Eluruumi tagamise teenuse osutamise kord Hiiumaa vallas
Vastu võetud 17.10.2024 nr 74
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 5 alusel ning arvestades sotsiaalhoolekande seaduse § 14 lg-s 1, § 41 ja § 42 sätestatut.
1. peatükk ÜLDSÄTTED
§ 1. Määruse reguleerimisala
(1) Määrusega kehtestatakse eluruumi tagamise teenuse taotlemise ja teenuse osutamise tingimused ning kord ja teenuse saaja kohustused.
(2) Määruses ettenähtud haldusmenetlusele kohaldatakse haldusmenetluse seadust, arvestades sotsiaalseadustiku üldosa seaduses sätestatud erisusi.
2. peatükk ELURUUMI TEENUSE TAOTLEMINE
§ 2. Eluruumi teenuse taotlemine
(1) Eluruumi tagamise teenust on õigustatud taotlema isik, kelle elukohana on Eesti rahvastikuregistris registreeritud Hiiumaa vald ning kes ei ole sotsiaalmajanduslikust olukorrast tulenevalt võimeline enda ja oma perekonna vajadustele vastavat eluruumi tagama, sealhulgas:
1) ebapiisavate füüsiliste võimete tõttu;
2) psüühilise erivajaduse tõttu;
3) sotsiaalse toimetulematuse tõttu;
4) madala või puuduva sissetuleku ja muu vara puudumise tõttu.
(2) Lisaks käesoleva paragrahvi lõikes 1 toodule on eluruumi tagamise teenust õigustatud saama madala ning keskmise abi- ja toetusvajadusega isik, kelle kodu ei ole mõistlik kohandada tema vajadustele vastavaks, kelle abivajadus on hinnatud ning kellel ei ole välja kujunenud ööpäevaringset hooldusvajadust.
(3) Eluruumi tagamise teenust osutatakse juhtumikorralduse põhimõttel.
(4) Isiku abivajaduse hindamiseks ja juhtumiplaani koostamiseks tuleb pöörduda Hiiumaa Vallavalitsuse (edaspidi valitsus) sotsiaaltöö spetsialisti poole.
(5) Eluruumi taotlemisel koostatavasse juhtumiplaani kantakse kõigi taotlejaga koos eluruumi kasutama asuvate isikute (perekonnaliikmete) andmed, täisealine perekonnaliige peab kinnitama allkirjaga enda kohta juhtumiplaani kantud andmed ja soovi eluruumi kasutada.
(6) Juhtumiplaani koostab valitsuse sotsiaaltöö spetsialist.
§ 3. Isiku vajaduste arvestamine
Eluruumi taotlemisel esitab ja põhjendab taotleja minimaalseid nõudeid eluruumile, mis lahendaksid tema ning tema perekonnaliikmete vajadused. Andmed tuleb esitada järgmiselt:
1) tubade arv;
2) veevärgi ja pesemisvõimaluse olemasolu, sealhulgas selle asukoht;
3) ahi- või muu kütteliik;
4) ligipääsetavus, sealhulgas korrus, lift, kaldtee.
3. peatükk TAOTLUSE MENETLEMINE
§ 4. Abivajaduse hindamine
(1) Abivajaduse hindamisel selgitatakse välja, millisel määral inimene erinevates eluvaldkondades toetust või abi vajab selleks, et säilitada või parendada tema elukvaliteeti ning tagada võimalikult võrdne toimetulek ja osalemine ühiskonnas.
(2) Abivajaduse hindamisel loetakse isiku ja temaga ühist eluruumi taotleva perekonnaliikme sissetulekute hulka kõik nende sissetulekud, välja arvatud sotsiaalhoolekande seaduse § 133 lõikes 2 sätestatu.
(3) Eluruumi tagamise teenuse vajadust hinnatakse sotsiaalhoolekandelise abi andmise korras sätestatud alustest lähtudes. Teenust osutatakse juhul, kui inimese või pere sissetulek jääb pärast temale ettenähtud eluasemekulude tasumist alla riikliku toimetulekupiiri (välja arvatud § 4 lõikes 2 toodud sihtrühma puhul).
