineid ning täisealised on kohustatud takistama alaealiste sellist tegevust.

  (4) Alaealistel on keelatud viibida pärast kella 21.00 toitlustusettevõtetes, kus tarvitatakse alkohoolseid jooke kohapeal, ilma täiskasvanud saatjata (üks saatja ühe alaealise kohta, v.a lähisugulased), kes on kohustatud viibima alaealisega koos kogu toitlustusettevõttes viibimise aja ja vastutama alaealise käitumise eest seal. Toitlustusettevõtete töötajatel on õigus keelduda teenindamisest ning keelata sisenemast isikutel, kelle vanust on passi, juhilubade või muu isikut tõendava pildiga dokumendi puudumisel kohapeal võimatu määrata.

  (5) Alaealistel on tubakatoote tarbimine keelatud.

§ 4.   Avaliku korra eeskirjad avalikel üritustel ja kauplemisel.

  (1) Üritustel, mis on mõeldud alaealistele, on keelatud alkohoolsete jookide ja tubakatoodete müük ning tarvitamine, samuti viibimine sellisel üritusel alkohoolses või muus joobes.

  (2) Alaealistele korraldatud ürituste läbiviijad peavad jälgima, et üritus lõpeks üldjuhul vähemalt pool tundi enne liikumispiirangu (§ 3 lg 2) algust ning oleks tagatud alaealiste ohutu kodutee. Erandjuhtudel kehtestab alaealiste ürituse kestvuse vallavalitsus korraldajate poolsel põhjendatud taotlusel lisatuna avaliku ürituse teatisele.

§ 5.   Avaliku ürituse korraldaja ja taotluse esitamine

  (1) Avaliku ürituse korraldajaks võib olla füüsiline isik või juriidiline isik.

  (2) Avaliku ürituse korraldaja esitab vähemalt 7 tööpäeva enne avaliku ürituse läbiviimise päeva loa taotluse koos kõigi nõutud lisadokumentidega Lihula Vallavalitsusse, kes registreerib avaliku ürituse loa taotluse. Taotluse vorm on toodud käesoleva määruse lisana 1.

  (3) Avaliku ürituse loa taotlusele kirjutab alla korraldaja.

  (4) Taotluse esitamisel on nõutav läbiviimise koha omaniku või valdaja kirjalik nõusolek ürituse läbiviimiseks.
[ - jõust. 05.10.2010]

§ 6.   Avaliku ürituse korraldamise taotluse menetlemine ja loa andmine

  (1) Loa taotluse vaatab läbi vallavalitsus ja vajadusel otsustab ürituse korraldajalt täiendavate dokumentide ja/või kooskõlastuste esitamise vajadust.

  (2) Vallavalitsus annab avaliku ürituse läbiviimiseks korraldusega loa (edaspidi luba) viie tööpäeva jooksul avaliku ürituse korraldamise loa taotluse vallavalitsusse saabumise päevast arvates või jätab käesoleva määruse paragrahvis 7 sätestatud juhtudel loa andmata.

  (3) Avaliku ürituse korraldamise loas märgitakse:
  1) ürituse nimetus;
  2) korraldaja nimi, elukoht/asukoht Eestis, isikukood/registrinumber ja telefoni number;
  3) ürituse läbiviimise koht (vajadusel marsruut);
  4) ürituse toimumise alguse ja lõpu kuupäev ning kellaaeg.

  (4) Vallavalitsus informeerib politseid avaliku ürituse loa andmisest.

§ 7.   Avaliku ürituse korraldamise loa andmisest keeldumine

  (1) Avaliku ürituse loa andmisest keeldumisest peab vallavalitsus viie tööpäeva jooksul avaliku ürituse korraldamise loa taotluse vallavalitsusse saabumise päevast arvates korraldajale teatama, selgitades põhjuse ning viidates õigusaktidele, mis on loa väljaandmata jätmise aluseks.

