SotsiaalhoolekanneTeenused

Teksti suurus:

Hummuli Hoolekandekeskusesse vastuvõtmise ning hoolekandekeskusest lahkumise ja väljaarvamise kord

Väljaandja:Hummuli Vallavalitsus
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:01.08.2014
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:14.01.2021
Avaldamismärge:RT IV, 29.07.2014, 2

Hummuli Hoolekandekeskusesse vastuvõtmise ning hoolekandekeskusest lahkumise ja väljaarvamise kord

Vastu võetud 19.06.2014 nr 5
jõustumine 01.08.2014

Käesolev kord kehtestatakse Sotsiaalhoolekande seaduse § 8 punkti 2 ja § 27 lõike 1 punkti 4 ning Hummuli Hoolekandekeskuse põhimääruse § 4 lõike 2 alusel.

§ 1.   Üldsätted

  (1) Käesolev kord reguleerib kõigi füüsiliste isikute Hummuli Hoolekandekeskusesse vastuvõtmist ja sealt lahkumist.

  (2) Käesolevas korras kasutatakse mõisteid järgmises tähenduses:
  1) hoolekandekeskus - vanuritele ja puuetega isikutele elamiseks, hooldamiseks ja rehabilitatsiooniks loodud hoolekandeasutus, kus viibivad isikud, kes erivajaduste või sotsiaalse olukorra tõttu ei ole suutelised iseseisvalt elama ning kelle toimetulekut ei ole võimalik tagada teiste sotsiaalteenuste või muu abi osutamisega;
  2) hooldamisteenus - ööpäevaringselt hoolekandekeskuses elavate isikute hooldamine, toitlustamine, ravimiskeemi jälgimine ja meeldetuletamine, esmatasandi arstiabi korraldamine, pesemisel abistamine, voodi ja ihupesu pesemine, elu-ja üldruumide koristamine, ja teised igapäevaeluga toimetulekut toetavad tegevused.
  3) ülalpidamiskulu- hoolekandekeskuses kliendi ülalpidamiseks kuluv summa, mis kinnitatakse igaks eelarveaastaks Hummuli Vallavalitsuse korraldusega. Ülalpidamiskulu ei sisalda retseptiväliseid ravimeid, iluteenuseid, hambaravi ega hambaproteeside eest tasumist;
  4) seadusjärgne ülalpidaja- ülalpidamiskohustusega isik perekonnaseaduse mõistes;

§ 2.   Hoolekandekeskusesse vastuvõtmine

  (1) Hoolekandekeskusesse võetakse vastu eelisjärjekorras Hummuli valla elanike registris olevaid vanureid ja/või puudega inimesi, kelle hooldamine ja järelevalve ei ole kodustes tingimustes võimalik.

  (2) Vabade kohtade olemasolul võib võtta teenusele teiste omavalitsuste registris olevaid kodanikke.

  (3) Hoolekandekeskusesse ei võeta üldjuhul hooldamisele isikuid järgmistel juhtudel:
  1) enesele või teistele ohtlike psüühika- ja käitumishäirete tunnuste esinemisel;
  2) alkoholist või narkootilistest ainetest sõltuvuse esinemisel;
  3) hooldustvajav isik põeb nakkushaigust;
  4) puudub vaba koht;

  (4) Hoolekandekeskusesse suunamise (paigutamise) otsustab Hummuli Vallavalitsus, arvestades Hoolekandekeskuse juhataja ja/või sotsiaalametniku ettepanekut.

§ 3.   Hoolekandekeskusesse vastuvõtmiseks vajalikud dokumendid

  Hoolekandekeskusesse vastuvõtmiseks vormistatakse isiku kohta ja esitatakse järgmised dokumendid:
  1) isiku või tema seadusliku esindaja sooviavaldus hoolekandekeskusesse elama asumiseks;
  2) kehtiv isikut tõendav dokument;
  3) arstitõend isiku tervisliku seisundi kohta;
  4) puude olemasolu korral koopia arstliku ekspertiisi komisjoni otsusest puude raskusastme kohta;
  5) vajadusel isiku elukohajärgse omavalitsuse avaldus ja garantiikiri isiku paigutamiseks hoolekandekeskusesse ja hoolduskulude eest tasumiseks;
  6) kirjalik omakäeline kinnitus, et isik on nõus tema suhtes avalike ülesannete täitmiseks vajalike andmete kontrollimisega;
  7) vajadusel täiendavad dokumendid.

