Jõhvi valla eelarvest sotsiaalhoolekandealase suunitlusega projektide ning tegevustoetuste taotlemise ja kasutamise kord
Vastu võetud 18.02.2021 nr 91
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 5 alusel.
§ 1. Üldsätted
(1) Määrus reguleerib Jõhvi valla eelarvest eelarveaastaks sotsiaalhoolekandealase suunitlusega projektide ning tegevustoetuse (edaspidi toetus) taotlemist, taotluste menetlemist, toetuse eraldamist ja toetuse kasutamise üle järelevalve teostamist.
(2) Toetuse andmise eesmärk on aidata kaasa sotsiaalse turvalisuse tagamisele ning riskigruppidele suunatud sotsiaalteenuste arendamisele Jõhvi vallas. Toetuse taotleja tegevus peab toimuma vallaelanike huvides ning kaasa aitama valla arengukava elluviimisele.
(3) Määruse alusel ei saa toetust taotleda vallavalitsuse hallatavad asutused ja nende struktuurüksused.
(4) Toetuse andmine toimub avaliku konkursi korras.
(5) Jõhvi Vallavalitsus kuulutab konkursi välja rahastamise teate avaldamisega lehes ja oma veebilehel, tuues välja liigi, toetuse andmise eesmärgid, taotluste esitamise tähtajad ning viited lisateabe saamiseks.
(6) Toetust võivad taotleda vastavalt toetusliigile mittetulundusühingud ja sihtasutused, kelle registreeritud asukoht on Jõhvi valla haldusterritooriumil ning kelle tegevusest saavad kasu riskigruppidesse kuuluvad Jõhvi valla elanikud.
(7) Toetuse saamiseks peab toetuse saaja asukoht olema Jõhvi vallas registreeritud vähemalt üks aasta enne taotluse esitamist.
(8) Toetuste määramisel lähtutakse läbiviidavate tegevuste olulisusest, valla eelarveliste vahendite olemasolust ja asjaolust, et varem saadud toetuse aruanded on tähtaegselt esitatud ja vallavalitsuse poolt heaks kiidetud ning toetuse saajal ei ole täitmata kohustusi Jõhvi valla ja riigi ees.
§ 2. Toetuse liigid ning määruses kasutatavad mõisted
(1) Tegevustoetust antakse Jõhvi vallas sotsiaalhoolekande valdkonnas tegutsevatele mittetulundusühendustele, kelle tegevuse sisuks on töö riskigruppidega ning kaasaitamine sotsiaalteenuste ning võrgustikutöö arendamisele Jõhvi vallas.
(2) Projektitoetus on toetus, mida antakse mittetulundusühingutele ja sihtasutustele riskirühma kuuluvatele isikutele suunatud projektide ja ühistegevuste teostamiseks.
(3) Käesolevas määruses kasutatud riskirühma mõiste hõlmab vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse suhtes enim ohustatud sihtgruppe, sh puuetega inimesed, lapsed, lastega pered, pikaajalised töötud, eakad.
§ 3. Tegevustoetuse taotlemine
(1) Tegevustoetuse piirmäär on 3 000 eurot ühe taotleja kohta aastaks.
(2) Erandkorras põhjendatud juhtudel kaaluka avaliku huvi korral ja hindamiskomisjoni põhjendatud ettepaneku alusel on vallavalitsusel õigus määrata taotlejale toetuse piirmäärast suurem toetus.
(3) Taotlus esitatakse vallavalitsusele elektrooniliselt Jõhvi valla toetuste taotlemise ja menetlemise infosüsteemi SPOKU kaudu.
§ 4. Tegevustoetuse määramine
Tegevustoetuse määramisel lähtutakse peamiselt järgmistest põhimõtetest:
1) tegevus on kooskõlas Jõhvi valla arengukavaga või viib ellu omavalitsuse ja riigi tasandil kehtestatud sotsiaalpoliitikat;
2) tegevustoetuse saamise eelduseks on taotleja omaosalus või kaasfinantseerimine teiste toetajate poolt vähemalt 15%;
3) mittetulundusühingule põhikirjas sätestatud eesmärkide täitmiseks, mille mittetulunduslik tegevus on kestnud vähemalt üks aasta ning on läbipaistev ja kontrollitav;
4) taotletava toetuse kasutamine ei tohi olla seotud teiste projektide raames finantseeritud teenuste osutamisega.
§ 5. Projektitoetuse taotlemine
(1) Projektitoetuse ülemmäär on 1 000 eurot ühe põhitaotleja ühe projekti kohta.
(2) Erandkorras kaaluka avaliku huvi korral ja hindamiskomisjoni põhjendatud ettepaneku alusel on vallavalitsusel õigus määrata toetuse piirmäärast suurem toetus.
(3) Taotlus esitatakse vallavalitsusele Jõhvi valla toetuste taotlemise ja menetlemise infosüsteemi SPOKU kaudu.
§ 6. Projektitoetuse määramine
Projektitoetuse määramisel lähtutakse järgmistest hindamiskriteeriumidest:
1) projektitoetuse saamise eelduseks on taotleja omaosalus või kaasfinantseerimine teiste toetajate poolt vähemalt 15%;
2) projekt on suunatud riskigrupile või lähtutakse nende huvidest;
3) projekti eesmärkide selgus;
4) projekti tegevusplaan ning tema seotus projekti eesmärkidega;
5) projekti elluviijate võimekus;
6) projekti kogueelarve kulud on põhjendatud ja eelarve on realistlik;
7) koostöö olemasolu teiste organisatsioonidega.
