Keskkond ja heakordHeakord

Transport ja liiklusLiikluskorraldus, teed ja tänavad

Teksti suurus:

Puude raieloa andmise kord

Väljaandja:Saue Linnavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:28.03.2014
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:31.03.2018
Avaldamismärge:RT IV, 25.03.2014, 24

Puude raieloa andmise kord

Vastu võetud 20.03.2014 nr 8

Määrus kehtestatakse looduskaitseseaduse § 45 alusel.

§ 1.   Üldsätted

  (1) Puude raieloa andmise kord (edaspidi kord) määrab kindlaks üksikute puude ja kadakate (edaspidi puud) raieks, hoolduslõikuseks ning puistute harvendamiseks raieloa taotlemise ja vormistamise ning väljastamise tingimused Saue linnas.

  (2) Korra eesmärk on tagada Saue linna haldusterritooriumil puude kaitse, säilitada looduse mitmekesisust ning kujundada linnaruumi olenemata raiutava haljastuse aluse maa omandivormist.

  (3) Raieluba on üldjuhul vajalik üle 8 cm rinnasdiameetriga (puu tüve läbimõõt mõõdetuna 1,3 meetri kõrguselt juurekaelast) puudele (v.a viljapuudele) või kui puu võra kärbitakse rohkem kui 25%.

  (4) Alla 8 cm rinnasdiameetriga puude puhul on raieluba vajalik dendroloogilist väärtust omavate puude ning väärtuslike lehtpuude (tamm, pärn, vaher), kadakate ning avaliku linnaruumi kujundamisel oluliste puude raieks.

  (5) Raieluba ei ole vaja taotleda eramaadel kasvavate alla 8 cm rinnasdiameetriga väheväärtuslike, haigete või kuivanud puude, viljapuude ja hekkide ning kehtestatud detailplaneeringuga ettenähtud alusmetsa ja võsa likvideerimiseks.

§ 2.   Tingimused raieloa andmiseks

  Raiuda on lubatud puid:
  1) mis on haigestunud, kuivanud või väärkasvuga;
  2) mis vähendavad elamuaseme kvaliteeti (varjavad valguse, takistavad oluliselt noorema ja madalama haljastuse elujõulisust jne.), ohustavad elanikke või materiaalseid väärtusi ning takistavad liiklust;
  3) mille kõrvaldamine on ette nähtud detailplaneeringu, ehitusprojekti või haljastusprojektiga;
  4) mille asemele soovitakse määratud tähtajaks rajada samaväärne haljastus;
  5) erandjuhtudel Saue Linnavalitsuse korralduse alusel.

§ 3.   Raieloa taotlemine ja loa andmise menetlemine

  (1) Raieluba võivad taotleda:
  1) puu kasvukoha kinnistu omanik (nii füüsiline kui juriidiline isik) või omaniku esindaja lihtkirjaliku volituse alusel;
  2) korteriühistute puhul korteriühistu juhatuse liige või liikmed, kui korteriühistu juhatuse liikmed on õigustatud esindama ühistut ühiselt;
  3) linna omandis oleval maal lepingu alusel heakorratöid teostav isik või tema esindaja volituse alusel;
  4) riigi omandis oleva maal seaduse või lepingu alusel heakorratöid teostav isik või tema volitatud esindaja;
  5) tänavate, trasside ja muude kommunikatsioonide rajamisel ettejäävate puude raieks või hooldusraieks esitab taotluse trasside valdaja või tema poolt volitatud isik. Eramaadel on vajalik maaomaniku kooskõlastus.

  (2) Raieloa saamiseks esitatakse Saue Linnavalitsusele kirjalik vormikohane taotlus (lisa 1). Taotluses märgitakse järgmised andmed:
  1) taotleja andmed (nimi/ärinimi, volitatud isiku andmed, aadress ja kontaktandmed);
  2) raiutavate puude kasvukoha aadress, puude arv ja kirjeldus ning raiumise põhjus;
  3) raietööde teostaja ja vastutaja;
  4) taotluse esitamise kuupäev, taotleja allkiri, elektroonilise taotluse puhul digiallkiri.

