Keskkond ja heakordHeakord

Transport ja liiklusLiikluskorraldus, teed ja tänavad

Teksti suurus:

Tartu valla kaevetööde ning teede ja tänavate sulgemise eeskiri

Väljaandja:Tartu Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:01.07.2022
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT IV, 28.06.2022, 63

Tartu valla kaevetööde ning teede ja tänavate sulgemise eeskiri

Vastu võetud 15.06.2022 nr 12

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 361 ning liiklusseaduse § 72 lg 3 ja § 12 lg 1 alusel.

§ 1.   Määruse reguleerimisala

  (1) Kaevetööde ning teede ja tänavate sulgemise eeskiri (edaspidi eeskiri) määrab kindlaks kaevetööde ning teede ja tänavate sulgemise korra Tartu valla haldusterritooriumil ja on kohustuslik kõikidele kaevetöid ja teede ja tänavate sulgemisi teostavatele isikutele.

  (2) Eeskirja sätteid ei kohaldata:
  1) kaevetööl eraõiguslike isikute omandis olevatel kinnistutel ja veel kinnistusraamatusse kandmata maa-aladel juhul, kui need ei ole avalikus kasutuses, seal ei asu tehnovõrke ja –rajatisi ning ei ole tegemist nende ehitamise või remondiga.
  2) kalmistul või territooriumil, kus kaevetöö on reguleeritud teiste õigusaktidega.

§ 2.   Terminid

  (1) Kaevetöö on:
  1) töö tegemine sügavamal kui 30 cm arvestatuna algsest maapinnast.
  2) töö, mille käigus eemaldatakse tee- või pinnaskate, sealhulgas asfaltbetoon, sillutis, murukate ja mis ei ole tee korrashoiutöö ehitusseadustiku mõistes.
  3) töö, mis on ehitusgeoloogiline uurimistöö.

  (2) Kaevetöö tegija on kaevetööd tegev või selle tellinud füüsiline või juriidiline isik.

  (3) Kaevetöö taotleja - füüsiline või juriidiline isik, kes esitab kaevetöö taotluse.

  (4) Avariikaevetöö on kaevetöö, mille tegemise vajadus tekib ootamatult ja mis on ebasoovitavaid tagajärgi silmas pidades edasilükkamatu, näiteks olemasoleva tehnorajatise rike.

  (5) Kaevik on kaevetöö tulemusena maapõue moodustunud süvend.

  (6) Kaeveala on maa-ala, kus paikneb kaevik ja kaevikuga vahetult piirnev maa-ala, kus hoitakse kaevetööks vajalikke materjale, sõidukeid, masinaid, mehhanisme ja seadmeid.

  (7) Kaeveloa taotlus - taotlus, mille esitab kaevetöö taotleja.

  (8) Kaeveluba - luba, mis annab õiguse kaevetöö tegemiseks.

  (9) Tehnorajatis on maapõue või maapinnale paigaldatud torustik, liin, pumpla või muu sarnane rajatis.

  (10) Tee on sõidukite või jalakäijate liiklemiseks kasutatav rajatis, sealhulgas sõidutee, jalgtee, jalgrattatee, parkla või plats, mis võib olla riigi või kohaliku omavalitsuse või muu juriidilise isiku või füüsilise isiku omandis. Tee koosseisu kuuluvad ka teemaal asuv parkla, teepeenar, kraav, sild, truup, haljasala, eraldus- või haljasriba.

  (11) Avalikult kasutatav tee on tee, mida lisaks teealuse kinnisasja omanikule kasutavad liikumiseks ja paiknemiseks ka teised määratlemata isikud.

  (12) Omanikujärelevalve on tegevus projekti või teetööde kirjeldusele vastava tee-ehitus- ja remonttööde nõuetekohase kvaliteedi tagamiseks, samuti tehniliste dokumentide vormistamise tagamiseks ja kontrollimiseks.

  (13) Omanikujärelevalvet teostav isik on isik, kes võib teostada tee korrashoiutööde järelevalvet Ehitusseadustiku mõistes.

  (14) Vastavussertifikaat on vastavushindamisasutuse väljastatav dokument, mis kinnitab, et toode vastab sertifikaadis määratletud nõuetele.

