Keskkond ja heakordHeakord

Transport ja liiklusLiikluskorraldus, teed ja tänavad

Teksti suurus:

Vormsi valla heakorra ja kaevetööde eeskiri

Väljaandja:Vormsi Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:27.08.2024
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT IV, 24.08.2024, 1

Vormsi valla heakorra ja kaevetööde eeskiri

Vastu võetud 12.04.2024 nr 6

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 punkti 4, 361 alusel.

1. peatükk ÜLDSÄTTED 

§ 1.   Eeskirja reguleerimisala ja eesmärk

  (1) Vormsi valla heakorra ja kaevetööde eeskiri (edaspidi eeskiri) reguleerib heakorra nõudeid ja koormised heakorra tagamiseks ning kaevetööde teostamist.

  (2) Eeskirja eesmärk on saare heakorrastatud väljanägemise ja turvalisuse tagamine, avalike alade heakorrastatuse hoidmine ja traditsiooniliste maastikutüüpide säilimisele kaasaaitamine.

  (3) Eeskiri on täitmiseks kohustuslik kõigile Vormsi valla territooriumil viibivatele ja tegutsevatele isikutele, ettevõtetele ning kinnis- või vallasvara omanikele.

  (4) Eeskirja kohaldatakse kooskõlas Vormsi valla jäätmehoolduseeskirja ning teiste õigusaktidega.

§ 2.   Mõisted

 
  1) avalik ruum - igaühele, ligipääsetav ja piiranguteta kasutatav ruum (teed, haljasalad, bussipeatused), samuti poolavalik ruum, mille kasutamine võib olla tingitud ajast, loast jms (asutuste territooriumid, õuealad, rannad jne).
  2) kinnistu – kinnistusraamatusse iseseisva üksusena kantud kinnisasi, hoonestusõigus, korteriomand. Kinnistuga on eeskirjas võrdsustatud ka kinnistamata maaüksus, mille suhtes isikul on kasutusõigus
  3) kaevetöö – pinnasetöö, mida tehakse sügavamal kui 30 cm maapinnast, samuti töö, mille käigus rikutakse tee-või pinnakatet (asfalt, sillutis, muru jne).
  4) kaevetööde luba – valla ehitusspetsialisti poolt väljastatud dokument, mis annab õiguse kaevetööde teostamiseks, määrab kaevetööde tingimused ja aja.
  5) kaevetööde teostaja – füüsiline või juriidiline isik, kelle nimele on vormistatud kaevetööde luba või kes on asunud teostama avariikaevetöid.

2. peatükk HEAKORD 

§ 3.   Üldised avaliku ruumi heakorra nõuded

  (1) Iga valla territooriumil viibiva või asuva isiku kohus on hoida korda ja puhtust valla avalikus ruumis.

  (2) Avalikku kohta paigutatud lillevaasi, prügikasti, pingi, reklaamtahvli, tõkkepiirde, vitriini, või mistahes teiste teisaldatavate väikevormide korrashoiu ja hoolduse peab tagama selle omanik.

  (3) Jäätmeid ja prügi tohib panna vaid selleks ettenähtud kohta.

  (4) Veoste korraldajatel tuleb tagada, et veos on kinnitatud ja kaetud nii, et see väldiks prahi sattumist teedele. Veose peale- ja mahalaadimisel või sõidu ajal maha pudenenud prügi, esemed, materjalid vms ning teele kandunud praht tuleb vedajal koristada.

  (5) Keelatud on mistahes mootorsõidukitega kahjustada pinnast ja teid. Kui pinnase sulamise, vihma või muude liiklust oluliselt mõjutavate tegurite tõttu on tee konstruktsioon nõrgenenud ja liiklus võib teed kahjustada või liigelda on ohtlik, võib tee omanik tee või selle osa teatavaks ajaks sulgeda või teel liiklust piirata. Tee sulgemisest või liikluspiirangutest teavitatakse avalikkust ja vastav teade avalikustatakse valla kodulehel. Vallavalitsus võib piirangute kehtimise ajal väljastada raskeveoste tegemiseks erilubasid.

  (6) Metsamaterjali ladustamisel vallateede kaitsevööndisse või avalikus kasutuses olevate erateede äärde tuleb tööde tegijal esitada vallavalitsusele metsatööde teatis. Materjali ladustamiseks nende teede äärde või avaliku tee kaudu väljaveoks sõlmitakse tööde tegija ja vallavalitsuse vahel kahepoolne kokkulepe, milles võidakse sätestada deposiidi maksmise kohustus eesmärgiga tagada tee endise olukorra taastamine. Metsamaterjali ladustamine vallateede kaitsevööndisse või avalikus kasutuses olevate erateede äärde on lubatud külmunud pinnasega või kuival ajal.