§ 7. Taotluse esitamine ja menetlemine
(1) Tegevustoetuse taotlus järgmiseks eelarveaastaks toetuse saamiseks esitatakse jooksva eelarveaasta 15. septembriks.
(2) Projektitoetuse taotluse võib esitada eelarveaasta jooksul vähemalt 1 (üks ) kuu enne projekti alguskuupäeva.
(3) Kui taotluse esitamise tähtaeg satub riigipühale või muule puhkepäevale, loetakse tähtpäev saabunuks puhkepäevale järgneval esimesel tööpäeval. Tähtaja määramisel loetakse päevaks ajavahemikku keskööst keskööni.
(4) Menetlusse võetakse üksnes tähtaegselt ja vormikohaselt esitatud taotlused.
(5) Vallavalitsuse määratud ametnik kontrollib viie tööpäeva jooksul tähtaegselt esitatud taotluse vastavust korras sätestatud nõuetele.
(6) Puuduste esinemisel teatab ametnik sellest taotlejale ning annab puuduste kõrvaldamiseks tähtaja kuni viis tööpäeva. Kui taotleja ei kõrvalda tähtajaks puudusi, lõpetatakse taotluse menetlus.
(7) Taotluse menetlejal on õigus nõuda taotlejalt täiendavat informatsiooni või lisadokumente.
§ 8. Taotluse hindamine
(1) Toetuste hindamiseks moodustab vallavalitsus hindamiskomisjoni.
(2) Komisjoni koosseisus on vähemalt viis hindajat (nende hulgas ka volikogu sotsiaalkomisjoni esimehe poolt määratud komisjoni esindaja kellel ei ole hääletamise õigust), kes hindavad laekunud taotlusi.
(3) Hindaja peab taotluse hindamisel kinni pidama korruptsioonivastases seaduses sätestatud toimingupiirangutest. Komisjon on otsustusvõimeline, kui hindamisel osaleb üle 50% komisjoni liikmetest.
(4) Hindamiskomisjoni koosolek protokollitakse ning toetuse määramise ettepaneku tegemisel arvestab komisjon käesolevas määruses sätestatud piirangute ja eelarve võimalustega. Komisjoni koosoleku protokoll, mis sisaldab ettepanekuid vallavalitsusele taotluste rahuldamise, osalise rahuldamise või rahuldamata jätmise kohta, esitatakse vallavalitsusele otsuse tegemiseks hiljemalt 10 tööpäeva jooksul pärast komisjoni koosoleku toimumist.
§ 9. Toetuse eraldamine
(1) Tegevustoetuse eraldamise otsustab vallavalitsus korraldusega, võttes arvesse hindamiskomisjoni ettepanekut, hiljemalt ühe kuu jooksul pärast eelarve vastuvõtmist.
(2) Projektitoetuse eraldamise otsustab vallavalitsus korraldusega hiljemalt ühe kuu jooksul puudusteta taotluse laekumisest.
(3) Vallavalitsus võib toetuse taotlejale teha ettepaneku taotluses sisalduvate tegevuste ja eelarve muutmiseks. Vallavalitsus võib hindamiskomisjoni põhjendatud ettepanekul rahastada taotlust osaliselt.
(4) Vallavalitsus teatab taotlejale toetuse eraldamisest või eraldamata jätmisest kirjalikult kolme tööpäeva jooksul arvates korralduse andmisest.
(5) Tegevustoetuse saajaga sõlmitakse toetusleping ja toetus kantakse taotleja või taotleja esindaja arvelduskontole pärast toetuslepingu sõlmimist lepingus sätestatud tähtajal.
(6) Projektitoetuse puhul lepingut ei sõlmita. Toetus makstakse taotleja arvelduskontole vallavalitsuse korralduse alusel.
§ 10. Aruandlus ja kontroll toetuse kasutamise üle
(1) Tegevustoetuse saaja on kohustatud esitama vormikohase aruande toetuseks saadud rahaliste vahendite kasutamise kohta toetuslepingus näidatud tähtajaks.
(2) Projektitoetuse saaja on kohustatud esitama vallavalitsusele toetuse kasutamise kohta kirjaliku vormikohase aruande hiljemalt 30 päeva jooksul pärast projektitegevuse lõppemist.
(3) Vallavalitsusel on õigus nõuda toetus tervikuna või osaliselt tagasi kui:
1) toetust ei ole kasutatud sihtotstarbeliselt;
2) toetuse taotlemisel on esitatud valeandmeid;
3) projektid ja tegevused, milleks raha eraldati, on jäänud toimumata;
4) ei ole õigeaegselt esitatud aruannet.
(4) Toetuse tingimustele vastava kasutamise kontrolli teostab vallavalitsuse määratud ametnik. Toetuse kasutamise kontrollimisel lähtub vallavalitsus taotlusest, toetuse andmise otsusest, toetuslepingust, aruandest ja vajadusel kohapealse kontrolli tulemustest. Vallavalitsusel on õigus saada lisateavet toetuse kasutamise kohta.
§ 11. Rakendussätted
(1) Jõhvi Vallavolikogu 18. juuni 2009 määrus nr 146 “Jõhvi valla eelarvest sotsiaalhoolekandealase suunitlusega projektide ja mittetulundusühingute toetamise kord” tunnistatakse kehtetuks.
(2) Määrus jõustub üldises korras.
Aleksei Naumkin
Volikogu esimees