  (15) Tänava sulgeja – füüsiline või juriidiline isik, kes sulgeb tänava.

  (16) Tänava sulgemisloa avaldus – avaldus, mis täidetakse ja esitatakse tänava sulgeja poolt kaeveloa ja tänava sulgemisloa väljastajale;

  (17) Tänava sulgemise luba – Tartu Vallavalitsuse luba, mis annab õiguse tänava sulgemiseks, määrab tingimused ja tähtaja.

§ 3.   Kaevetöö teostamise üldnõuded

  (1) Kaevetöid on lubatud teostada kaeveloa alusel. Kui kaevetöö kaasneb ehitamisega ehitusseadustiku mõistes, peab ehitusseadustikus sätestatud juhtudel olema eelnevalt väljastatud ehitusluba või esitatud ehitusteatis ja esitatud ehitise alustamise teatis.

  (2) Ehitusuuringuid teostatakse kooskõlas ehitusseadustikuga. Ehitusuuringute käigus teostatavateks puurimistöödeks tuleb taotleda kaeveluba ning esitada koos avaldusega geodeetiline alusplaan, kuhu on kantud rajatavate puuraukude või -kaevude asukohad.

  (3) Kaevetöö tuleb teostada tehnoloogiliselt võimaliku lühima aja jooksul ja teekatet vähimal kahjustaval viisil.

  (4) Kolme aasta jooksul pärast valla omandis olevatele avalikult kasutatavatele teedele uute asfaltbetoon- või monoliitsete betoonkatete ehitamist on kaevetöö nendel reeglina keelatud. Erandid on lubatud tehnovõrkude avarii puhul või Tartu Vallavalitsuse eelneval kirjalikul nõusolekul. Tartu Vallavalitsus võib delegeerida otsustusõiguse oma osakonnale või ametnikule.

  (5) Kaevetöö tegija on kohustatud tee taastamisel täitma majandus- ja kommunikatsiooniministri määrusega kehtestatud tee ehitamise kvaliteedi nõudeid ning taastama kaevekoha samatüübilise katendiga. Juhul kui soovitakse muuta teekatendi tüüpi, tuleb see eelnevalt kooskõlastada Tartu Vallavalitsusega.

  (6) Kaevetöö tegija vastutab teekatte ja haljastuse taastamistööde kvaliteedi eest 24 kuu jooksul pärast taastamistööde vastuvõtmist. Ajutise taastamise korral hoiab katet korras kaevetöö tegija.

§ 4.   Kaeveloa vormistamine ja väljaandmine

  (1) Kaeveloa vormistab ning väljastab kaevetöö tegijale Tartu Vallavalitsus, kes võib delegeerida otsustusõiguse oma osakonnale või ametnikule. Kaeveloa taotlemiseks esitab kaevetöö tegija Tartu Vallavalitsusele kaeveloa avalduse ja ehitusprojekti. Vallal on õigus mõjuval põhjusel nõuda lisaks täiendavaid dokumente ja kooskõlastusi.

  (2) Kaeveluba antakse välja 10 päeva jooksul peale avalduse esitamist Tartu Vallavalitsusele.

  (3) Kaeveloa avalduse ja kaevaloa vorm ning tänavate sulgemise avalduse ja loa vorm kehtestatakse Tartu Vallavalitsuse korraldusega.

  (4) Kaeveloa taotluses sisaldub vähemalt järgmine info:
  1) taotleja nimi, registrikood, isiku nimi, kontaktandmed;
  2) töövõtja nimi, registrikood, isiku nimi, kontaktandmed;
  3) kaevetööde koha aadress;
  4) kaevetöö alustamise ja lõpetamise aeg;
  5) kaevetöö eelse olukorra taastamisel kasutatavad materjalid;
  6) liiklusskeem, mille alusel toimub liikluse korraldamine kaevetööde piirkonnas;
  7) tee sulgemist puudutavad andmed: sulgetava tee nimi, sulgemise ulatus ja tähtaeg.