  (7) Kõnniteed, bussipeatuse ooteala ja parkla peavad olema puhastatud ning nendel tuleb vältida libeduse teket.

  (8) Viitade, reklaamtahvite, infostendide jms paigaldamine avalikku ruumi tuleb eelnevalt kooskõlastada Vormsi vallavalitsusega.

§ 4.   Kinnistu ja ehitise omaniku kohustused heakorra tagamisel

  (1) Kinnistu või ehitise omanik on kohustatud:
  1) hoidma korras oma kinnistu ja rakendama hooldusabinõusid regulaarselt ja vajadusel ka ennetavalt;
  2) katma kinni lahtised ja ohtlikud süvendid (kaevud jne) inimeste ja loomade ohutuse tagamiseks;

  3) niitma vähemalt kord aastas muru õuealalt ning külades avalikus kasutuses oleva teega piirneva kinnistuala ulatuses, tagama õigeaegse puude ja põõsaste okste kärpimise nii, et need ei takistaks liiklemist ega varjaks liiklust reguleerivaid märke;
  4) tagama hoonestamata kinnistute korrashoiu, sh looduslike rohumaade, rannaala karjatamise või niitmise vähemalt kord aastas, vältimaks kulu teket, roostumist ja tagamaks tuleohutuse;
  5) tagama, et kinnistul asuvad hooned, rajatised ja teed vastavad ehitusseadustikus sätestatud nõuetele ja on ohutud;
  6) tagama, et kinnistul olevad kraavid on võsavabad ja töökorras;
  7) järgima, et kinnistu piirdeaed ei oleks tee servale lähemal kui 2 meetrit, et teehooldustöid saaks teha aastaringselt;
  8) tagama kasutusel mitteoleva ehitise ja sinna juurde kuuluva krundi heakorra ja ohutuse;
  9) tagama heitvee kogumismahuti, septiku, biopuhasti jms korrasoleku, veepidavuse, korrektse sulgumise, õigeaegse tühjendamise ja ümbruse hooldamise;
  10) hoidma tekkiva müra lubatud piires;
  11) säilitama ajaloolised kiviaiad;
  12) hoidma korras oma kinnistu osaks oleva metsamaa ja metsasihid, majandama metsa vastavalt metsaseadusele ja sarnaselt Riigimetsa Majandamise Keskuse poolt välja töötatud heale metsamajandustavale;

  13) kaitsealade piiridesse jääval maa-alal tegutsedes juhinduma täiendavalt nendel aladel kehtestatud eeskirjadest;
  14) tegema oma kinnistul asuvate üldkasutatavate hoonete ümbruses ning kõnniteedel lume- ja libedusetõrjet, samuti puhastamise üldkasutatava hoone juurdepääsutee ja välistrepi jääst ja lumest ning vajadusel nende liivatamise.

  (2) Kinnistult avastatud keskkonnareostusest või keskkonnaalasest õigusrikkumisest tuleb teavitada Keskkonnaametit ja Vormsi Vallavalitsust.

§ 5.   Müügikoha omaniku kohustused heakorra tagamisel

  Müügikoha omanik on kohustatud:
  1) tagama müügikoha ümbruse puhtuse kuni 5 m raadiuses (kui puhastusala ei ole määratud teisiti) ja teostama sellel alal heakorratöid;
  2) paigaldama müügikoha teenindamiseks vajalikud jäätmemahutid ning tagama nende regulaarse tühjendamise ja hoolduse, vältimaks nende ületäitumist.

§ 6.   Ehitus- ja remonditöö tegija kohustused heakorra tagamisel

  (1) Ehitus- ja remonditöö tegija on kohustatud:
  1) vältima objektilt prahi ning tolmu kandumist naaberkinnistule;
  2) hoidma korras objekti juurdepääsutee, mitte ladustama ehitusmaterjali avalikus kohas maaomaniku loata;

  (2) Pärast töö lõpetamist ja enne objekti kasutusse andmist peab heakorrastama selle ümbruse ja tööde käigus rikutud haljastuse objekti lähiümbruses ning vedama ära ehitusjäätmed. Ehitusjäätmeid saab ladestada endise Rumpo karjääri territooriumil asuvale ehitusjäätmete ladestamise platsile, eelnevalt platsi haldajaga kokku leppides.

