Kultuur ja sportRahvaraamatukogu

Teksti suurus:

Õisu Raamatukogu kasutamise eeskiri

Väljaandja:Halliste Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:22.12.2010
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:27.04.2019
Avaldamismärge:RT IV, 25.07.2012, 4

Õisu Raamatukogu kasutamise eeskiri

Vastu võetud 15.12.2010 nr 27

Määrus kehtestatakse rahvaraamatukogu seaduse §-de 16, kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 37 ja Kultuuriministeeriumi 12.07.2004 määruse nr 9 “Rahvaraamatukogu töökorralduse juhend” alusel.

§ 1.   Reguleerimisala

  Määrusega kehtestatakse Õisu raamatukogu (raamatukogu) teeninduse korraldus, lugejate õigused, kohustused ja vastutus.

§ 2.   Raamatukogu teenused

  (1) Raamatukogude teenuseid võib kasutada igaüks, välja arvatud lugeja, kellelt on teavikute kojulaenutamise õigus ajutiselt ära võetud.

  (2) Raamatukogu põhiteenused on teavikute kohapeal kasutamine ja kojulaenutus ning avalikule teabele üldkasutatava andmesidevõrgu kaudu juurdepääsu võimaldamine. Raamatukogude põhiteenused on tasuta.

  (3) Raamatukogudel on õigus osutada eriteenuseid (kopeerimine, printimine, skaneerimine, jm), mis võivad olla tasulised. Tasuliste teenuste eest võetava tasu suuruse kinnitab Halliste Vallavalitsus. Koopiate valmistamisel juhindutakse «Autoriõiguse seadusest».

  (4) Raamatukogus saab kasutada arvutitöökohti avalikus internetipunktis (AIP) ja andmebaase.

  (5) Raamatukogu lahtiolekuajad kinnitab Halliste Vallavalitsus raamatukogu juhataja ettepanekul.

§ 3.   Lugejaks registreerimine

  (1) Raamatukogu lugeja on raamatukogu registreeritud kasutaja. Lugeja registreeritakse isikut tõendava dokumendi alusel (õpilasel õpilaspilet) lugejate registris ja registreerimiskaardil või lugejate andmebaasis, kuhu kantakse järgmised andmed:
  1) nimi;
  2) elukoht; (postiaadress);
  3) telefon;
  4) elektronposti aadress (olemasolul);
  5) lugejarühm (täiskasvanud või lapsed);
  6) isikukood.

  (2) Lugejate register või andmebaas on raamatukogusiseseks kasutamiseks. Juurdepääs andmetele on teenuseid osutaval raamatukogu töötajal. Kolmandatele isikutele võimaldatakse juurdepääs andmetele õigusaktides sätestatud juhtudel.

  (3) Lugeja tutvub raamatukogu kasutamise eeskirjaga ning annab registreerimiskaardile allkirja, millega kinnitab, et tunneb raamatukogu kasutamise eeskirja ning on teadlik eeskirjast tulenevatest õigustest ja kohustustest. Lugeja saab lugejapileti ja kasutajanime ning parooli URRAMis.

  (4) Kuni 18-aastased isikud registreeritakse lugejaks lapsevanema (eestkostja) nõusolekul. Allkirja andmisega registreerimiskaardile vastutab lapsevanem (eestkostja) selle eest, et tema laps täidab raamatukogu kasutamise eeskirja.

  (5) Registreeritud lugeja saab raamatukogu teenuseid kasutada paberkandjal lugejapileti või ID-kaardiga või kasutajanime ja parooliga.

  (6) Lugejate ümberregistreerimine teostatakse igal aastal nende esimesel külastusel raamatukokku. Lugeja andmed kontrollitakse ja vajadusel tehakse parandused. Võlglased registreeritakse ümber pärast võlgade likvideerimist.

§ 4.   Lugeja õigused teavikute laenutamisel

  (1) Lugejapilet või ID-kaart annab õiguse kasutada kõiki raamatukogu teenuseid.

  (2) Koju laenutatakse teavikuid 21 päevaks. Õppe- ja uurimistöödeks vajalikku kirjandust laenutatakse vajaduse korral ka pikemaks tähtajaks, kui sellele ei ole nõudlust. Laenutuse tähtaega saab pikendada kolm korda.

  (3) Ajakirju ja ajalehti laenutatakse koju seitsmeks päevaks.

  (4) Raamatukogu võib lugejalt nõuda tagatist, kui:
  1) lugeja rahvastikuregistrisse kantud elukohaks ei ole Halliste vald;
  2) see on vajalik teaviku väärtuse tõttu.

  (5) Tagatise võtmise ja tagastamise korra kehtestab vallavalitsus.

  (6) Laenutus registreeritakse lugejapileti või ID-kaardi esitamisel registreerimiskaardil või laenutuste andmebaasis. Lugejapiletile kirjutatakse tagastamistähtaeg.

  (7) Laenutatud teavikute tagastamistähtaega võib pikendada raamatukogus, telefonitsi või e-posti teel juhul, kui teavikut ei ole soovinud laenata teised lugejad.

  (8) Koju ei laenutata erilise väärtusega raamatuid, uuemaid sõnaraamatuid ja teatmeteoseid, CD-ROM-e, heliplaate, heli- ja videokassette (va. juhul, kui nad moodustavad raamatuga ühtse terviku).

