Tallinna kaugküttepiirkonna piirid, kaugküttevõrguga liitumise ja sellest eraldumise tingimused ja kord, kaugkütte üldised kvaliteedinõuded ja võrguettevõtja arenduskohustus
Vastu võetud 18.05.2017 nr 9
Määrus kehtestatakse kaugkütteseaduse § 5 lg-te 2 ja 6 alusel.
§ 1. Tallinna kaugküttepiirkonna piirid
(1) Tallinna kaugküttepiirkond hõlmab valdavalt tiheasustusega alasid, kus on juba olemas kaugküttevõrk (edaspidi võrk) või kus on mõistlik seda arendada.
(2) Tallinna kaugküttepiirkonna piire on kirjeldatud lisas 1 ja kujutatud Tallinna linna kaardil lisas 2.
§ 2. Võrguga liitumise tingimused ja kord
(1) Võrguga on kohustatud liituma ja võrgu soojust kasutama isik, kelle omandis või valduses on kaugküttepiirkonnas asuv, ehitatav või rekonstrueeritav hoone.
(2) Isik, kes ei kasuta kaugküttepiirkonna määramise ajal kaugkütet, on kohustatud võrguga liituma kaugküttepiirkonnas hoonet rekonstrueerides või ehitades.
(3) Võrguga liitumine toimub kaugkütteseaduses sätestatud korras.
(4) Võrguettevõtjal on õigus võtta võrguga liitujalt põhjendatud liitumistasu.
(5) Võrguga ei ole kohustatud liituma kaugküttepiirkonnas asuva, ehitatava või rekonstrueeritava hoone valdaja või omanik järgmistel juhtudel:
1) tegemist on ajutise ehitisega ehitusseadustiku mõistes;
2) hoone soojuskoormus küttele ja ventilatsioonile alates olemasolevast või võrguettevõtja arendatavast võrgust kuni liitumispunktini (paigaldatava soojustorustiku meetri kohta) on väiksem kui 1 kW;
3) hoonet ei ole võimalik võrguga ühendada võrgu tehniliste võimaluste piiratuse tõttu või hoone võrku ühendamine seaks ohtu teiste tarbijate varustuskindluse;
4) hoone soojusvarustuseks kasutatakse ainult kütusevabadest taastuvatest allikatest muundatud soojusenergiat vastavalt kaugkütteseadusele.
(6) Käesoleva paragrahvi lõikes 5 loetletud erisuste rakendamiseks annab loa Tallinna Kommunaalamet, küsides enne võrgupiirkonna võrguettevõtja arvamust. Võrguettevõtja analüüsib saadud teavet ja esitab kirjalikult oma seisukoha.
§ 3. Võrgust eraldumise tingimused ja kord
(1) Võrgust eraldumiseks loetakse võrguühenduse alalist likvideerimist.
(2) Soojusvarustuse katkestamine ja taastamine toimub kaugkütteseaduse kohaselt.
(3) Tarbijal on õigus taotleda võrgust eraldumist järgmistel juhtudel:
1) võrguga liitunud ehitis lammutatakse;
2) hoone rekonstrueerimise käigus muutub selle soojusevajadus selliselt, et selle varustamist ei ole võimalik jätkata võrgu tehniliste võimaluste tõttu või seaks selle soojusega varustamine ohtu teiste tarbijate varustuskindluse;
3) hoone soojusvarustuseks hakatakse kasutama ainult kütusevabadest taastuvatest allikatest muundatud soojusenergiat.
(4) Võrgust eraldumist taotlev tarbija peab võrguettevõtjale esitama võrgust eraldumise põhjendatud taotluse. Võrguettevõtja esitab 30 kalendripäeva jooksul eraldumistingimused või põhjendatud vastuväited tarbija taotlusele.
(5) Eraldumistingimustes määratakse kindlaks:
1) võrguühenduse likvideerimise aeg, mis peab olema kuue kuu jooksul võrgust eraldumise taotluse esitamisest;
2) võrguühenduse likvideerimise tehnilised nõuded ja põhjendatud kulud, mis on vajalikud võrgu stabiilsuse ja teiste tarbijate varustuskindluse tagamiseks.