  (2) Vallavalitsuse motiveeritud korraldusega võib jätta avaliku ürituse läbiviimiseks loa andmata:
  1) kui avaliku ürituse korraldamise loa taotlus ei vasta esitatud nõuetele või ei ole esitatud õigeaegselt;
  2) kui samal ajal ja samas kohas või liikumismarsruudil on varem lubatud mõne teise avaliku ürituse või koosoleku läbiviimine;
  3) kui avalik üritus on loa taotluses märgitud ajal ja kohas oma sisult mittesobilik;
  4) kui avaliku ürituse korraldamise loa taotluses toodud avaliku ürituse läbiviimine ei ole lubatud Eesti Vabariigi või Lihula valla õigusaktidest tulenevalt;
  5) kui korraldaja ei täida avaliku ürituse loa taotluse kooskõlastanud ametkondade ettekirjutusi.

§ 8.   Avaliku ürituse korraldaja ülesanded

  Avaliku ürituse korraldaja on ürituse planeerimisel, ettevalmistamisel ja läbiviimisel kohustatud:
  1) avaliku ürituse toimumisel viima selle läbi vastavalt esitatud avaliku ürituse loa taotluses märgitud ürituse vormile, iseloomule ja tingimustele;
  2) tagama üritusest osavõtjate ohutuse ja turvalisuse, vajadusel piirama ohtlikud kohad tõketega ning kindlustama parkimiskorralduse vastavalt ürituse iseloomule;
  3) järgima tervisekaitsenõudeid;
  4) täitma politsei ning tuletõrje- ja päästeteenistuse ametnike korraldusi;
  5) tagama avaliku korra ja heakorra nõudeid;
  6) täitma üritust kooskõlastavate ametkondade ettekirjutusi.

§ 9.   Loa kehtetuks tunnistamine

  Vallavalitsuse motiveeritud korraldusega võib avaliku ürituse läbiviimiseks antud loa tunnistada kehtetuks, kui:
  1) avaliku ürituse korraldaja on esitanud avaliku ürituse korraldamise loa taotluses ürituse läbiviimise kohta valeandmeid;
  2) avaliku ürituse korraldaja ei täida avaliku ürituse korraldamisel Eesti Vabariigi ja Lihula valla õigusaktidest tulenevaid kohustusi või avaliku ürituse loa taotluse kooskõlastanud ametkondade ettekirjutusi;
  3) loa kehtetuks tunnistamist tingivad asjaolud, mida ei olnud loa andmisel võimalik ette näha.

§ 10.   Avaliku ürituse korraldamise eeskirjade rikkumine

  Avaliku ürituse ettevalmistamise ja läbiviimise eest vastutab ürituse korraldaja seaduses ettenähtud korras. Üritusega vallale tekitatud materiaalne kahju kuulub hüvitamisele avaliku ürituse korraldaja poolt.

§ 11.   Väärtegude menetlejad

  (1) Avaliku korra eeskirjade täitmist kontrollivad, õigusrikkumise asju arutavad ja väärtegu menetlevad seaduses sätestatud alusel ja korras isikud, kellele vastavad volitused on antud seadusega või vallavalitsuse määrusega.

  (2) Väärteo kohtuvälised menetlejad on väärteomenetluse seadustiku § 52 lõikes 3 nimetatud isikud.

  (3) Avalikus kohas teiste isikute rahu või avaliku korra muu rikkumise eest – karistatakse rahatrahviga kuni sada trahviühikut või arestiga.

§ 12.   Järelevalve

  Järelevalvet eeskirja täitmise üle teostavad vallavalitsus ja politseiprefektuur vastavalt oma pädevusele.

§ 13.   Eeskirjade rakendamine

  (1) [Käesolevast tekstist välja jäetud]

  (2) Avaldada määrus Riigi Teataja elektroonilises andmekogus.

  (3) Määrus jõustub 2010. a 1. juunil.

Lisa Lihula vallas toimuva avaliku ürituse korraldamise taotlus

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json