Lapsehoiuteenuse toetamise kord
Vastu võetud 14.12.2023 nr 29
RT IV, 28.12.2023, 61
jõustumine 31.12.2023
Muudetud järgmiste aktidega (näita)
Vastuvõtmine | Avaldamine | Jõustumine |
---|---|---|
22.08.2024 | RT IV, 29.08.2024, 6 | 01.09.2024 |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 p 5 alusel ja kooskõlas erakooliseaduse § 22 lg-ga 1¹.
§ 1. Reguleerimisala
(1) Määrusega kehtestatakse koolieelsele eralasteasutusele ja eralapsehoiule Tallinna linna eelarves ette nähtud vahenditest lapsehoiuteenuse toetuse (edaspidi toetus) andmise tingimused ja kord (edaspidi kord).
(2) Eralasteasutus on koolieelne eralasteasutus, mis tegutseb koolieelse lasteasutuse seaduse ja erakooliseaduse alusel ning millel on tegevusluba.
(3) Eralapsehoid on eraõiguslik juriidiline isik, kellel on lapsehoiuteenuse osutamiseks tegevusluba, või füüsilisest isikust ettevõtja, kellel on lapsehoidja kutse.
§ 2. Toetuse andmise tingimused
(1) Toetust antakse lapsehoiuteenust osutavale eralasteasutusele või -lapsehoiule (edaspidi koos teenuse osutaja) järgmistel tingimustel:
1) teenuse osutajal on toetuse taotlemise ajal tegevusluba, füüsilisest isikust ettevõtjal lapsehoidja kutse;
2) teenuse osutajal ei ole toetuse taotlemise ajal maksuvõlgu ega võlgu Tallinna linna asutustele;
3) teenust kasutav laps (edaspidi laps) on pooleteise- kuni seitsmeaastane (kuni kooli õppima asumiseni);
4) nii lapse kui ka tema vanema või eestkostja (edaspidi koos vanem) elukoht on rahvastikuregistri andmetel toetuse taotlemise kalendriaastale eelneva kalendriaasta 31. detsembril ning toetuse taotluse esitamise aastal katkematult Tallinna linn;
5) [kehtetu - RT IV, 29.08.2024, 6 - jõust. 01.09.2024]
51) laps ei ole kantud ühegi munitsipaallasteasutuse nimekirja;
[RT IV, 29.08.2024, 6 - jõust. 01.09.2024]
6) teenuse osutaja on kandnud lapse Tallinna universaaltoetuste andmekogusse (edaspidi andmekogu);
7) vanem on Tallinna e-teeninduses kinnitanud oma soovi toetuse andmise kohta teenuse osutajale.
(2) Teenuse osutaja teavitab vanemat kohustusest kinnitada Tallinna e-teeninduses oma soovi toetuse andmise kohta teenuse osutajale.
(3) Õigust toetusele ei teki lapse vanemal, kes ise osutab füüsilisest isikust ettevõtjana oma lapsele lapsehoiuteenust või kes ostab lapsehoiuteenust sama lapse füüsilisest isikust ettevõtjana tegutsevalt teiselt vanemalt.
(4) [Kehtetu - RT IV, 29.08.2024, 6 - jõust. 01.09.2024]
(5) Haridusametil on õigus anda toetust ka juhul, kui:
1) lapse ja vanema elukoht ei ole olnud rahvastikuregistri andmetel Tallinna linn toetuse taotlemisele eelneva kalendriaasta 31. detsembri seisuga ja
2) lapse ja vanema elukoht on toetuse taotlemisest alates katkematult Tallinna linn ja
3) samale lapsele ei ole varasemalt käesoleva lõike alusel toetust määratud.
§ 3. Toetuse suurus
(1) Teenuse osutajale makstav toetus on võrdne Tallinna Haridusameti (edaspidi haridusamet) haldusala koolieelsete munitsipaallasteasutuste koha arvestusliku maksumusega ühe lapse kohta. Toetuse suuruse kinnitab haridusameti juhataja.
