Edukate sportlaste ja treenerite tunnustamise kord
Vastu võetud 17.04.2025 nr 20
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 5 alusel.
§ 1. Reguleerimisala
(1) Määruses sätestatakse rahvusvahelistel tiitlivõistlustel edukalt võistelnud Tallinna sportlastele, võistkondadele ja nende treeneritele, Tallinna aasta parimatele sportlastele ning Tallinna olümpiaveteranidele ja -medalistidele tunnustuspreemia (edaspidi preemia) andmise kord.
(2) Määruses ettenähtud haldusmenetlusele kohaldatakse haldusmenetluse seaduse sätteid, arvestades käesolevast määrusest tulenevaid erisusi.
(3) Preemia andmist korraldab ja antud preemia üle peab arvestust Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet (edaspidi amet).
§ 2. Terminid
(1) Rahvusvaheline tiitlivõistlus on käesoleva määruse tähenduses:
1) olümpiamängud, paralümpiamängud ja kurtide olümpiamängud, sh noorte olümpiamängud ja Euroopa noorte olümpiafestival;
2) maailmameistrivõistlused, sh Rahvusvahelise Paralümpiakomitee (edaspidi IPC) ja kurtide maailmameistrivõistlused, kuni U23 vanuseklassi (k.a) ja juunioride maailmameistrivõistlused;
3) Euroopa meistrivõistlused, sh IPC Euroopa ja kurtide Euroopa meistrivõistlused, kuni U23 vanuseklassi(k.a) ja juunioride Euroopa meistrivõistlused;
4) Euroopa mängud;
5) universiaad (üliõpilassportlaste suurvõistlus).
(2) Olümpiamedalist on käesoleva määruse tähenduses sportlane, kes on võitnud vähemalt ühe olümpiamedali täiskasvanute olümpiamängudel või paralümpiamängudel.
(3) Olümpiaveteran on käesoleva määruse tähenduses sportlane, kes on osalenud vähemalt ühtedel olümpiamängudel ja on vanaduspensioniealine riikliku pensionikindlustuse seaduse tähenduses.
(4) Mitteolümpiaala on käesoleva määruse tähenduses spordiala, mis ei kuulu olümpiamängude kavva, aga mille spordialaliit on Eesti Olümpiakomitee liige.
(5) Käesoleva paragrahvi lõigetes 1–4 nimetamata termini määratlemisel lähtutakse spordiseaduses sisalduvatest terminitest.
§ 3. Rahvusvahelise tiitlivõistluse preemia saajad
(1) Preemiat saab spordialal, mille alaliit on Eesti Olümpiakomitee liige.
(2) Preemia antakse:
1) sportlasele, kelle elukoht on tiitlivõistlusel edukalt võistlemise ajal rahvastikuregistri andmetel Tallinna linn;
2) treenerile, kes on rahvastikuregistri andmetel Tallinna linnas elava sportlase treener ja kellel on kehtiv treeneri kutsetunnistus alates EKRi 4. tasemest või sellega samaväärne kutsetunnistus. Kui sportlane treenib ennast ise, siis antakse talle üksnes sportlase preemia.
(3) Rahvusvahelisel tiitlivõistlusel saavutatud esimese kuni kolmanda koha eest antakse preemia sportlasele, võistkonnale ja tema treenerile määruses sätestatud määras. Erandiks on järgmised rahvusvahelised tiitlivõistlused, mille esimese kuni kolmanda koha saavutamisel otsustab preemia andmise amet käesoleva määruse § 5 lõike 2 alusel moodustatud hindamiskomisjoni ettepaneku alusel:
1) Euroopa mängud;
2) universiaad;
3) Euroopa meistrivõistlused ja maailmameistrivõistlused mitteolümpiaaladel;
4) IPC ja kurtide Euroopa meistrivõistlused ning maailmameistrivõistlused.
