KorrakaitseKasside ja koerte pidamine

Teksti suurus:

Koerte ja kasside pidamise eeskiri

Väljaandja:Misso Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:29.11.2014
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:05.05.2022
Avaldamismärge:RT IV, 26.11.2014, 32

Koerte ja kasside pidamise eeskiri

Vastu võetud 20.11.2014 nr 17

Määrus kehtestatakse „Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse“ § 22 lõike 1 punkti 362 ja “Loomakaitseseaduse” § 5 lõike 3 alusel ning lähtudes Vabariigi Valitsuse 16. aprilli 2002. a määrusest nr 130 „Hulkuvate loomade püüdmise, pidamise ja nende omaniku kindlakstegemise ning hulkuvate loomade hukkamise kord“.

§ 1.   Üldsätted

  (1) Koerte ja kasside pidamise eeskiri (edaspidi eeskiri) sätestab koerte ja kasside (edaspidi ka loom) pidamise korra Misso valla (edaspidi vald) haldusterritooriumil.

  (2) Eeskirja täitmine on kohustuslik kõigile Misso valla haldusterritooriumil asuvatele juriidilistele ja füüsilistele isikutele (edaspidi loomapidaja), kelle omandis või valduses on loom.

  (3) Koera ja kassi pidamisel tuleb lähtuda headest tavadest, loomakaitseseadusest, loomapidamist reguleerivatest õigusaktidest, Misso valla õigusaktidest ning käesolevast eeskirjast.

  (4) Eeskirjas kasutatakse mõisteid järgmises tähenduses:
  1) omanik – isik, kellele koer või kass kuulub, või kes õigussuhete alusel omanikuga vastutab viimasele kuuluva koera või kassi eest;
  2) hulkuv loom – omanikuta loom, kelle omanikku ei ole võimalik tuvastada, või loom, kes on omaniku valdusest ja/või järelevalve alt lahti pääsenud ning viibib loomapidaja juuresolekuta väljaspool loomapidajale kuuluvat või tema kasutuses olevat territooriumi;
  3) häirimine – kaaskodanike igapäevaseid käitumisharjumusi takistav tegevus;
  4) ohustamine – vara, kaaskodanike elu või tervist ohtu seadev tegevus;
  5) avalik koht – üldiseks kasutamiseks avatud territoorium (tänav, tee, park, haljasala, supluskoht või muu puhkeala), ehitis või selle osa, samuti ühissõiduk.

§ 2.   Loomapidamise nõuded

  (1) Loomi ei ole lubatud soetada ebamõistlikus koguses, kui nende eest hoolitsemiseks pole loomapidajal loodud võimalusi või ei suudeta tagada loomade heaolu.

  (2) Looma on lubatud pidada kas ketis, aedikus, hoones või territooriumil, mis peab olema piiratud viisil, et oleks välistatud looma omal tahtel välja pääsemine ja inimestele või teistele loomadele kallaletungimise võimalus.

  (3) Loomapidaja peab tagama, et loom ei rikuks avalikku korda (sh öörahu) või heakorda ega ohustaks inimesi, nende vara ja teisi loomi.

  (4) Looma pidamisel korterelamus tuleb arvestada ka naabrite õigustega ning tagada, et kaasnevad negatiivsed mõjud (nt koera haukumine, ulgumine jm) ei oleks ülemäära häirivad, et takistaks teiste elanike igapäevaseid käitumisharjumusi.

  (5) Korterelamu üldkasutatavates ruumides ja territooriumil loomaga viibides on loomapidaja kohustatud järgima ka korteriomanike kokkuleppel kehtestatud korda.

  (6) Looma on keelatud hüljata, vigastada, piinata, abitusse seisundisse jätta, tekitada valu ja välditavaid füüsilisi ja vaimseid kannatusi, põhjustada looma hukkumise või panna toime muu looma suhtes lubamatu tegu.

§ 3.   Looma vaktsineerimine ja märgistamine

  (1) Loomapidaja on kohustatud tagama looma vaktsineerimise vastavalt seadusele ja veterinaararsti korraldusele.

  (2) Omanik on kohustatud pädeva ametiisiku nõudmisel esitama talle vaktsineerimist kinnitava tõendi.

  (3) Loomapidaja on kohustatud kindlustama tunnusmärgi olemasolu koera kaelarihmal või märgistamise koera muul moel, mis võimaldaks identifitseerida koera omanikku.