(2) Teenuse osutajale, kes vastab käesoleva määruse § 2 lõikes 1 nimetatud tingimustele, makstakse täiendavat toetust:
1) vanema eralasteasutuses või -lapsehoius käiva teise ja enama lapse eest kalendrikuu kohta juhul, kui koolieelses munitsipaallasteasutuses, eralasteasutuses või -lapsehoius osutatakse lapsehoiuteenust sama pere kahele või enamale lapsele;
2) haridusliku erivajadusega lapse eest, kelle arengu toetamiseks ning õppe ja kasvatuse korraldamiseks on soovitusi andnud kooliväline nõustamismeeskond.
(3) Käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud täiendav toetus lapse kohta on Tallinna Linnavolikogu 10. detsembri 2015 määruse nr 27 „Koolieelsete munitsipaallasteasutuste kulude vanemate poolt kaetava osa määr“ § 2 lõike 1 ja § 21 alusel arvutatud summade vahe.
(4) Linnavalitsuse kehtestatud piirmäära ulatuses kaetakse lapse toidukulu eralasteasutuses või -lapsehoius kohal käidud päevade eest, mille eest on arvestatud toidutasu.
§ 4. Toetuse taotlemine
(1) Toetuse saamiseks esitab teenuse osutaja haridusametile vormikohase toetuse taotluse.
(2) Haridusameti nõudmisel on toetuse saaja kohustatud esitama dokumente, mis tõendavad toetuse andmise tingimuste täitmist.
(3) Lapsehoiuteenuse toetuse taotluse vormi kehtestab haridusameti juhataja.
§ 5. Taotluse menetlemine
(1) Haridusamet kontrollib toetuse taotluses esitatud andmete õigsust kümne tööpäeva jooksul ning teavitab teenuse osutajat ilmnenud puudustest. Teenuse osutaja on kohustatud puudused kõrvaldama viie tööpäeva jooksul arvates nende teatavakstegemisest. Kui teenuse osutaja ei kõrvalda puudusi tähtaja jooksul, jätab haridusamet toetuse taotluse läbi vaatamata.
(2) Kui toetuse saamise tingimused on täidetud, siis toetuse määramise otsust kirjalikult ei vormistata.
(3) Haridusameti juhataja või tema volitatud isik teeb:
1) toetuse määramisest keeldumise otsuse, kui toetuse saamise tingimused ei ole täidetud või
2) toetuse määramise otsuse, kui rakendatakse käesoleva määruse § 2 lõikes 5 sätestatud erandit.
(4) Käesoleva paragrahvi lõikes 3 nimetatud otsus tehakse kümne tööpäeva jooksul toetuse taotluse või nõutud lisadokumentide esitamise päevast või nende esitamiseks antud tähtpäevast. Otsus tehakse taotlejale teatavaks andmekogus.
§ 6. Finantseerimislepingu sõlmimine
(1) Teenuse osutajale, kes vastab käesolevas korras esitatud nõuetele, esitab haridusamet 14 päeva jooksul pärast toetuse taotluse esitamist allkirjastamiseks vormikohase finantseerimislepingu. Taotleja on kohustatud lepingu allkirjastama.
(2) Kui toetuse taotleja ei tagasta haridusametile allkirjastatud finantseerimislepingut 14 päeva jooksul, kaotab ta lepingu sõlmimise õiguse ja haridusamet toetuse taotlejale toetust välja ei maksa. Selle kohta vormistab haridusameti juhataja või tema volitatud isik kirjaliku otsuse.
(3) Finantseerimislepingu vormi kehtestab haridusameti juhataja.
§ 7. Toetuse maksmine
(1) Haridusamet maksab teenuse osutajale toetust kord kuus finantseerimislepingu alusel.