§ 7.   Tehnovõrgu omaniku kohustused heakorra tagamisel

  Tehnovõrgu omanik on kohustatud:
  1) hoidma korras temale kuuluva tehnovõrgu;
  2) hoidma tehnovõrgu seisundis, mis tagab liiklusohutuse ja teekatte korrasoleku tehnovõrgu kohal.

§ 8.   Avaliku ürituse või koosoleku korraldaja kohustused heakorra tagamisel

  Avaliku ürituse või avaliku koosoleku korraldajal tuleb ürituse toimumise kohta paigaldada vajalikul hulgal jäätmemahuteid ja välikäimlaid ning heakorrastada maa-ala, millel üritus läbi viidi, ja selle ümbrus pärast ürituse lõppemist esimesel võimalusel, kuid mitte hiljem kui 12 tunni jooksul.

§ 9.   Vallavalitsuse kohustused heakorra tagamisel

  Vallavalitsus on kohustatud korraldama:
  1) valla teede, haljasalade, platside, rajatiste jm. valla omandis või halduses olevate alade ja ehitiste korrashoiu;
  2) külade nimesiltide ja suunaviitade paigaldamise ja korrashoiu;
  3) avalikes kasutuses olevate tuletõrje veevõtukohtade ja veehoidlate korrasoleku ning juurdepääsu nendeni.

§ 10.   Heakorra nõuded põllumajandusloomade pidamisel

  (1) Loomade omanik peab tagama, et tema loomad ei kahjusta võõraid kinnistuid ega avalikke kohti. Põllumajandusloomi võib karjatada omaniku maal või siis lepinguga tema kasutuses oleval maal, aia või elektrikarjusega piiratud alal.

  (2) Loodamde omanik peab tagama loomakasvatushoonete vastavuse tervisekaitse- ja keskkonnanõuetele, hoidma ümbruse korras ja vältima selle saastumist virtsa ja sõnnikuga;

  (3) Põllumajandusloomade pidamisega tekitatud kahjud peab korvama loomade omanik.

§ 11.   Heakorra nõuete täitmise tagamine

  Heakorra nõuete tagamiseks on keelatud:
  1) suitsetada ja alkohoolseid jooke tarbida bussipeatustes, Hullo külakeskuse, kooli ja lasteaia territooriumil;
  2) hoida kinnistul avaliku ruumi üldist ilmet risustavaid esemeid;
  3) kahjustada või lõhkuda avalikku ruumi paigaldatud ja rajatud inventari, haljasala, lillepeenraid, ehitiste seinu, müüre, piirdeaedasid või avalikus ruumis muul viisil vandaalitseda;
  4) kinnitada puude külge tarasid, traate, silte;
  5) kahjustada teekatet ning kasutada põllumajandustööde tegemisel või metsamaterjali väljaveol teid pöörderibadena;
  6) parkida omaniku või haldaja loata mootorsõidukit ja / või haagist väljaspool teemaad või parklat, peatumise ja parkimisega takistada läbipääsu ja liiklemist teistele liiklusvahenditele;
  7) paigutada sõiduteede hooldustööde teostamise käigus lund ja jääd sissesõiduteedele;
  8) pesta veekogudes sõidukit, pesu või muid esemeid;
  9) hoida kütte-, ehitus- või muud materjali väljaspool kinnistu piiri;
  10) ladustada jäätmeid selleks mitte ettenähtud kohta;
  11) teha lõket selleks mitte ettenähtud kohas;
  12) valada naftasaadusi või nende jääke maapinnale, hoida mürgiseid aineid kohtades, kus ei ole välistatud nende imbumine maapinnasesse;
  13) kasutada mürkaineid, pestitsiide ja väetisi kehtestatud eeskirjade vastaselt;
  14) reostada üldkasutavaid supelkohti ja randa, sõita mootorsõidukitega rannaalal ja motoriseeritud veesõidukitega ujujate vahetus läheduses;
  15) sõita mustkattega teedel roomikmasinate ja teiste teekatet lõhkuvate mehhanismidega.

3. peatükk KAEVETÖÖD 

§ 12.   Kaevetööde teostamine

  (1) Kaevetöid väljaspool oma kinnistut või töid mille mõju ulatub naaberkinnistule (s.h tiigi, kraavi rajamine) ei ole lubatud teha ilma vallavalitsuse loata.