§ 4.   Hoolduskulude eest tasumine

  Hoolduskulu tasumise kohustuse võtavad enda kanda hooldusvajadusega isik, tema seadus-või lepingujärgne ülalpidaja ja/või valla- või linnavalitsus arvestades järgnevaid sätteid:
  1) hoolekandekeskusesse elama asumisel võtab isik endale kohustuse tasuda ülalpidamiskulud omaosalusena 85% kuni 100% temale riigi poolt makstavast pensionist ja puudega inimese sotsiaaltoetuse saamise korral 85% kuni 100% temale makstavast toetusest, sõltuvalt hoolekandekeskuse teenusele kehtestatud kohamaksumusest ning isiku täiendavate lisakulutuste vajadusest.
  2) Kui hooldusvajadusega isiku vahenditest ei piisa, tasuvad hoolduskuludest puudujääva osa seadus-või lepingujärgsed ülalpidajad (hooldusele andjad). Hummuli valla elaniku puhul otsustab erandid vallavalitsus. Mõlema poole kohustused määratakse kindlaks lepinguga.
  3) Seadus-või lepingujärgse ülalpidaja puudumisel või vähekindlustatuse korral, tasutakse Hummuli valla elaniku puhul hooldustvajava isiku igakuisest sissetulekust puudujääv osa kohamaksu tasumisel kas täies ulatuses või osaliselt vallaeelarvest. Iga juhtumi puhul teeb otsuse vallavalitsus, lähtudes sotsiaalametniku ettepanekust.
  4) Teiste omavalitsuste registris olevate isikute ülalpidamiskulud hoolekandekeskuses kaetakse täies ulatuses isiku enese ja temale hoolekandekeskuse kohta taotlenud omavalitsuse või omaste poolt vastavalt väljaspool Hummuli valda olevate klientidele kehtestatud kohamaksumusele. Mõlema poole kohustused määratakse kindlaks lepinguga.
  5) Kliendi ülalpidamiskulude tasumise tähtaeg hoolekandekeskuses sätestatakse lepinguga.

§ 5.   Õigused ja kohustused

  (1) Hoolekandekeskusesse vastuvõetud klient või tema seadus-või lepingujärgne ülalpidaja on kohustatud sõlmima Hummuli hoolekandekeskuse juhatajaga kirjaliku lepingu kliendi hoolekandekeskuses viibimise tingimuste, kliendile osutatavate teenuste ja nende osutamiseks tehtud kulutuste tasumise määra ja korra kohta.

  (2) Hoolekandekeskusesse elama asumisel võtab klient või tema seaduslik esindaja endale kohustuse tasuda kas osaliselt või täielikult ülalpidamiskulud hoolekandekeskuses.

  (3) Vallavalituse poolt kinnitatud hoolekandekeskuse kohamaksumuse puudujääv osa tasutakse lepingus sätestatud korras.

  (4) Hoolduslepingut on õigus muuta ja lõpetada ainult poolte kirjalikul kokkuleppel. Hoolekandekeskusel on õigus lõpetada leping ühepoolselt käesoleva korra § 6 lõike 2 ja lõike 3 punkti 4 alusel ning juhul, kui võlgnevus ületab hoolduslepingu kolme kuu kohamaksumuse. Leping vaadatakse üle vähemalt üks kord aastas, enne uue eelarveaasta algust.

  (5) Klientidele, kes on sunnitud haiglas olema või soovivad muul põhjusel hoolekandekeskusest eemal viibida rohkem kui 10 päeva, võimaldatakse koha säilimine ainult kohamaksumuse tasumise puhul, millest arvestatakse maha toiduainete maksumus äraoldud päevade eest. Kliendid, kes ilma perearsti suunamiseta ja/või eelneva kokkuleppeta hoolekandekeskusega, asuvad omal soovil või lähedaste algatusel hooldusravi teenusele teise asutusse (hooldushaigla jne), tasuvad hooldusravi teenuse eest oma vahenditest.

  (6) Hoolekandekeskusel on õigus hoolduslepingujärgsed kliendi võlgnevused sisse nõuda kohtu kaudu, kaasates kaaskostjatena kliendi seadus-või lepingujärgsed ülalpidajad või käendajad.

§ 6.   Hoolekandekeskusest lahkumine ja väljaarvamine

  (1) Klient võib hoolekandekeskusest lahkuda:
  1) kliendi avalduse alusel;
  2) kliendi esindaja avalduse alusel;
  3) kohtuotsuse alusel kinnipidamiskohta või haiglasse sundravile paigutamisel.

  (2) Kliendi võib hoolekandekeskusest välja arvata, kui ta ei täida lepinguga endale võetud kohustusi või ei pea kinni kehtestatud kodukorrast.

  (3) Klient arvatakse hoolekandekeskusest välja juhataja sellesisulise käskkirjaga:
  1) käesoleva paragrahvi lõikes 1 punktides 1 kuni 3 kirjeldatud asjaoludel;
  2) kliendi surma korral;
  3) kui klient ei täida lepinguga endale võetud kohustusi või ei pea kinni kehtestatud kodukorrast;
  4) kui kliendi tervislik seisund ei võimalda tal üldhooldekoduteenusel viibida.

  (4) Kliendi etteteatamata lahkumisel, kui omavoliliselt lahkunud kliendi kohta ühe aasta jooksul andmeid selgunud ei ole, esitatakse kohtule taotlus kliendi teadmata kadunuks tunnistamiseks.

  (5) Peale kohtu poolt kliendi kadunuks tunnistamist võib kliendi hoolekandekeskusest välja arvata.

§ 7.   Lõppsätted

  (1) Käesolevas korras reguleerimata küsimustes juhindutakse seadustest ja teistest õigusaktidest.

  (2) Tunnistada kehtetuks Hummuli Vallavalitsuse 06.08.2008 määrus nr 6 „Hummuli Hoolekandekeskusesse vastuvõtmise ning hoolekandekeskusest lahkumise ja väljaarvamise kord“.

  (3) Määrus jõustub 01. augustil 2014.

Enn Mihailov
Vallavanem

Juta Karpov
Vallasekretär

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json