Kultuur ja sportRahvaraamatukogu

Teksti suurus:

Roosna-Alliku Vallaraamatukogu kasutamise eeskiri

Väljaandja:Roosna-Alliku Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:10.12.2012
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:30.11.2018
Avaldamismärge:RT IV, 29.12.2012, 34

Roosna-Alliku Vallaraamatukogu kasutamise eeskiri

Vastu võetud 25.10.2007 nr 24
jõustumine 01.11.2007

Muudetud järgmiste aktidega (näita)

VastuvõtmineAvaldamineJõustumine
24.11.201101.12.2011
27.11.201210.12.2012

Määrus kehtestatakse „Rahvaraamatukogu seaduse“ § 16 alusel.

§ 1.   Üldsätted

  (1) Roosna-Alliku Vallaraamatukogu (edaspidi raamatukogu) põhiteenuseid (s.o. teavikute kohalkasutus, kojulaenutus ja teatmeteenindus) võivad tasuta kasutada kõik kodanikud, kes registreerivad end lugejaks.

  (2) Tasuliste teenustena pakutakse kopeerimisvõimalust ja arvuti väljatrükki vastavalt „Autoriõiguse seadusele” ja Roosna-Alliku Vallavalitsuse poolt kehtestatud hinnakirjale. Raamatukogul on õigus keelduda koopia valmistamisest juhul, kui kopeerimine võib kahjustada teavikut.

  (3) Raamatukogu lahtiolekuajad kinnitab Roosna-Alliku Vallavalitsus raamatukogu direktori ettepanekul, olles need eelnevalt raamatukogu nõukoguga kooskõlastanud.
(Muudetud Roosna-Alliku Vallavolikogu 27.11.2012 määrusega nr 18 – jõust 10.12.2012).

  (4) Informatsiooni raamatukogu kasutamisvõimaluste kohta saab raamatukogu töötajalt ja Roosna-Alliku valla kodulehelt www.rallikuvv.kovtp.ee

§ 2.   Lugejaks registreerimine

  (1) Lugejaks registreerimisel tuleb esitada isikukoodi ja pildiga isikut tõendav dokument, õpilastel õpilaspilet.

  (2) Lugeja tutvub raamatukogu kasutamise eeskirjaga ja annab registreerimiskaardile allkirja, millega tõendab, et on teadlik eeskirjast tulenevatest õigustest ja kohustustest. Seejärel ostab ta vöötkoodiga nimelise lugejapileti, mis annab raamatukogu kasutamise õiguse.

  (3) Lugejapilet, mille lugeja saab lugejaks registreerimisel, peab olema kaasas igakordsel raamatukogu külastamisel.

  (4) Lugejapiletit on keelatud edasi anda kasutamiseks teistele isikutele.

  (5) Lugejapileti hinna esmasaamisel ja kaotamisel määrab vallavalitsus.

  (6) Iga aasta algul toimub lugejate ümberregistreerimine (isiku- ja kontaktandmete täpsustamine). Raamatukogu võlglasi ümber ei registreerita ja neil puudub võlgnevuse likvideerimiseni raamatukogust kojulaenutusõigus.

  (7) Lugejatelt, kes ei ela raamatukogu teeninduspiirkonnas, võib võtta teavikute kojulaenutamisel tagatist, kuid mitte rohkem kui on teavikute hind.

  (8) Raamatukogu teeninduspiirkonna lugejatelt võib võtta tagatist kuni 50% raamatute hinnast sisult eriti väärtuslike teavikute laenutamise eest.

  (9) Kui lugeja on tagastanud kõik teavikud ja kirjandust enam koju ei laena, tagastatakse kviitungi esitamisel tagatisraha tema hoiuarvele.

  (10) Väljavõtmata tagatissummad laekuvad aasta möödumisel raamatukogu kasuks.

  (11) Lugeja on kohustatud teatama elukoha või perekonnanime muutumisest raamatukogule.

§ 3.   Teavikute kasutamise kord

  (1) Raamatuid laenutatakse 30 päevaks, õppekirjandust ( välja arvatud kohustuslikku ilukirjandust ) vajadusel ka pikemaks ajaks, kuid korraga mitte kauemaks kui 3 kuud.

  (2) Kohustusliku kirjanduse (kui nende eksemplaarsus on väike ja nõudlus suur ) laenutusaega on raamatukoguhoidjal õigus lühendada 10 päevani.

  (3) Koju laenutatud raamatute tagastamise tähtaega võib lugeja palvel pikendada juhul, kui sellele raamatule pole nõudlust.

  (4) Ilukirjanduslikke raamatuid (juturaamatuid) pikendatakse lugeja palvel ainult üks kord, muid teavikud mitte üle 4 korra. Uusimat ilukirjandust ei pikendata.

  (5) Uudiskirjandust laenutatakse ühele lugejale korraga mitte üle kolme raamatu.

  (6) Lugeja soovil pannakse ta teda huvitava, kuid teise lugeja käes oleva raamatu saamiseks järjekorda (ilukirjanduslike teavikute osas, v a. kohustuslik kirjandus, järjekorda ei panda).

  (7) Teaviku saabumisest teatatakse telefoni teel või muul lugejaga kokkulepitud viisil. Tellitud raamatuid hoitakse 3 päeva. Kui lugejal on vahepeal õnnestunud teavik mujalt hankida, siis peab ta sellest raamatukogule teatama.

  (8) Raamatukogus puuduvat teavikut on võimalik tellida raamatukogudevahelise laenutuse (RVL) kaudu teistest raamatukogudest, lugeja soovil ja kulul.