  (2) Kaevetööde loa saamiseks esitab kaevetööde teostaja vallavalitsusele taotluse. Kaeveloa andmise või sellest keeldumise otsustab ametiasutus 5 (viie) tööpäeva jooksul.

  (3) Kaeveluba ei ole nõutav ehituskrundi siseseks kaevamiseks ja juhul, kui antud objektile on vallavalitsuse poolt väljastatud ehitusluba.

  (4) Tehniliste kommunikatsioonide rajamisel, rekonstrueerimisel või muul analoogsel juhul esitab kaevetööde teostaja vallavalitsusele asjasse puutuvate ametkondade ja maaomanikuga kooskõlastatud tehnilise dokumentatsiooni.

  (5) Tehnovõrkude ristumisel mustkattega teedel tuleb eelistada tööd tänavakatet lõhkumata (mantel-torude läbisurumine, horisontaalne puurimine ja muud viisid).

  (6) Kommunikatsioonide vigastamisel tuleb koheselt informeerida kommunikatsiooni valdajat ja vallavalitsust ning asuda tagajärgede likvideerimisele.

  (7) Kaevetööd tuleb läbi viia võimalikult lühikese ajaga.

  (8) Kaevetöödega lõhutud teekatted ja kahjustatud teepäraldised taastab kaevetööde teostaja. Kaevetööde taastaja on teede taastamisel kohustatud kinni pidama teedeehituse tehnoloogiast. Teekatte taastamiseni peab kaevetööde teostaja kindlustama häireteta ja ohutu liikluse objektil.

  (9) Kaevetöödega lõhutud haljastuse taastab kaevetööde teostaja.

  (10) Juhul, kui kaevetööde teostaja ei ole tähtaegselt taastanud või garantiiaja jooksul likvideerinud taastamistööde vigu on teid korrashoidval ettevõttel õigustellida taastamistööd, kusjuures kulud katab kaevetööde teostaja.

  (11) Kaevetööde puhul, mis nõuavad liikluse ümberkorraldamist, peab kaeveloa taotleja sellest informeerima vallavalitsust, nimetades tööde kestvuse ja võimaliku ümbersõidu marsruudi.

  (12) Avariiliste kaevetööde alustamine on erandkorras lubatud ilma eelnevalt luba vormistamata, sealjuures peab kaevetööde teostaja olema veendunud, et kaevetööde tegemine piirkonnas ei ohusta kommunikatsioone. Avariiliste kaevetööde alustamisest peab telefoni teel teatama Vormsi vallavalitsuse saarevahile. Kaevetööde ohutu läbiviimise eest vastutab kaevetööde teostaja.

  (13) Avariilised on need kaevetööd, mille vajadus tekib ootamatult või mis on võimalikke ebasoovitavaid tagajärgi silmas pidades edasilükkamatud.

4. peatükk JÄRELEVALVE JA VASTUTUS 

§ 13.   Järelevalve

  (1) Järelevalvet eeskirja täitmise üle teostab Vormsi Vallavalitsus. Käesoleva eeskirja kohtuvälised menetlejad on kohaliku omavalitsuse seaduse paragrahvis 66⁴ toodud asutused.

  (2) Käesoleva eeskirjaga seatud koormiste täitmist kontrollib vallavalitsus.

  (3) Vallavalitsusel on õigus:
  1) koostada ettekirjutusi ja hoiatuskirju eeskirja täitmiseks;
  2) rakendada ettekirjutuse täitmata jätmisel või mittekohasel täitmisel asendustäitmise ja sunniraha seaduses sätestatud sunnivahendeid;
  3) käesolevas määruses sätestatud ülesannete täitmiseks määrata või volitada tema nimel tegutsevaid isikuid.

§ 14.   Vastutus

  Eeskirja rikkumisel vastutab rikkuja kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse paragrahvis 662 sätestatud korras.

5. peatükk RAKENDUSSÄTTED 

§ 15.   Määruse kehtetuks tunnistamine

  Tunnistada kehtetuks Vormsi Vallavolikogu 31. jaanuari 2011. aasta määrus nr 1 „Vormsi valla heakorraeeskiri“.

§ 16.   Määruse jõustumine

  Määrus jõustub kolmandal päeval peale Riigi Teatajas avaldamist.

Jaak Kaabel
volikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json