(4) Mitteolümpiaala maailmameistrivõistlusel ja Euroopa meistrivõistlusel peab preemia saamiseks olema esindatud vähemalt kuus riiki ja kümme võistlejat ning spordiala peab saama toetust Tallinna linna eelarvest sporditegevuse toetamise korra kohaselt.
§ 4. Rahvusvahelise tiitlivõistluse preemia suurused
(1) Täiskasvanute vanuseklasside olümpiaala rahvusvahelise tiitlivõistluse preemia suurused on järgmised:
1) olümpiamängud – I koht 35 000 eurot, II koht 25 000 eurot ja III koht 15 000 eurot;
2) maailmameistrivõistlused – I koht 17 000 eurot, II koht 7000 eurot ja III koht 5000 eurot;
3) Euroopa meistrivõistlused – I koht 5000 eurot, II koht 3500 eurot ja III koht 2000 eurot.
(2) Kuni U23 vanuseklassi ja juunioride rahvusvahelise tiitlivõistluse preemia suurused on järgmised:
1) noorte olümpiamängud ja maailmameistrivõistlused – I koht 2500 eurot, II koht 1500 eurot ja III koht 1000 eurot;
2) Euroopa meistrivõistlused ja Euroopa noorte olümpiafestival – I koht 2000 eurot, II koht 1000 eurot ja III koht 500 eurot.
(3) Täiskasvanute paralümpiamängude preemia suurused on järgmised: I koht 12 000 eurot, II koht 8000 eurot ja III koht 5000 eurot.
(4) Paragrahvi 3 lõike 3 punktides 1–4 nimetatud rahvusvaheliste tiitlivõistluste puhul otsustab amet preemia andmise ning selle suuruse käsoleva määruse § 5 lõike 2 alusel moodustatud hindamiskomisjoni ettepanekul ja eelarveliste vahendite olemasolul.
(5) Rahvusvahelise tiitlivõistluse võistkonna koosseisu kuuluva tallinlasest sportlase puhul lähtutakse preemia andmisel järgmistest põhimõtetest:
1) kahe- ja kolmeliikmelise võistkonna puhul makstakse igale Tallinnas elavale võistkonnaliikmele vastavalt kas üks kahendik või üks kolmandik käesoleva paragrahvi lõikes 1, 2, 3 või 4 nimetatud preemiast;
2) nelja- ja enamaliikmelise võistkonna puhul kahekordistatakse käesoleva paragrahvi lõikes 1, 2, 3 või 4 nimetatud preemia ja makstakse igale Tallinnas elavale võistkonnaliikmele osa, mis vastab tema võrdelisele osale võistkonnast;
3) kui sportlane tuleb tiitlivõistlusel medalile rahvusvahelise võistkonna liikmena, otsustab preemia suuruse amet hindamiskomisjoni ettepanekul.
(6) Treeneri rahvusvahelise tiitlivõistluse preemia suurus on 50% käesoleva paragrahvi lõigetes 1–4 või lõike 5 punktides 1 ja 2 nimetatud sportlase preemia suurusest. Kui sportlasel on mitu treenerit, jagatakse preemia nende vahel võrdselt.
§ 5. Rahvusvahelise tiitlivõistluse preemia andmine
(1) Preemia saamiseks esitab spordiorganisatsioon hiljemalt kolme kuu jooksul rahvusvahelise tiitlivõistluse toimumisest ametile teatise, mis sisaldab andmeid võistluse, tulemuse ja edukalt võistelnud sportlase kohta.
(2) Ameti juhataja moodustab käskkirjaga hindamiskomisjoni, kes vaatab läbi käesoleva määruse § 3 lõikes 3 ja § 4 lõike 5 punktis 3 nimetatud rahvusvaheliste tiitlivõistluste teatised. Hindamiskomisjoni koosseisu kuulub esimehena ameti spordiosakonna juhataja ja liikmetena üks Eesti Olümpiakomitee sportlaskomisjoni liige, üks vähemalt 6. EKRi tasemega treener, üks ameti spordiosakonna teenistuja ja üks Eesti Olümpiakomitee saavutusspordi esindaja.