§ 4.   Loomapidaja kohustused

  (1) Loomapidaja on kohustatud:
  1) tagama loomale liigikohased pidamistingimused ning piisavas koguses toitu ja vett;
  2) järgima veterinaar-, sanitaar- ja hügieeninõudeid ning koristama koheselt oma looma reostuse;
  3) informeerima kurja koera olemasolust, paigaldades territooriumi sissepääsu juurde hoiatussildi ning tagama ametiülesandeid täitva ametiisiku ohutu juurdepääsu territooriumile;
  4) teatama koheselt veterinaararstile inimest või teist looma hammustanud koerast ning metslooma rünnakust oma loomale;
  5) looma teadmata põhjusel hukkumise korral pöörduma veterinaararsti poole põhjuse väljaselgitamiseks;
  6) varustama koera kaelarihmaga, millel on loomaomaniku nimi ja aadress või muu identifitseerimist võimaldav vahend;
  7) teatama vallavalitsusele kadunud loomast;
  8) tagama, et loom ei häiriks ega ohustaks inimesi.

  (2) Loomapidaja, kes soovib oma loomast vabaneda, peab otsima ise loomale uue peremehe, tagama looma loomade varjupaika viimise või nõuetekohase hukkamise ning kandma sellega seotud kulud.

  (3) Omanik kannab täielikku vastutust kõigi koera või kassi tegudest tulenevate tagajärgede eest, välja arvatud juhul, kui koer kaitseb omaniku territooriumi või koera kasutatakse kuritegeliku tegevuse takistamiseks.

§ 5.   Loomaga avalikus kohas viibimise nõuded

  (1) Looma tohib viia avalikku kohta jalutusrihmaga või kandmisvahendis, tagades inimeste ja loomade ohutuse. Loomapidaja peab tagama järelevalve oma kasvult või käitumise poolest ohtliku koera üle, kes peab avalikus kohas viibimisel kandma suukorvi.

  (2) Loomapidaja on kohustatud jälgima, et tema loom ei reostaks avalikku kohta.

  (3) Loomapidajal on keelatud looma kaasa võtta ametiasutustesse, kauplustesse, toitlustusasutustesse, spordi- või lastemänguväljakule, kooli või lasteasutuse territooriumile ilma ruumi või maa-ala valdaja nõusolekuta, samuti viibida vastava keelumärgiga tähistatud kohtades. Käesolevas lõikes sätestatut ei kohaldata pimeda juhtkoera ning teenistusülesandeid täitva koera suhtes.

  (4) Üldjuhul on keelatud koera jätmine järelevalveta avalikku kohta. Koera tohib jätta kinniseotult hoone juurde mõistliku aja piires, mil loomapidaja viibib selle hoone ruumides, kui seejuures ei ohustata avalikku korda, teisi isikuid ning koera tervist.

  (5) Jalutusrihmata koeraga võib avalikus kohas viibida inimasustusest eemal asuvates kohtades, kui on tagatud omaniku pidev järelevalve koera üle ning võimalus koer vajaduse korral koheselt jalutusrihma külge kinnitada. Lõastatud ei pea olema jahikoerad jahil.

  (6) Keelatud on looma ujutada ja/või pesta avalikes supluskohtades.

  (7) Keelatud on nakkushaige loomaga avalikus kohas viibimine.

  (8) Keelatud on viibida loomaga rahvakogunemisel või avalikel üritustel, kui see võib häirida ürituse läbiviimist.

§ 6.   Hulkuvate loomade püüdmine ning hukkamine

  (1) Misso valla territooriumil hulkuvatest loomadest tuleb teatada vallavalitsusele.

  (2) Hulkuvad loomad kuuluvad püüdmisele vallavalitsuse poolt selleks määratud juriidilise või füüsilise isiku poolt.

  (3) Kui omaniku juurest lahti pääsenud looma kinnipüüdmise korraldas vallavalitsus, kannab nimetatud looma püüdmise ja pidamisega seotud kulud looma omanik.

  (4) Püütud looma hoitakse vähemalt kaks nädalat, mille kestel omanik võib looma tagasi saada, kui ta tasub looma püüdmise ja ülalpidamise kulud. Pärast eelnimetatud aja möödumist antakse loom uuele omanikule või hukatakse.

§ 7.   Vastutus ja järelevalve

  (1) Koera või kassi tegevuse eest, samuti koera või kassi viibimise eest väljaspool omaniku järelevalvet, vastutab omanik.

  (2) Eeskirja nõuete rikkumise eest karistatakse “Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse” § 66³ alusel.

  (3) Järelevalvet eeskirja täitmise üle teostavad vallavalitsus ja politseiasutus vastavalt oma pädevusele.

§ 8.   Rakendussätted

  (1) Tunnistada kehtetuks Misso Vallavolikogu 29. jaanuari 2003. a määrus nr 1 „Koerte ja kasside pidamise eeskirja kehtestamine“.

  (2) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.

Aigar Paas
volikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json