HaridusLasteasutus

Rahandus ja eelarveRaha kasutamine

Teksti suurus:

Eralapsehoiu- või eralasteaiateenuse hüvitamise kord Saku vallas

Väljaandja:Saku Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:01.05.2023
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT IV, 28.04.2023, 2

Eralapsehoiu- või eralasteaiateenuse hüvitamise kord Saku vallas

Vastu võetud 20.04.2023 nr 5

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 5, erakooliseaduse § 22 lõike 4, sotsiaalhoolekande seaduse § 452 lõike 1 ja koolieelse lasteasutuse seaduse § 10 lõike 1 ja § 27 lõike 3 alusel.

§ 1.   Üldsätted

  Määrus reguleerib koolieelses munitsipaallasteasutuses mittekäiva pooleteise- kuni seitsmeaastase või vanema lapse, kelle koolikohustus on koolivälise nõustamismeeskonna otsusega edasi lükatud, eralapsehoiu- või -lasteaiateenuse maksumuse osalise hüvitamise tingimusi, taotlemist, aruandlust ja järelevalvet.

§ 2.   Mõisted

  Määruses kasutatakse mõisteid järgmises tähenduses:
  1) eralapsehoid – füüsilisest isikust ettevõtja või eraõiguslik juriidiline isik, kellel on kehtiv tegevusluba lapsehoiuteenuse osutamiseks;
  2) eralasteaed – koolieelse lasteasutuse seaduse ja erakooliseaduse alusel tegutsev ning tegevusluba omav koolieelne eralasteasutus;
  3) teenus – eralasteaia või -hoiu pakutav lapse hoiu teenus;
  4) teenuseosutaja – eralasteaed või -lapsehoid, mis osutab vastavat teenust Saku valla elanikuna rahvastikuregistrisse kantud sõime- või aiarühmaealisele lapsele;
  5) laps – teenust saav sõime- või aiarühmaealine laps, kelle enda ja vähemalt ühe vanema rahvastikuregistrijärgne elukoht on Saku vald ning kellele on taotletud kohta Saku valla munitsipaallasteaias;
  6) sõimerühmaealine laps – pooleteise- kuni kolmeaastane laps (saab kolmeaastaseks pärast käimasoleva aasta 30. septembrit ehk on sündinud ajavahemikul 01.10.–31.12.);
  7) aiarühmaealine laps – kolme- (on saanud kolmeaastaseks enne käimasoleva aasta 30. septembrit, k.a ehk sündinud ajavahemikus 01.01.–30.09.) kuni seitsmeaastane või vanem laps, kelle koolikohustuse täitmise alustamine on edasi lükatud;
  8) lapsevanem – lapse seaduslik esindaja (sh eestkostja) või hoolduspere vanem;
  9) kohatasu – lapsevanema poolt makstav lapsehoiutasu eralasteaias või -lapsehoius, mis ei sisalda tasu toitlustamise eest.

§ 3.   Hüvitise maksmise alused

  (1) Lapsele osutatud teenuse maksumus hüvitatakse osaliselt (edaspidi hüvitis) lapsevanemale, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht koos lapsega on Saku vald ja kes on taotlenud lasteaia kohta Saku valla munitsipaallasteasutuses, kuid nõustunud selle asendamisega eralapsehoiu või eralasteaia kohaga.

  (2) Sõimerühmaealise lapse vanem võib eralapsehoiu teenust kasutada kuni lapse aiarühmaealiseks saamiseni.

  (3) Erandkorras võib teenuse maksumuse hüvitada, kui:
  1) lapsevanem loobub aiarühmaealisele lapsele pakutud munitsipaallasteaia kohast ja soovib, eelkõige lapse erivajadustest või lasteasutuse õppekavast lähtuvalt, kasutada eralasteaia teenust;
  2) Saku valla ettepanekul asendatakse munitsipaallasteaia aiarühma koht eralasteaia kohaga.

  (4) Sõimerühmaealise lapse munitsipaallasteaia koha asendamisel eralapsehoiu teenusega ja lõike 3 punktis 1 esineval juhul on lapsevanemal õigus valida teenuseosutaja.

  (5) Hüvitist makstakse tingimusel, et teenuseosutaja ja teenus vastavad sotsiaalhoolekande seaduses, koolieelse lasteasutuse seaduses, nende alusel antud õigusaktides ja käesolevas määruses kehtestatud nõuetele.

  (6) Hüvitist ei maksta, kui laps on mõne koolieelse lasteasutuse nimekirjas või tema hooldamine on tagatud teiste sotsiaalteenustega, sh riigi rahastatava lapsehoiuteenusega.

§ 4.   Hüvitise taotlemine ja lepingu sõlmimine

  (1) Lapsele osutatud teenuse maksumuse hüvitamiseks esitab lapsevanem vallavalitsusele taotluse Saku haridusteenuste haldamise süsteemis ARNO (edaspidi ARNO) mitte enne kui 30 päeva soovitud teenuse kasutamise algust.