(3) Teatiste läbivaatamisel lähtub hindamiskomisjon järgmisest:
1) spordiala kandepind nii rahvusvahelisel kui ka Eesti tasandil;
2) tiitlivõistlustel osalenud riikide ja sportlaste arv;
3) spordiala ajalooline taust;
4) sportliku tulemuse erakordsus ja võrreldavus spordiala maailma tippudega.
(4) Preemia andmise otsustab ameti juhataja.
(5) Preemiad makstakse välja kas sportlase ja treeneri või spordiorganisatsiooni arvelduskontole, vastavalt preemia saaja soovile.
(6) Kui teatises esitatud teave ei vasta käesoleva määruse §-s 3 sätestatud tingimustele, jätab amet preemia andmata. Erandolukorras ning eelarveliste vahendite olemasolul võib hindamiskomisjon teha ametile ettepaneku anda preemia sportlasele ja treenerile, kelle saavutus ei vasta käesoleva määruse § 3 lõigetes 1, 3 ja 4 sätestatud tingimustele. Hindamiskomisjon menetleb teatist määruse §-s 6 sätestatud korras.
§ 6. Hindamiskomisjoni töö korraldamine
(1) Hindamiskomisjon vaatab käesoleva määruse § 3 lõikes 3 ja § 4 lõike 5 punktis 3 nimetatud rahvusvaheliste tiitlivõistluste teatised läbi kord poolaastas, preemia andmise kalendriaasta juunis ja detsembris.
(2) Hindamiskomisjoni töövorm on koosolek. Hindamiskomisjon on otsustusvõimeline, kui koosolekust võtab osa vähemalt pool komisjoni koosseisust. Koosolek võib toimuda elektrooniliselt.
(3) Koosoleku kutsub kokku, päevakorra kinnitab, koosoleku toimumise aja ja elektroonilise koosoleku korral otsuse tähtpäeva määrab hindamiskomisjoni esimees või sekretär.
(4) Häälte võrdse jagunemise korral on otsustav hindamiskomisjoni esimehe hääl või tema puudumisel tema asendaja hääl.
(5) Hindamiskomisjoni koosolek protokollitakse. Protokolli kantakse koosoleku toimumise aeg ja koht, osavõtjate ja puudujate nimed, päevakorra ja selle kohta esitatud ettepanekud, hääletustulemused, eriarvamused ja vastuvõetud otsused. Komisjoni liikmetel on õigus lisada protokollile oma kirjalik eriarvamus.
(6) Elektroonilise hääletuse korral peavad hindamiskomisjoni liikmed komisjoni otsuse tähtpäevaks edastama elektrooniliselt oma seisukoha päevakorras nimetatud teatiste kohta. Elektroonilise koosoleku toimumise korral tehakse protokolli sellekohane märge.
(7) Hindamiskomisjoni protokoll vormistatakse kolme tööpäeva jooksul koosoleku toimumisest või elektroonilise koosoleku korral otsuse tähtpäevast. Protokolli allkirjastavad koosoleku juhataja ja protokollija.
(8) Hindamiskomisjoni liikmele, kes ei ole linna teenistuses, võib maksta komisjoni töös osalemise eest tasu. Amet otsustab tasu määramise ja suuruse, arvestades komisjoniliikme panust hindamiskomisjoni töösse ning ameti eelarvelisi vahendeid.