(4) Eluasemekuluna võetakse arvesse Hiiumaa Vallavalitsuse 15. märtsi 2023 määruses nr 2 “Toimetulekutoetuse määramisel aluseks võetavate eluasemekulude piirmäärad” sätestatud normpinnad ja piirmäärad.
§ 5. Eluruumi tagamine muul moel
Kui isikule on võimalik tagada elukoht Hiiumaa valla eluruumi kasutusse andmata, toetades teda muude sotsiaalteenuste ja -toetustega, eelistatakse isikule eluruumi leidmist kinnisvaraturult, abistades teda sobiva eluruumi leidmisel.
§ 6. Eluruumi andmise või eluruumi andmisest keeldumise otsustamine
(1) Eluruumi andmise otsustab valitsuse sotsiaalkomisjon, kui on tuvastatud isiku abivajadus. Eluruumi andmisel arvestatakse isiku põhjendatud vajadustega ja Hiiumaa valla omandis olevate eluruumide võimalustega. Isiku soovidega mittearvestamist tuleb põhjendada.
(2) Eluruumi andmise otsuses sätestatakse:
1) isiku nimi ja isikukood;
2) minimaalne vajalik eluruumi suurus ja nõuded eluruumile (tubade jaotus, veevärgi ning pesemisvõimaluse olemasolu ja asukoht eluruumis, kütteliik, ligipääsetavus, muud erivajadused) või eluruumi andmisel uueks perioodiks eluruumi aadress, kui isik jätkab sama eluruumi kasutamist;
3) eluruumi kasutusse andmise tähtaeg;
4) kohustus sõlmida eluruumi kasutamise leping neljateist päeva jooksul otsuse või pakkumise saamisest.
(3) Sotsiaalkomisjon keeldub eluruumi andmisest, kui
1) abivajaduse hindamise tulemusena ei tuvastata isiku abivajadust vastavalt käesoleva määruse paragrahvile 4 ja 5;
2) isik vajab abivajaduse hindamise tulemusena või muudest teada olevatest andmetest lähtuvalt lisaks eluruumile muid teenuseid ning tema toimetulek eluruumis ei ole muude teenuste või kõrvalise abiga võimalik.
(4) Eluruumi andmisest keeldumise otsuses sätestatakse:
1) isiku nimi ja isikukood;
2) põhjendused, miks isikule eluruumi andmisest keeldutakse;
3) valitsuse sotsiaalkomisjoni seisukoht selle kohta, milline teenus või toetus võiks isiku abivajadusele vastata ning milliseid toiminguid peaks isik tegema talle sobivama teenuse või toetuse saamiseks.
§ 7. Tasu eluruumi kasutamise eest
Tasu eluruumi kasutamise eest seisneb eluruumi kasutamisega seotud kõrvalkulude (eelkõige tasu elektri, vee, prügiveo, kütte (välja arvatud ahiküttega eluruumi puhul), elamu hoolduse, halduse, kindlustuse ja muu) eest tasumises.
4. peatükk ELURUUMI KASUTUSSE ANDMINE JA KASUTUSE LÕPETAMINE
§ 8. Eluruumi kasutamise lepingu sõlmimine
(1) Valitsuse sotsiaalkomisjoni otsuse alusel sõlmitakse isikuga esimesel võimalusel leping eluruumi kasutamiseks.
(2) Lepingu sõlmib vastava valdkonna abivallavanem.
(3) Isikul on õigus loobuda temale kasutusse antavast eluruumist.
(4) Valitsuse sotsiaalkomisjoni otsuses sätestatud nõuetele vastava vaba eluruumi puudumisel võetakse isik eluruumi vajajana järjekorda ja temaga sõlmitakse eluruumi kasutamise leping esimesel võimalusel.