  (9) Raamatukogu laenutab koju perioodikat. Koju ei laenutata ajakirjade viimaseid väljaandeid ja ajalehtede viimaste päevade väljaandeid.
Koju ei laenutata CD-ROM-e, heliplaate, heli- ja videokassette.

  (10) Vajalikest materjalidest võib teha koopiaid. Autoriõigusega kaitstavaid teoseid on lubatud reprodutseerida ainult isiklikeks vajadusteks.

  (11) Koopiate eest tasumine toimub vastavalt Roosna-Alliku Vallavalitsuse poolt kehtestatud hinnakirjale.

  (12) Koopiate tegemine lõpetatakse 15 min. enne raamatukogu sulgemist. Mahukamad kopeerimistööd (üle 50 lk.) tehakse lugejaga kokkulepitud ajaks või järgmiseks päevaks.

§ 4.   Lugeja vastutus

  (1) Lugeja saab teavikuid laenutada vaid enda nimele ja tõendab iga trükise vastuvõtmist oma allkirja andmisega raamatukaardile.

  (2) Elektroonilise laenutuse puhul registreeritakse laenutused elektroonilises andmebaasis ja lugeja saab laenutatud teavikute nimekirja koos tagastustähtaegadega, mida ta kohapeal kontrollib

  (3) Lugeja on kohustatud teavikuid hoolikalt hoidma, nende saamisel kontrollima korras-olekut ja rikkumistest teatama raamatukoguhoidjale.

  (4) Tagastamata või rikutud teavikud tuleb lugejal asendada teise eksemplari või teavikuga, mille raamatukoguhoidja on sisult ja hinnalt samaväärseks tunnistanud.

  (5) Raamatukogu võib nõuda teaviku hinna väljamaksmist kuni 10-kordses ulatuses, lisades juurde köitmiskulud, kuid mitte vähem kui 4.00 eurot teaviku eest.
(Muudetud Roosna-Alliku Vallavolikogu 24.11.2011 määrusega nr 12 –jõust. 01.12.2011)

  (51) Lugeja hüvitab raamatu vöötkoodi rikkumise korral raamatukogule 0.30 eurot.
(Muudetud Roosna-Alliku Vallavolikogu 24.11.2011 määrusega nr 12 –jõust. 01.12.2011)

  (6) Laste poolt tekitatud kahju hüvitab lapsevanem või hooldaja.

  (7) Kui lugeja ei tagasta laenatud teavikuid määratud tähtajaks, on raamatukogul õigus nõuda ja lugejal kohustus maksta viivist 0.10 eurot iga viivitatud päeva kohta. Enne viivise tasumist talle uusi raamatuid ei laenutata.
(Muudetud Roosna-Alliku Vallavolikogu 24.11.2011 määrusega nr 12 –jõust. 01.12.2011)

  (8) Lugejalt, kellel pole olnud võimalik raamatuid tagastada ega pikendada nende tagastamistähtaega, ei võeta viivist kui ta tagastab need kuu esimesel raamatukogu tööpäeval.

  (9) Täiendavatest viivisevabadest päevadest teatab raamatukogu meedia vahendusel.

  (10) Süstemaatiliselt (5x) teavikute tagastamistähtaega ületanult võib võtta aastaks raamatukogust kojulaenutuse õiguse.

  (11) Tähtajaks tagastamata teavikute kohta saadab raamatukogu aasta jooksul lugejale teatise posti, telefoni või e-posti teel, peale mida on raamatukogul õigus pöörduda võlgade sissenõudmiseks inkassofirmasse. Tagastamisnõude posti- ja telefonikulud tasub lugeja.

  (12) Käesoleva eeskirja § 3 lõikes 11 ja § 4 lõikes 5, lõikes 51 ja 7 nimetatud summad laekuvad raamatukogule omavalitsuselt eraldatava eelarve täienduseks.
(Muudetud Roosna-Alliku Vallavolikogu 24.11.2011 määrusega nr 12 –jõust. 01.12.2011)

§ 5.   Raamatukogu sisekord

  (1) Raamatukogu teenindusalasse on keelatud siseneda üleriietes, koolikottide ja muude mahukate kottidega. Raamatukogu töötajal on kahtluse korral õigus kontrollida külastajate kaasavõetud esemeid.

  (2) Raamatukogu ruumidesse on keelatud siseneda rulluiskudel, koertega, jalgratastega või muul teisi lugejaid häirival viisil.

  (3) Raamatukogus viibija ei tohi oma käitumisega segada teisi lugejaid.

  (4) Raamatukogu teenindusalas on keelatud söömine, joomine, mobiiltelefonidega rääkimine, suitsetamine ja lärmamine.

  (5) Alkoholijoobes lugejaid ei teenindata.

  (6) Lugejalt, kes ei ole täitnud raamatukogu kasutamise eeskirja, võidakse võtta raamatukogu kasutamise õigus kuni üheks aastaks.

  (7) Raamatukogul on õigus avalikustada oma koduleheküljel RIKSWEB-is võlglaste nimed.

  (8) Raamatukogu ei vastuta valveta jäetud esemete eest.

  (9) Raamatukogus toimib valvesignalisatsioon.

  (10) Lugejaarvuti kasutamist reguleerib vastav eeskiri.

  (11) Tasulistele teenustele ja trahvidele kehtib Roosna-Alliku Vallavalitsuse kinnitatud hinnakiri.

§ 6.   Õigusaktide kehtetuks tunnistamine

  [Käesolevast tekstist välja jäetud]

§ 7.   Määruse jõustumine

  Määrus jõustub 1. novembril 2007.

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json