§ 7. Tallinna aasta parima sportlase preemia saajad
(1) Preemia antakse ühele parimale:
1) naissportlasele, meessportlasele, võistkondliku pallimänguala sportlasele (kaasa arvatud jäähoki), noorsportlasele vanuseklassini U23 ja parasportlasele, kelle elukoht on preemia andmise kalendriaastal rahvastikuregistri andmetel Tallinna linn ja kes on edukalt võistelnud sellel aastal rahvusvahelistel tiitlivõistlustel ja/või rahvusvahelistes liigades;
2) sportmängude võistkonnale, kelle kodusaal asub ja kodumängud toimuvad Tallinnas ning kes on tulnud Eesti meistrivõistluste võitjaks ja/või saavutanud kõrge koha rahvusvahelises liigas.
(2) Spordiorganisatsioon esitab ametile 1. novembriks aasta sportlase kandidaadi(d) ning teatise, mis sisaldab andmeid kandidaadi või kandidaatide võistluste ja tulemuste kohta sellel aastal.
(3) Tallinna aasta parimad sportlased selgitatakse välja järgmiselt:
1) spordiorganisatsioonide esitatud teatiste alusel koostatud kandidaatide nimekirja kinnitab ameti juhataja;
2) amet korraldab aasta parimate sportlaste valimise kolmes osas: avaliku hääletusena Tallinna linna veebilehel iga aasta novembris-detsembris, hindamiskomisjoni ja Eesti Spordiajakirjanike seltsi (edaspidi ESAS) juhatuse hääletusena;
3) avaliku hääletuse tulemusena kujunenud esikolmik saab vastavalt kolm, kaks ja ühe punkti;
4) hindamiskomisjoni hääletuse tulemusel kujunenud esikolmik saab vastavalt kolm, kaks ja ühe punkti;
5) ESASi juhatuse hääletuse tulemusel kujunenud esikolmik saab vastavalt kolm, kaks ja ühe punkti;
6) lõplik tulemus saadakse käesoleva lõike punktides 3, 4 ja 5 nimetatud punktide liitmise teel. Kui kahel kandidaadil on võrdne arv punkte, siis on määravaks ESASi juhatuse punktide jaotus.
(4) Ameti juhataja määrab aasta parima sportlase preemia enim punkte saanud sportlastele ja võistkonnale käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud kategooriates.
§ 8. Tallinna aasta parima sportlase preemia suurused
(1) Tallinna aasta parima sportlase preemia suurused on järgmised:
1) naissportlane, meessportlane, noorsportlane, võistkondliku pallimänguala sportlane ja parasportlane – 5000 eurot sportlasele ja 2500 eurot treenerile;
2) sportmängude võistkond – 20 000 eurot võistkonna sportlastele ja 3000 eurot treenerile.
(2) Kui sportlasel või sportmängude võistkonnal on mitu treenerit, jagatakse käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud preemia treenerite vahel võrdselt.
(3) Kui võistkondliku pallimänguala sportlane esindab välisklubi, on sportlasel võimalus käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud treeneri preemia määrata oma kasvatajatreenerile või kasvatajatreeneritele.
(4) Sportmängude võistkonna preemia makstakse välja spordiklubi arvelduskontole. Ülejäänud preemiad makstakse välja kas sportlase ja treeneri või spordiorganisatsiooni arvelduskontole, vastavalt preemia saaja soovile.
§ 9. Tallinna olümpiaveteranide ja -medalistide tunnustamine
(1) Preemia antakse olümpiaveteranidele ja -medalistidele, kelle elukoht on preemia andmise ajal rahvastikuregistri andmetel Tallinna linn.
(2) Preemia suuruse otsustab ameti juhataja iga aasta novembris käesoleva määruse § 5 lõike 2 alusel moodustatud hindamiskomisjoni ettepanekul ja eelarveliste vahendite olemasolul.
(3) Preemia makstakse välja olümpiaveterani või -medalisti arvelduskontole 15 kalendripäeva jooksul preemia andmise otsuse tegemisest arvates.
§ 10. Rakendussäte
Määrust rakendatakse tagasiulatuvalt 1. jaanuarist 2025.
Toomas Kruusimägi
Esimees