  (9) Teavikuid, mis on välja laenatud, saab reserveerida. Reserveering kehtib seitse päeva alates teaviku raamatukogusse saabumisest. Lugeja soovil teavitatakse teda teaviku saabumisest e-posti või telefoni teel.

  (10) Raamatukogu kogudes puuduvaid teavikuid tellitakse lugeja soovil ja kulul teistest raamatukogudest, nende laenutamisel lähtutakse teavikut omava raamatukogu etteantud tingimustest.

  (11) Lugejal on õigus kasutada lugejaarvutit infootsinguteks üle-eestilistes raamatukogude andmebaasides.

  (12) Raamatukogu töötaja on kohustatud andma individuaalset koolitust andmebaasidest infootsinguks.

  (13) URRAM - veebipõhine raamatukogudele mõeldud täisfunktsionaalne infosüsteem.- võimaldab lugejal:
  1) teostada teaviku otsingut ja reserveeringuid erinevates raamatukogudes;
  2) näha kehtivaid laenutusi ja reserveeringuid;
  3) näha varasemaid laenutusi;
  4) pikendada teavikute laenutustähtaega;
  5) näha viivist ja muid talle määratud makseid;
  6) külastada Kodulooportaali.

  (14) «Avaliku teabe seaduse» alusel üldkasutatava andmesidevõrgu kaudu avalikustatud teabega tutvumiseks võimaldatakse teabe taotlejal kasutada arvutit AIP-s. Kui teabele soovib juurdepääsu rohkem isikuid kui raamatukogu jõuab teenindada, korraldab raamatukogu soovijatele eelregistreerimise. Riigiasutuste ja kohaliku omavalitsuse asutuste veebilehtedele juurdepääsu saamiseks abistab isikuid raamatukogu töötaja.

  (15) Lugejal on õigus teha ettepanekuid raamatukogu teeninduse paremaks korraldamiseks.

§ 5.   Lugeja kohustused ja vastutus

  (1) Lugeja on kohustatud laenatud teavikud tagastama tähtaegselt. Kui lugeja ei tagasta raamatuid tähtajaks, on raamatukogul õigus nõuda viivitatud aja eest tasu iga viivitatud päeva eest 20 senti ( 0.01 € alates 1.jaan. 2011) iga teaviku kohta. Enne viivise tasumist uusi raamatuid ei laenutata ja laenutustähtaega ei pikendata.

  (2) Lugeja on kohustatud teatama elukoha või perakonnanime muutmisest raamatukogule.

  (3) Lugeja kannab vastutust iga laenutatud teaviku eest kuni selle raamatukokku tagastamiseni. Teaviku saamisel peab lugeja kontrollima selle korrasolekut. Rikutud teavikust tuleb kohe teatada raamatukogu töötajale.

  (4) Teaviku rikkumise või tagastamata jätmise korral on lugeja kohustatud selle asendama või tasuma selle hinna kuni kümnekordses ulatuses. Lugejalt, kes ei ole nimetatud kohustusi raamatukogu poolt antud tähtajaks täitnud, võetakse teavikute kojulaenutamise õigus ära kuni üheks aastaks.

  (5) Raamatukogu annab lugejale tähtaja käesoleva paragrahvi lõigetes 1 ja 4 nimetatud summade tasumiseks.

  (6) Tähtajaks maksmata summa tasumiseks teeb Halliste Vallavalitsus lugejale ettekirjutuse koos sundtäitmise algatamise hoiatusega ettekirjutuse täitmata jätmise korral. Ettekirjutuses märgitakse selle vaidlustamise võimalus, tähtaeg ja kord.

  (7) Hoiatuses märgitud tähtaja jooksul ettekirjutuse täitmata jätmise korral on Halliste Vallavalitsusel õigus anda ettekirjutus sundtäitmiseks «Täitevmenetluse seadustikus» sätestatud korras.

  (8) Halliste Vallavalitsus võib käesoleva paragrahvi lõigetes 5 ja 6 nimetatud pädevuse anda raamatukogule.

  (9) Alla 18-aastase lugeja poolt raamatukogule tekitatud kahjud või kulutused hüvitab lapsevanem (eestkostja).

§ 6.   Raamatukogu sisekord

  (1) Raamatukogu ei vastuta valveta jäetud esemete eest.

  (2) Raamatukogus tuleb säilitada korda ja vaikust. Lubamatu on igasugune tegevus, mis häirib teisi isikuid. Keelatud on:
  1) söömine, joomine, suitsetamine;
  2) mobiiltelefonide valjuhäälne kasutamine;
  3) loomade kaasa võtmine;
  4) raamatukogu külastamine alkoholi- või narkojoobes.

  (3) Eriteenuste osutamine lõpetatakse 15 minutit enne raamatukogu sulgemist.

§ 7.   AIP kasutamine

  AIP kasutamise korda reguleerib „Õisu avaliku internetipunkti kasutamise eeskiri“, mille kinnitab Halliste Vallavalitsus.

§ 8.   Rakendussätted

  Määrus jõustub 22.detsembril 2010.a.

Rein Tarkus
Volikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json