  (3) Raieloa taotlusele lisatakse:
  1) vajadusel väljavõte detailplaneeringust, ehitusprojektist või krundi plaanist;
  2) ühistu üldkoosoleku otsus või kuivanud puu puhul juhatuse koosoleku otsus;
  3) kaasomandi puhul kaasomanike enamuse kirjalik nõusolek, kui eset ei valitseta ühistu kaudu;
  4) puu kasvukoha omaniku kirjalik volitus, kui taotluse esitab volitatud isik;
  5) piirinaabrite kooskõlastus, kui puu võra ulatub naaberkinnistule või mõjutab naabri elutingimusi;

  (4) Kui puu, mida soovitakse raiuda, kasvab kaitstaval loodusobjektil või muinsuskaitsealas, peab raieloa taotleja kooskõlastama raieloa taotluse kaitstava loodusobjekti valitseja või Muinsuskaitseametiga.

  (5) Linnavalitsus registreerib taotluse ja suunab taotluse menetlemiseks ametnikule, kes:
  1) kontrollib taotluses ja lisatud dokumentides sisalduvate andmete õigsust ning nõuab vajadusel täiendavaid dokumente (dendroloogiline hinnang, haljastusprojekt vms) ja selgitusi;
  2) kontrollib taotluse põhjendatust;
  3) vajadusel märgistab puud looduses;
  4) võib otsuse tegemiseks kaasata eksperte (arboriste) ja teisi spetsialiste;
  5) nõuab puu asendusistutuse korral garantiikirja, milles on näidatud raieloa taotleja kohustus istutada määratud ajaks vastav arv puid ning istutuskoht;
  6) vajaduse korral teeb linnavalitsusele ettepaneku raieloa andmise või keeldumise kohta;
  7) raieloa taotluse menetlustähtaeg on üks kuu avalduse registreerimisest, lisatingimuste või uute asjaolude ilmnemisel võib tähtaeg pikeneda kuni kõigi nõuete täitmiseni;
  8) raieloast keeldumise korral teatakse sellest loa taotlejale kirjalikult.

  (6) Raieloa andmisest võib keelduda, kui:
  1) raieloa taotleja on esitanud tegelikkusele mittevastavaid andmeid;
  2) raieloa taotleja pole esitanud nõutud kaitstava loodusobjekti valitseja või Muinsuskaitseameti kooskõlastust ning teisi täiendavalt nõutud dokumente või seletusi;
  3) raiuda soovitakse puud, mis on määratud säilitatavaks detailplaneeringuga või ehitusprojektis;
  4) puu on terve ja elujõuline ning ei ohusta hoonete ja rajatiste struktuure (vundamenti, seinu, katust vms.);
  5) puu raiumine on vastolus avaliku või teiste isikute huvidega.

§ 4.   Raieluba

  (1) Raieloaga antakse õigus puude raie teostamiseks. Raieloaga määratakse kindlaks raie ulatus, tingimused ja tähtaeg (lisa 2).

  (2) Raieloale märgitakse:
  1) raieloa number;
  2) väljastamise aeg;
  3) loa saaja andmed;
  4) raiutavate puude arv ning raie põhjendus;
  5) raiejääkide utiliseerimise ja raiekoha korrastamise tingimused;
  6) eritingimused;
  7) raietööde lõpetamise ja pikendamise tähtajad;
  8) raieloa väljastaja andmed ja allkiri.

  (3) Raieloaga võivad kaasneda lisad (väljavõtted plaanidest, kooskõlastused, linnavalitsuse korraldus raieloa väljastamiseks jne).

  (4) Raieloa kehtivus on kuni üks aasta. Juhul, kui objektiivsetel põhjustel ei ole tööd lõpetatud, on võimalik taotleda loa kehtivusaja pikendamist.

  (5) Puude raieloa vormistab ja väljastab linnavalitsuse vastav ametnik üldjuhul kas enda või koos teiste ametnike ja spetsialistidega vastuvõetud otsuse alusel.

  (6) Erandjuhtudel vormistab ja väljastab raieloa vastav ametnik Saue Linnavalitsuse korralduse alusel.

  (7) Raieluba väljastatakse tasuta. Saue Linnavalitsus võib puu raieks loa andmisel seada kõrvaltingimusi raiutud puu käitlemise, puu asendusistutuse korraldamise ning raie keelamise osas raierahu perioodil. Kõrvaltingimuste täitmisega kaasnevad kulud kannab isik, kellele luba on antud.

  (8) Raieluba vormistatakse kahes eksemplaris, millest üks eksemplar väljastatakse taotlejale ning teine säilitatakse linnavalitsuse vastava ametniku juures.

§ 5.   Raietööde teostamine ja kontroll

  (1) Raietööde tehniliselt õige teostamise ja raiekoha puhastamise eest vastutab raieloa saaja. Raie teostamisel ei tohi kahjustada keskkonda.