(2) Kui vanem kinnitab Tallinna e-teeninduses oma soovi teenuse osutajale toetuse andmise kohta 15. kuupäevaks, makstakse tema lapse eest toetust samast kuust alates.
(3) Toetuse maksmine lõpetatakse, kui laps kantakse munitsipaallasteasutuse nimekirja.
[RT IV, 29.08.2024, 6 - jõust. 01.09.2024]
§ 8. Toetuse saaja muud kohustused
Toetuse saaja on lisaks muudele korra nõuetele kohustatud:
1) kasutama toetust eralasteasutuses vahetult lastega tegelevate töötajate tööjõukulu, logopeedi ja eripedagoogi või muu lapsega seotud tugiteenuse kulu, õppevahendite- ja õppekäikude kulu, kommunaalkulu ning laste toidukulu katmiseks;
[RT IV, 29.08.2024, 6 - jõust. 01.09.2024]
2) teavitama haridusametit eralasteasutuse ja -lapsehoiu tegevuse olulistest muutustest;
3) viivitamata teavitama haridusametit riiklikku järelevalvet tegevate ametiisikute ettekirjutustest ja nende täitmisest. Kui ettekirjutus jäetakse põhjuseta täitmata või kui ettekirjutust eiratakse, kaotab toetuse saaja alates ettekirjutuse täitmise tähtajale järgnevast kalendrikuust õiguse toetust saada;
4) tagastama saadud toetuse kümne tööpäeva jooksul pärast tagasinõude saamist, kui haridusamet on tuvastanud, et toetust on kasutatud mittesihtotstarbeliselt;
5) tagastama kasutamata toetuse (osa) finantseerimislepingus kindlaks määratud ajal ja korras lepingus määratud kontole;
6) andma haridusameti nõudmisel ja haridusameti määratud tähtajaks lisateavet toetuse kasutamise kohta, sealhulgas esitama täiendavaid toetuse kasutamisega seotud andmeid, dokumente ja vajadusel koostama kirjalikke selgitusi;
7) tagama, et toetuse saaja raamatupidamises on toetatava tegevuse kulud ja neid kajastavad kulu- ja maksedokumendid selgelt eristatavad toetuse saaja muudest kulu- ja maksedokumentidest;
8) teavitama haridusametit viivitamata kõigist esitatud andmete muudatustest või asjaoludest, mis mõjutavad või võivad mõjutada toetuse saaja kohustuste täitmist, sh toetuse saaja nime, aadressi ning seadusliku või volitatud esindaja muutumine, teenuse osutaja kui juriidilise isiku ümberkujundamine, toetuse saaja pankroti väljakuulutamine või likvideerija määramine või toetuse saaja tegevuse lõpetamine;
9) kandma andmekogusse kõik eralasteasutusse või -lapsehoidu vastu võetud ning seal tegelikult käivate laste andmed, kelle elukoht on rahvastikuregistri andmetel Tallinna linn.
§ 9. Järelevalve finantseerimislepingu täitmise üle
(1) Järelevalvet toetuse sihtotstarbelise kasutamise üle teeb haridusamet.
(2) Toetuse saaja on kohustatud järelevalve käigus:
1) võimaldama järelevalve tegijale juurdepääsu eralasteasutuse või -lapsehoiu raamatupidamisdokumentidele ja ruumile, kus lapsehoiuteenust osutatakse;
2) esitama järelevalve tegijale nõutud teabe ja dokumendid tema nimetatud tähtpäevaks.
(3) Järelevalve kohta koostab haridusamet akti, millele kirjutavad alla järelevalve tegija ja toetuse saaja esindaja.
(4) Järelevalve käigus avastatud olulise ja/või korduva lepingutingimuste rikkumise kohta koostab haridusamet akti(de) alusel protokolli.
(5) Protokollis märgitakse järelevalve aeg ja koht, järelevalve tegija nimi ning toetuse saaja esindaja ja tunnistajate nimed, järelevalvetoimingu eesmärk, järelevalve käigus tuvastatud asjaolud, järelevalvetoimingus osaleja seletused, tunnistajate ütluste sisu ja/või paikvaatluse tulemused.