  (5) Tänavate ja teede sulgemise taotluses sisaldub vähemalt järgmine info:
  1) taotleja nimi, registrikood, isiku nimi, kontaktandmed;
  2) liikluseks suletud ala aadressi;
  3) sulgemise alguse ja lõpu kuupäeva ja kellaaja;
  4) töö või tegevuse iseloomu , mille tõttu tee või tänav suletakse;
  5) liiklusskeem, mille alusel toimub liikluse korraldamine ürituse toimumise piirkonnas;
  6) tee sulgemist puudutavad andmed: sulgetava tee nimi, sulgemise ulatus ja tähtaeg.

  (6) Tartu Vallavalitsusel on õigus teha ettepanekuid kaevetöö tegemise aja, võimalike eritingimuste ja täiendavate kooskõlastuste suhtes.

  (7) Kultuurimälestisi ohustada võivaid töid tehakse Muinsuskaitseameti loal, kusjuures kaevetöö tellija on kohustatud finantseerima mälestise kahjustamist ennetavad tööd ning tagama nende läbiviimiseks vajalikud tingimused.

  (8) Kaeveluba ei väljastata kaevetöö tegijale, kellel on:
  1) Eelnevalt tähtajaliselt lõpetamata kaks või enam kaeveluba;
  2) tähtajaliselt on täitmata Tartu Vallavalitsuse poolt tehtud ettekirjutus;
  3) kaeveloa taotlusele ei ole lisatud nõutud dokumente või kooskõlastusi;
  4) kaevetöö tegijal või tema alltöövõtjal puudub vastav pädevus;
  5) kaevetöö tegija on eelnevalt ehitustöid teostades eiranud kaevetöö eeskirja nõudeid ning ei ole ehitustöid läbi viinud hea tava kohaselt.

§ 5.   Kaevetöö teostamine

  (1) Kaevetöö tegemise ajal peavad ehitusprojekt ja kaeveluba olema töö teostamise kohas. Kui kaevetöö kestus on kolm või enam ööpäeva, tuleb töökohale üles panna infotahvel, kuhu on märgitud töö tellija ja teostaja nimi, vastutava isiku nimi, telefoninumber ning töö lõpetamise tähtaeg.

  (2) Tegevuse puhul, millega kaasneb Tartu vallas asuva avalikult kasutatava Tartu valla omandis oleva tee, tänava, väljaku, pargi, puhkeala või selle osa sulgemine, peab enne tegevuse algust taotlema sulgemisloa.

  (3) Kaevetöö tsoon tuleb tähistada piirete ja liiklust reguleerivate ajutiste liiklusmärkidega.

  (4) Kaevetöö tegija peab kindlustama piirete ja ajutiste sildade abil ohutu läbipääsu liiklusvahenditele ja jalakäijatele kohtadesse, kus läbisõit või juurdepääs olid varem olemas.

  (5) Puude tüved ja võrad peavad olema kaitstud võimalike vigastuste eest.

  (6) Haljasalade murukatete taastamisel võib tagasitäiteks kasutada kaevekohast väljavõetud pinnast, pealmine külvialune kiht peab olema 10 cm paksuse kihina täidetud taimede kasvuks sobiliku mullaga. Murukatte või rohukamara taastamiseks külvatakse muruseeme või paigaldatakse murumättad. Külvamiseks sobilik aeg on 01. mai – 01. september. Kaevetöö üleandmiseks peab muru olema tärganud ja üks kord niidetud.

  (7) Kaevetöö käigus inimtegevuse tagajärjel ladestunud arheoloogilise kultuurikihi avastamisel (sealhulgas inimluud või kultuuriväärtusega leid), on kaevetöö tegija kohustatud töö seiskama, säilitama leiukoha muutumatul kujul ning viivitamatult informeerima Muinsuskaitseametit. Lõhkekehade leidmisest tuleb viivitamatult informeerida Päästeametit.

  (8) Kaevikutest väljapumbatava vee juhtimine kanalisatsiooni või kaevekoha ümbrusesse tuleb eelnevalt kooskõlastada piirkonna vee-ettevõtja ja/või maa-ala valdajaga.

  (9) Kaevetöö tegija tagab tolmu- või lumetõrje, kui kaevetöö tegemisel tekib tolmu või on takistatud lumetõrje tegemine.

  (10) Materjale, töövahendeid, pinnast ei ole lubatud ladustada tehnovõrkude kaevude, põõsaste, peenarde ega puude võra projektsioonialale. Puistematerjali ladustamisel kivisillutisele või murule pannakse alla isoleeriv kangas või kile.