  (2) Teenuseosutaja kinnitab ARNO-s lapse teenusele võtmise.

  (3) Saku vallavalitsuse ametnik kontrollib esitatud andmete õigsust ja vastavust seaduses ning käesolevas määruses sätestatud nõuetele.

  (4) Puuduste esinemisel teavitab ametnik sellest taotlejat ning annab puuduste kõrvaldamiseks mõistliku tähtaja. Juhul kui taotleja ei kõrvalda nimetatud tähtajaks puudusi, võib ametnik jätta taotluse läbi vaatamata.

  (5) Saku Vallavalitsus, teenuseosutaja ja lapsevanem sõlmivad kolmepoolse lepingu, kus fikseeritakse arveldamise kord, hüvitise määr ja lapsevanema kohatasu.

  (6) Hüvitise maksmine lõpetatakse, kui:
  1) laps kinnitatakse munitsipaallasteasutuse nimekirja;
  2) lapse ja vähemalt ühe lapsevanema rahvastikuregistrijärgne elukoht ei ole enam Saku vald;
  3) teenuseosutaja tegevusluba tunnistatakse kehtetuks või selle kehtivus lõpeb.

§ 5.   Hüvitise maksmine

  (1) Teenuse maksumus hüvitatakse volikogu kehtestatud maksimummäära ulatuses, v.a § 3 lõige 3 juhtudel.

  (2) Määruse § 3 lõike 3 punkti 1 juhul hüvitab Saku vald teenuse maksumuse kuni Saku valla munitsipaallasteaedade tegevuskulu keskmise summa ulatuses.

  (3) Määruse § 3 lõike 3 punkti 2 juhul hüvitab Saku vald teenuse maksumusest kohatasust üle jääva osa.

  (4) Teenuseosutaja esitab arve lapsevanemale kohatasu ja vallavalitsusele hüvitise ulatuses.

  (5) Vallavalitsusele esitatakse arve teenuse osutamisele järgneval kuul maksetähtajaga 14 päeva. Arvel tuleb märkida teenuse osutamise periood ja teenust saava lapse ees- ja perekonnanimi.

  (6) Arvel olevate andmete õigsust kontrollitakse viie tööpäeva jooksul.

  (7) Lapsevanem maksab teenuseosutajale Saku Vallavolikogu määrusega kehtestatud kohatasu ja teenuseosutaja kinnitatud toidupäeva maksumuse.

  (8) Kui teenuse osutamine algab või lõpeb kalendrikuu keskel, makstakse lapsele osutatud teenuse maksumusest hüvitist teenuseosutajale proportsionaalselt teenuse tegelikust kasutusajast. Lapsevanem tasub teenuse eest kohatasu täies ulatuses olenemata kohal käidud päevade arvust.

  (9) Sõimerühmaealiste laste teenuse maksumuse hüvitamise või hüvitamisest keeldumise otsustab ametnik.

  (10) Määruse § 3 lõike 3 alusel erandkorras teenuse maksumuse hüvitamise otsustab vallavalitsus korraldusega.

§ 6.   Teenuseosutaja teavitamiskohustus

  (1) Teenuseosutaja on kohustatud esimesel võimalusel, kuid mitte hiljem kui viie tööpäeva jooksul teavitama vallavalitsust kirjalikult lapsele teenuse osutamise lõpetamisest või teistest muudatustest, mis tingivad või võivad tingida hüvitise maksmise aluste äralangemise.

  (2) Teenuseosutaja on kohustatud viivitamatult teavitama vallavalitsust riikliku järelevalveorgani tehtud ettekirjutustest ja nende täitmisest.

§ 7.   Järelevalve

  Vallavalitsus võib otsustada hüvitise maksmise peatamise või lõpetada hüvitise maksmine ja nõuda makstud hüvitise täielikult või osaliselt tagasi, kui:
  1) hüvitist ei ole kasutatud käesolevas määruses ja lepingus ettenähtud tingimustel;
  2) teenuse osutaja ei täida koolieelse lasteasutuse seaduses, sotsiaalhoolekande seaduses, selle alusel antud õigusaktides ja käesolevas määruses sätestatud kohustusi;
  3) selgub, et hüvitise taotlemisel on esitatud valeandmeid.

§ 8.   Rakendussätted

  (1) Muuta Saku Vallavolikogu 17.08.2017 määruse nr 5 „Sotsiaalhoolekandelise abi andmise kord“ § 31 ja sõnastada järgmiselt:
„Lapsehoiuteenust korraldatakse koolieelse lasteasutuse seaduse § 10 lõike 1 ja Saku Vallavolikogu 20.04.2023 määruse nr 5 „Eralapsehoiu- või eralasteaiateenuse hüvitamise kord Saku vallas“ alusel.“

  (2) Määrust ei kohaldata kehtivatele lapsehoiulepingutele.

§ 9.   Määruse jõustumine

  Määrus jõustub 1. mail 2023. aastal.

Eero Alamaa
Vallavolikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json