§ 9. Eluruumist loobumine, lepingu sõlmimata jätmine või eluruumi kasutamata jätmine
(1) Kui isik loobub eluruumist põhjendatult, jääb ta eluruumi vajajana järjekorda ja temale tuleb teha uus ettepanek eluruumi kasutamise lepingu sõlmimiseks, pakkudes mõnda teist isiku vajadustele vastavat eluruumi.
(2) Põhjendatuks loetakse eluruumist loobumist eelkõige juhul, kui eluruum ei ole isikule sobiv lähtuvalt isiku füüsilisest või püühilisest erivajadusest, mida on võimalik dokumentaalselt tõendada.
(3) Kui isik loobub eluruumist põhjendamatult või ei ilmu lepingut sõlmima neljateist päeva jooksul vastava teate saamisest või ei asu eluruumi kasutama neljateist päeva jooksul lepingu sõlmimisest, loetakse eluruumi kasutusse andmise otsus kehtetuks.
(4) Eluruumi kasutusse andmise otsust ei loeta kehtetuks, kui isik ei ole lepingut sõlminud, kuid jätkab eluruumi kasutamist uues otsuses nimetatud tähtaja jooksul.
§ 10. Kohustused ja õigused eluruumi kasutamisel
(1) Eluruumi kasutamisel kohustub isik:
1) kasutama eluruumi vastavalt eluruumi kasutamise lepingu tingimustele;
2) kui elamus, kus eluruum asub, kehtivad elamu haldaja või muu isiku kehtestatud sisekorra- või ühiselureeglid, järgima sisekorra- või ühiselureegleid ja tagama, et seda teeksid tema perekonnaliikmed;
3) tasuma eluruumi kasutamise eest tasu;
4) mitte majutama eluruumis isikuid, keda ei ole eluruumi taotlemisel perekonnaliikmetena nimetatud;
5) mitte andma eluruumi allkasutusse;
6) rikete ja avariide avastamisel eluruumis või üldkasutatavates ruumides rakendama viivitamatult kõiki abinõusid nende kõrvaldamiseks ja kahju ärahoidmiseks ning teavitama kohe eluruumi tagamise lepingus toodud kontaktisikut;
7) vabastama eluruumi lepingu lõppemisel seisukorras, mis vastab eluruumi tavapärasele kasutamisele, sealhulgas kolima eluruumist välja koos talle kuuluvate asjadega;
8) ilma eluruumi haldaja eelneva nõusolekuta mitte võtma lemmiklooma.
(2) Eluruumi kasutamisel on isikul õigus:
1) eelneval kirjalikul kokkuleppel eluruumi haldajaga teha omal kulul eluruumi hooldus- ja remonditöid (põrandate, lagede värvimine, tapeedi vahetamine jm);
2) eelneval kirjalikul kokkuleppel teha omal kulul ruumide ümberplaneerimisi, seadmete ümberseadistamisi või -paigaldamisi (mööbel, köögiseadmed, vannitoaseadmed).
§ 11. Eluruumi kasutamise õiguse lõppemine
Valitsuse sotsiaalkomisjon võib teha otsuse isiku eluruumi tagamise teenuse lõpetamise kohta enne isikuga sõlmitud eluruumi kasutamise lepingu lõppemist, kui isik:
1) ei suuda eluruumi kasutada halvenevate füüsiliste võimete, süveneva psüühilise erivajaduse või sotsiaalse toimetulematuse tõttu;
2) ei täida eluruumi kasutamise lepingu tingimusi;
3) satub raviasutusse, kinnipidamisasutusse või ei saa muul põhjusel rohkem kui kolme kuu jooksul eluruumi kasutada.
5. peatükk RAKENDUSSÄTTED
§ 12. Määruse kehtetuks tunnistamine
Tunnistada kehtetuks Hiiumaa Vallavolikogu 23.08.2018 määruse nr 30 „Sotsiaalteenuse osutamise ja sotsiaaltoetuse maksmise kord“ § 4 lõige 7, § 35 ja § 36.
Anu Pielberg
Hiiumaa Vallavolikogu esimees