  (2) Raieloa saaja on kohustatud kaitsma teistele isikutele kuuluvaid ehitisi ja tehnovõrke ning vältima kahju tekitamist kolmandate isikute elule, tervisele ja varale.

  (3) Peale raietööde lõpetamist on raie teostaja ühe nädala jooksul kohustatud raiekoha üle andma. Linnavalitsuse ametnik, kas lõpetab raieloa või puuduste ilmnemisel määrab uue tähtaja nende likvideerimiseks.

§ 6.   Asendusistutus

  (1) Looduskeskkonna taastamise eesmärgil on linnavalitsusel õigus raieloa väljastamise kõrvaltingimuseks seada raiutava puu (puude) asendusistutus. Asendusistutuse korral vormistatakse raieloa lisana asendusistutuse garantiikiri, milles on näidatud raieloa taotleja kohustus istutada määratud ajaks vastav arv puid, nende liigid, tüve läbimõõt ning istutuskoht.

  (2) Asendusistutuse kohustuse mittetäitmisel on linnavalitsusel õigusteha ettekirjutus, mille tähtajaks täitmata jätmise korral võib rakendada asendustäitmist asendustäitmise ja sunniraha seaduses ettenähtud korras.

§ 7.   Erisätted

  (1) Saue Linnavalitsuse korralduse alusel väljastatakse raieluba järgmistel juhtudel:
  1) linna omandis olevatel maadel tehtava ettenägemata mahuka raie puhul, kui puudub maa-ala detailplaneering või ehitusprojekt;
  2) linna haljastuses silmatorkavate üksikute puude likvideerimisel, kui nende raie on vajalik linna elu- või majandustegevuse parendamiseks;
  3) linnamaa ja eraomandis oleva maa piiril kasvavate vaidlusaluste puude raieks, kui tekib küsimus raie teostamise kohustuse ja rahastamise kohta;
  4) juhul kui raieloa saajale seatakse linnavalitsuse poolt kõrvaltingimuseks puu (puude) asendusistutus.

  (2) Kaitsealuste puistute (Saue mõisapark, Saue tammik) maaomanikel on raieloa taotlemiseks vajalik kaitseala valitseja eelnev kooskõlastus.

  (3) Erilist tähelepanu pööratakse väärtuslike lehtpuude (peamiselt pärnad ja tammed) raielubade taotlustele. Pärnasalu allee põlispuude raiumine toimub valdavalt olemasoleva dendroloogilise uuringu ja arboristide poolt antud värske hinnangu alusel ning Muinsuskaitseameti poolt kooskõlastatult, väljaarvatud üksikud ilmselt haiged ja ohtlikud väheväärtuslikud puud.

  (4) Maksimaalselt tuleb säilitada kadakaid.

  (5) Uute planeeritavate kruntide puhul määratakse säilitatavad ja raiutavad puud detailplaneeringuga, mida täpsustatakse krundi hoonestusprojektiga. Linna arhitektil tuleb projekteerimistingimuste väljaandmisel jälgida käesolevas korras sätestatud tingimusi.

  (6) Tuulemurru ja avariiohtlikule puule raieluba ei vormistata. Puu kasvukoha maa omanik või valdaja teatab linnavalitsusele mahalangenud või ohtlike puude asukoha, arvu ja liigi esimesel võimalusel avastamise hetkest arvates ning korraldab avariiohtliku olukorra või tuulemurru likvideerimise.

  (7) Eravalduses olevate viljapuude, põõsaste ja hekkide raiumiseks või harvendamiseks ei ole raieluba vaja.

  (8) Lindude pesitsusajal 01. aprillist kuni 15. juulini on laiaulatuslike raietööde teostamine valdavalt keelatud, kuid üksikute puude ning otseselt ehitiste või rajatiste ehitamist takistavate puude puhul võib raieloa siiski väljastada.

§ 8.   Vastutus

  (1) Käesoleva korra rikkuja kannab vastutust looduskaitseseaduse § 73 sätete järgi.

  (2) Korra rikkumise menetlus toimub looduskaitseseaduse § 75 alusel, vastavalt karistusseadustiku ja väärteomenetluse seadustiku sätetele.

§ 9.   Lõppsätted

  (1) Kinnitada määruse lisana alljärgnevad vormid:
  1) Raieloa avalduse vorm lisa 1;
  2) Raieloa vorm lisa 2.

  (2) Määrus jõustub 3. päeval peale Riigi Teatajas avaldamist.

Valdis Toomast
volikogu esimees

Lisa Raieloa avalduse vorm

Lisa Raieloa vorm

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json