(6) Protokoll antakse toetuse saajale üle allkirja vastu või edastatakse väljastusteatega tähtkirjaga.
(7) Kui järelevalve käigus avastatakse lepingutingimuste rikkumine, on haridusametil õigus rakendada sanktsioone, sh määrata lepingus nimetatud leppetrahv või leping lõpetada.
§ 10. Finantseerimislepingu lõpetamine ja toetuse tagasinõudmine
(1) Kui toetuse saaja on esitanud valeandmeid toetuse saamise või kasutamise kohta, on kasutanud toetust mittesihtotstarbeliselt, lõpetanud tegevuse, jätnud kasutamata toetuse haridusametile tagastamata või on muul moel lepingut rikkunud, siis on ameti juhatajal õigus toetust vähendada, määrata leppetrahv, lõpetada leping, toetus tagasi nõuda ja kolme aasta jooksul toetuse saajale toetust mitte anda.
(2) Haridusamet esitab toetuse saajale tagasinõude 30 kalendripäeva jooksul pärast toetuse tagasinõudmise alustest teadasaamise päeva. Pärast lepingu lõppemist võib toetust tagasi nõuda kolme aasta jooksul.
(3) Lepingu rikkumise korral on haridusametil õigus küsida toetuse saajalt leppetrahvi kuni 20% konkreetse lepinguga antud toetusest. Leppetrahvi tasumise nõude võib esitada lisaks toetuse tagasinõudele või ilma toetuse tagasinõuet esitamata.
§ 11. Määruse rakendamine
(1) Lapsehoiuteenuse eest, mida osutatakse 1. oktoobrist kuni 31. detsembrini 2023 Tallinna Linnavolikogu 22. märtsi 2007 määruse nr 8 „Lapsehoiuteenuse rahastamise kord“ alusel, maksavad õigustatud isikutele hüvitist linnaosade valitsuste sotsiaalhoolekande osakonnad kuni 31. jaanuarini 2024.
(2) [Käesolevast tekstist välja jäetud]
(3) Määruse jõustumisel makstakse teenuse osutajale, kes vastab määruse § 2 lõikes 1 tingimustele, kuni 2023/2024. õppeaasta lõpuni enne käesoleva määruse jõustumist eralasteasutuses käiva pooleteise- kuni seitsmeaastase lapse eest toetust, kui on täidetud järgmised tingimused:
1) lapse ja tema vanema elukoht on rahvastikuregistri andmetel Tallinna linn;
2) eralasteasutus on kandnud lapse Tallinna hariduse infosüsteemis eralasteasutuse nimekirja;
3) laps on Tallinna hariduse infosüsteemis kantud kuni kolme munitsipaallasteasutusse vastuvõtu taotlejate nimekirja.
(4) Määruse jõustumisel makstakse teenuse osutajale, kes vastab määruse § 2 lõikes 1 tingimustele, kuni 2023/2024. õppeaasta lõpuni enne käesoleva määruse jõustumist lapsehoiuteenust saava lapse eest toetust, kui on täidetud järgmised tingimused:
1) lapse ja tema vanema elukoht on rahvastikuregistri andmetel Tallinna linn. Hooldaja, kellel on lapse perekonnas hooldamise leping sõlmitud Tallinna linnaga ja kellele Tallinna linn maksab lapse perekonnas hooldamise eest toetust, ei pea rahvastikuregistri järgi olema Tallinna linna elanik;
2) laps on pooleteise- kuni seitsmeaastane;
3) laps ei ole kantud ühegi munitsipaal- või eralasteaia või kooli nimekirja.
§ 12. Määruste kehtetuks tunnistamine
(1) [Käesolevast tekstist välja jäetud]
(2) [Käesolevast tekstist välja jäetud]