  (11) Enne kaeviku tagasitäitmist peab kaevetöö tegija tagama paigaldatud tehnorajatise digitaalse teostusmõõdistamise topo-geodeetiliste mõõdistustööde õigust omava isiku poolt. Teostusmõõdistused koostatakse eranditult kõikide maa-aluste tehnorajatiste kohta.

  (12) Kaevetööde loas märgitud tähtaja lõppemisel peab tööde teostaja Tartu Vallavalitsuselt taotlema tähtaja pikendamist.

§ 6.   Katendi taastamine

  (1) Kui tänavaga risti rajatavate tehnovõrkude telgede vahe on alla 20 m või kui 100 m ulatuses on kolm või enam ristisuunalist kaevamist, tuleb asfaltkate nende kohal taastada asfaldilaoturiga ühise paigana.

  (2) Tee taastamisel täidetakse kaevik vähemalt samaväärsete omadustega materjaliga, mitte külmakerkeohtliku materjaliga, kasutades kihtide viisi tihendamist koos kastmisega. Täitematerjali tihedus peab vastama tihendustegurile 0,98. Taastamiseks kõlbmatu materjal tuleb ära vedada eelnevalt kokkulepitud kohta.

  (3) Erinevate asfaltbetoonkatte kihtide pind ning uue ja vana asfaltbetoonkihi vaheline kontaktpind krunditakse bituumeniga. Pealmise asfaltbetoonkatte vuugikohad kaetakse bituumeniga ja puistatakse üle graniitsõelmetega.

  (4) Kaevetööde käigus taastatud katend peab taastamise järgselt vastama ehitusseadustikule ja selle alusel kehtestatud õigusaktides sätestatud nõuetele.

  (5) Tänava või ühe sõidurea pikisuunas kaevetöö korral tuleb asfaltbetoonkate taastada kogu sõidutee laiuses või ühe sõidurea laiuses, kui kaevetöö toimus ühel sõidureal.

  (6) Tänavakatte täielik taastamine peab olema teostatud kolme tööpäeva jooksul arvestades kaeve tagasitäitmise päevast. Juhul kui on vaja liiklust kiiresti avada või kui töötatakse talveperioodil, taastatakse kate ajutiselt.

  (7) Vajunud kaevuümbruste taastamisel tuleb asfaltbetoonkate taastada igast küljest vähemalt 50 cm võrra laiemalt, kui kaeviku mõõtmed.

  (8) Kaevetööde käigus kahjustatud kõnnitee äärekivid, kõnnitee kivid ja muud ehitiste osad tuleb asendada uute samaväärsetega.

§ 7.   Avariitöö teostamine

  Tehnovõrkude avarii korral võib tööd alustada järgmistel tingimustel:
  1) saadetakse teade Tartu Vallavalitsusele infoga avarii põhjus, kaevetöö tegija ja töö alguse kohta;
  2) avariikohale on kutsutud või avariikoha skeem on kooskõlastatud kõikide läheduses asuvate tehnovõrkude valdajatega, arheoloogilises kaitsevööndis tehtavate tööde puhul Muinsuskaitseametiga ja teiste asjasse puutuvate ametkondadega;
  3) kaevamisest puude juurekaelale lähemal kui 2 m on informeeritud Tartu valla keskkonnaspetsialisti. Enne kaeviku tagasitäimist fikseerib kaevetööde tegija olukorra ja teeb foto või video;
  4) avarii kohta, mille kõrvaldamine võtab aega üle ühe ööpäeva, tuleb samaaegselt töö alustamisega taotleda kaeveluba.

§ 8.   Tehnovõrkude kaitsmine kaevetööl

  (1) Olemasolevate tehnovõrkude kaitsevööndis tuleb kaevetöö teha neid valdavate võrguettevõtetega kooskõlastatult.

  (2) Olemasoleva tehnovõrgu vigastamisel tuleb viivitamatult selle valdajale teatada. Vigastusega tekitatud kahju hüvitamine toimub vastavalt kehtivatele õigusaktidele.