(6) Võrgust eraldumist taotlev tarbija peab tasuma võrguettevõtjale eraldumisega seotud põhjendatud kulud.
(7) Korterelamus ei ole üksikul korteriomandil lubatud kaugküttesüsteemist eralduda.
§ 4. Kaugkütte üldised kvaliteedinõuded
(1) Võrguettevõtja on kohustatud tagama enda omandis või valduses oleva võrguga ühendatud tarbijate pideva varustamise vajalikus koguses soojusega, lähtudes tarbijatega sõlmitud soojuse müügi lepingutest. Võrguettevõtjal on õigus kehtestada tehnilised nõuded tarbijapaigaldisele, et tagada võrgu optimaalne, säästlik ja efektiivne töörežiim.
(2) Soojuse müügi lepingus ettenähtud soojuskoormuse tagamiseks peab soojuskandja temperatuurigraafik ja hüdrauliline režiim lähtuma välisõhu temperatuurist, ilmaprognoosist, tuule kiirusest ja suunast ning soojusvõrgu inertsist. Võrguettevõtja on kohustatud tagama soojusmõõtjate andmete (soojuskandja temperatuur ja kulu) perioodilise kauglugemise.
(3) Piisava tsirkulatsiooni tagamiseks tarbijapaigaldises peab võrguettevõtja tagama tarbija soojussõlme ees rõhkude vahe järgmiselt:
1) sõltumatu ühendusskeemi puhul vähemalt 0,6 bar;
2) sõltuva ühendusskeemi puhul vähemalt 0,4 bar.
(4) Võrguettevõtja peab tagama võrguvee kvaliteedi vastavuse järgmistele normidele:
1) karedus < 0,018 mmol/dm3;
2) hõljuvained < 1 mg/kg;
3) O2< 0,02 mg/kg;
4) pH 8,5-10;
5) Cl < 50 mg/kg;
6) Fe < 0,5 mg/kg.
(5) Kaugküttepiirkonnas tegutsev soojusettevõtja on kohustatud tagama soojuse tootmiseks reservkütuse kasutamise võimaluse kaugkütteseaduses sätestatu kohaselt.
(6) Kaugküttepiirkonnas tegutsev võrguettevõtja on kohustatud haiglatele tagama:
1) kahepoolse toite või
2) tehnilised võimalused teisaldatava soojusallika ühendamiseks ning võrguettevõtja teenindatava suurima soojuskoormusega sotsiaalobjekti soojusvajadust katva teisaldatava soojusallika olemasolu.
(7) Kaugküttepiirkonnas tegutseval soojusettevõtjal peab olema ISO 9001, ISO 14001 ja OHSAS 18001 kvaliteedisertifikaat.
§ 5. Arenduskohustus
(1) Võrguettevõtja arendab enda omandis või valduses olevaid kaugküttesüsteeme ja suurendab nende efektiivsust, et kõigis tema võrgupiirkondades oleks tagatud uute liitujate tarbijapaigaldiste võrku ühendamine ja tarbijate varustamine kvaliteedinõuetele vastava soojusega.
(2) Võrguettevõtja on võrgu tehniliste võimaluste piires ja majandusliku põhjendatuse korral kohustatud ühendama võrguga kõik tema võrgu piirkonnas asuvad liitumistaotluse esitanud isikute tarbijapaigaldised, kui sellega ei seata ohtu olemasolevate tarbijate varustuskindlust.
§ 6. Määruse kehtetuks tunnistamine
Tallinna Linnavolikogu 27. mai 2004 määrus nr 19 Tallinna kaugküttepiirkonna piirid, kaugküttevõrguga liitumise ning eraldumise tingimused ja kord, kaugkütte üldised kvaliteedinõuded, soojuse piirhinna kooskõlastamine ja soojusettevõtja arenduskohustus" tunnistatakse kehtetuks.
Kalev Kallo
Tallinna Linnavolikogu esimees
Lisa 1 Tallinna kaugküttepiirkonna piirid
Lisa 2 Tallinna kaugküttepiirkonna piirid