Ehitus

PlaneerimineDetailplaneering

Rahandus ja eelarveRaha kasutamine

Teksti suurus:

Detailplaneeringukohaste rajatiste väljaehitamise ja väljaehitamisega seotud kulude kandmises kokkuleppimise kord

Väljaandja:Haljala Vallavalitsus
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:29.11.2022
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT IV, 26.11.2022, 38

Detailplaneeringukohaste rajatiste väljaehitamise ja väljaehitamisega seotud kulude kandmises kokkuleppimise kord

Vastu võetud 24.11.2022 nr 14

Määrus kehtestatakse planeerimisseaduse § 131 lg 21 ja Haljala Vallavolikogu 20.02.2018 määruse nr 11 „Ehitusseadustikus, planeerimisseaduses ning ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduses sätestatud ülesannete delegeerimine“ § 2 lõike 1 alusel.

§ 1.   Reguleerimisala

  (1) Käesolev määrus reguleerib avalikuks kasutamiseks ette nähtud detailplaneeringukohaste ja planeeringulahenduse elluviimiseks otseselt vajalike ning sellega funktsionaalselt seotud rajatiste (edaspidi ühiselt nimetatud rajatised) väljaehitamise ja väljaehitamisega seotud kulude kandmise kokkuleppimist Haljala valla (edaspidi vald) ja detailplaneeringust huvitatud isiku vahel.

  (2) Rajatised käesoleva määruse mõttes on avalikuks kasutamiseks ette nähtud teed, haljastus, välisvalgustus, tehnorajatised, kuid ka muud planeeringulahenduse elluviimiseks otseselt vajalikud ning sellega funktsionaalselt seotud rajatised.

  (3) Määruse eesmärgiks on tagada, et kulude kandmiseks sõlmitavad kokkulepped oleksid arendusega otseselt seotud ja õiglaselt ning mõistlikult seotud arenduse mahu ja tüübiga.

§ 2.   Rajatiste väljaehitamine ja sellega seotud kulutuste kandmine

  (1) Detailplaneeringu algatamise menetlemise käigus Haljala Vallavalitsus (ametiasutus):
  1) hindab koostöös teiste asutustega taristu ehitamise vajadust;
  2) kontrollib taristu ehitamise vajaduse korral detailplaneeringust huvitatud isiku vastavust halduskoostöö seaduse § 12 nõuetele.

  (2) Kui käesolevas määruses ei ole sätestatud teisiti, kehtestab vald detailplaneeringu üksnes juhul, kui sõlmitud on haldusleping, millega on vald andnud huvitatud isikule üle rajatiste väljaehitamise kohustuse koos ehitamisega seotud kulude kandmisega, või on rajatiste rajamine ette nähtud valla eelarvestrateegias või jooksva aasta eelarves.

  (3) Vald võib kehtestada detailplaneeringu eelmises lõikes nimetatud halduslepingut sõlmimata või rajatiste rajamist eelarvestrateegias või jooksva aasta eelarves ette nägemata juhul, kui detailplaneeringuga kavandatu on valla arengulistel kaalutlustel oluline ja detailplaneeringu kehtestamata jätmine või sellega viivitamine on majanduslikult kahjulik.

  (4) Vald võib käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud halduslepingu sõlmimist nõuda huvitatud isikult juhul, kui rajatiste väljaehitamine ei ole ette nähtud valla eelarvestrateegias või jooksva aasta eelarves.

§ 3.   Halduslepingu tingimused ja selle sõlmimine

  (1) Lisaks õigusaktides sätestatule lepitakse halduslepingus kokku vähemalt:
  1) rajatiste väljaehitamise kohustuse täitmise tähtaeg, mis ei tohi langeda detailplaneeringualal asuvate ehitiste kasutusloa andmise järgsele ajale;
  2) meetmed rajatiste väljaehitamise kohustuse täitmise tagamiseks, milleks on vähemalt rajatiste väljaehitamise kuludele vastava tagatisraha deponeerimine valla arvelduskontol, kuludele vastavas suuruses panga- või finantseerimisasutuse garantii andmine või kinnisasjadele hüpoteekide seadmine;
  3) poolte kohustused väljaehitatud rajatiste hooldamise, avaliku kasutamise tagamise ja vallale üleandmiskohustuse täitmiseks, sh vajadusel kinnisasjade üleandmiseks võlaõiguslike kokkulepete sõlmimise tingimused.

  (2) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud tingimuste kokkuleppimisel lähtutakse asjakohasel juhul detailplaneeringu elluviimise etapilisusest arvestusega, et tagatised antakse ja kohustused täidetakse etapiti.

  (3) Kui arendusalal asuvale eraomandis olevale kinnistule on lepingu kohaselt ehitatud taristu, seatakse kinnistule valla kasuks taristu kasutamiseks tasuta isiklik kasutusõigus. Isikliku kasutusõiguse seadmise võlaõiguslik leping sõlmitakse enne detailplaneeringu kehtestamist. Võlaõigusliku lepingu sõlmimisel kantakse kinnistusraamatusse valla kasuks asjaõiguse omandamist tagav eelmärge.

  (4) Haldusleping rajatiste väljaehitamise kohustuse üleandmiseks järgides kõiki käesolevas määruses sätestatud nõudeid sõlmitakse hiljemalt sellega seotud detailplaneeringu kehtestamise otsuse tegemise ajaks.

§ 4.   Kulutuste täielik või osaline kandmine

  (1) Vald võib käesolevas määruses nimetatud halduslepingus kokku leppida rajatiste väljaehitamise kulutuste osalises või täielikus kandmises juhul, kui niisugused kulutused on ette nähtud valla eelarvestrateegia või jooksva aasta eelarves.

  (2) Nimetatud kulutuste täielikus või osalises kandmises lähtutakse valla eelarvestrateegias või eelarves sätestatud suurustest ja tähtaegadest ning seatakse tingimused lähtuvalt valla huvidest.

  (3) Lepingu muutmisel on võimalik muu hulgas kokku leppida, et taristu ehitamise kohustus asendatakse taristu ehitamise rahastamise kohustusega või taristu ehitamise rahastamise kohustus asendatakse taristu ehitamise kohustusega.

  (4) Huvitatud isik on kohustatud rajatiste osalise või täieliku hüvitamise korral järgima riigihangete seaduses sätestatud põhimõtteid ning teostama rajatiste väljaehitamise turuhinnale vastavalt.

§ 5.   Määruse rakendamine ja jõustumine

  (1) Enne käesoleva määruse jõustumist sõlmitud halduslepingud kehtivad nendes kokku lepitud tingimustel kehtivuse lõpuni.

  (2) Käesolev määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.

Anti Puusepp
vallavanem

Kristi Tomingas
vallasekretär

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json