  (3) Tehnovõrgu, mida ei ole märgitud projektdokumentatsioonis, avastamisel tuleb töö katkestada, välja selgitada tehnovõrgu valdaja ning jätkata tööd peale võrgu valdajalt kooskõlastuse saamist. Olemasolevat tehnovõrku võib ümber paigutada üksnes selle omaniku loal ja kooskõlastatud projekti alusel.

  (4) On keelatud hävitada, vigastada või kooskõlastamata ümber paigutada liikluskorraldusvahendeid ja geodeetilisi märke. Hävitatud või vigastatud märgid taastatakse kaevetöö tegija kulul. Liikusärgi ümberpaigutamise vajadusel kooskõlastab kaevetöö tegija selle Tartu Vallavalitsusega.

§ 9.   Kaevetöö ja kaeveloa lõpetamine

  Kaevetöö on lõpetatud, kui:
  1) kaevetööga rikutud maa-ala on nõuetekohaselt taastatud ja korrastatud ning üle antud maa-ala omanikule/valdajale (Tartu Vallavalitsusele);
  2) tee kohta on Tartu Vallavalitsusele esitatud:
  21) õiend kaevetöö käigus välja veetud pinnase ja/või asfaldi koguse ladustamise kohta;
  22) täitepinnase tihendamise kontrollakt;
  23) täitematerjalide nõuetekohasust tõendavad dokumendid;
  24) asfaltbetooni nõuetekohasust tõendavad dokumendid;
  3) tehnorajatiste teostusmõõdistus on elektrooniliselt edastatud Tartu Vallavalitsusele.

§ 10.   Kaevetöö väline tänava sulgemine

  (1) Kaevetööväline tänava sulgemine on seotud tänava remondi, tänavat läbiva raske veose, tänaval toimuva avaliku üritusega või muuga, mis ei seondu kaevetöödega.

  (2) Kaevetööväline tänava sulgemine on lubatud tänava sulgemisloa alusel.

  (3) Kaevetöövälisel tänava sulgemisel tuleb juhinduda käesoleva eeskirja §-st 5 tänava sulgemise tähenduses.

§ 11.   Vastutus

  (1) Kaevetöö ohutuse eest vastutab kaevetöö tegija.

  (2) Eeskirja rikkuja kannab vastutust seadusega ettenähtud korras. Eeskirja rikkumisel vajaduse korral töö peatatakse.

  (3) Järelevalvet eeskirja täitmise üle teostavad Tartu Vallavalitsuse poolt määratud ametiisikud.

  (4) Kaevetööde tegija kannab täielikku vastutust teostatud töö tehnoloogia, ohutustehnika, tähtpäevade, kvaliteedi, liiklusohutuse ning ehitusprojekti ja selle juurde käivate kooskõlastuste nõuete täitmise eest. Kaevetööga tekitatud kahju hüvitab kaevetöö tegija vastavalt kehtivatele õigusaktidele. Kaevetööde järgselt tehtud taastamistööde kvaliteedi eest vastutab kaevetööde tegija 24 kuud. Kui 24 kuu jooksul ilmneb tehtud taastamistöödes puudusi ja kaevetööde tegija ei kõrvalda puudusi Tartu Vallavalitsuse poolt etteantud tähtajaks, siis on Tartu Vallavalitsusel õigus tellida puuduste kõrvaldamine ning tellitud tööde eest tasub kaevetööde tegija. Kui kaevetööde tegija on 24 kuu jooksul likvideeritud või läinud pankrotti, siis on vallavalitsusel õigus nõuda taastamistööde puuduste kõrvaldamist kaevetööde tellijalt.

  (5) Kaevetööde eeskirja rikkumise eest karistatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse §-s 662 sätestatud korras.

§ 12.   Rakendussätted

  (1) Laeva Vallavolikogu 01.10.2003 määruses nr 19 „Laeva valla heakorra ja kaevetööde eeskiri“ tunnistatakse kehtetuks p-d 5, 6 ja 17-25.

  (2) Tabivere Vallavolikogu 12.08.2003 määrus nr 17 “Kaevetööde eeskirja kehtestamine Tabivere vallas” tunnistatakse kehtetuks.

§ 13.   Määruse jõustumine

  Määrus jõustub kolmandal päeval peale Riigi Teatajas avaldamist.

Vahur Poolak
Vallavolikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json