SotsiaalhoolekanneToetused

Teksti suurus:

Torma valla eelarvest sotsiaaltoetuste maksmise kord

Väljaandja:Torma Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:02.04.2016
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:02.03.2018
Avaldamismärge:RT IV, 30.03.2016, 40

Torma valla eelarvest sotsiaaltoetuste maksmise kord

Vastu võetud 23.03.2016 nr 4

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 5 ja sotsiaalhoolekande seaduse § 14 lõike 1 ja 2 alusel.

1. peatükk Üldsätted 

§ 1.   Määruse reguleerimisala

  (1) Määrus reguleerib Torma valla eelarvest makstavate sotsiaaltoetuste taotlemise, määramise ja maksmise ning vältimatu sotsiaalabi andmise korda Torma vallas.

  (2) Sotsiaaltoetust või vältimatut sotsiaalabi võib taotleda füüsiline isik, kelle elukoht rahvastikuregistri andmetel on Torma vald.

  (3) Sotsiaaltoetuse andmise eesmärk on:
  1) soodustada ja parandada isiku ja perekonna toimetulekuvõimet;
  2) katta osaliselt vähekindlustatud isiku ja perekonna hädavajalikke kulusid, mida ei hüvitata teiste riiklike või kohalike toetuste ja teenustega.

  (4) Sotsiaaltoetuste määramise aluseks on taotleja abivajadus ning toetuse saaja ja tema perekonnaliikmete sissetulekud ning perekonnaseadusest tulev ülalpidamiskohustus.

  (5) Toetuse määramisel loetakse perekonnaliikmeteks abielus või abielulistes suhetes olevad samas eluruumis elavad isikud, nende abivajavad alanejad ja ülenejad sugulased või muud üht või enamat tuluallikat ühiselt kasutavad või ühise majapidamisega seotud isikud.

  (6) Vältimatut sotsiaalabi võib taotleda ka füüsiline isik, kelle elukoht rahvastikuregistri andmetel ei ole Torma vald, kuid kes viibib Torma valla haldusterritooriumil ning kellele vastavalt sotsiaalhoolekande seadusele tuleb osutada vältimatut sotsiaalabi.

  (7) Sotsiaaltoetuste ja vältimatu abi saamiseks on taotleja kohustatud tegema Torma Vallavalitsusega (edaspidi vallavalitsus) koostööd.

2. peatükk Sotsiaaltoetuse liigid 

§ 2.   Ühekordne sotsiaaltoetus

  (1) Ühekordset sotsiaaltoetust makstakse madala sissetulekuga isikule ja peredele üks kord aastas erakorraliste väljaminekute kompenseerimiseks.

  (2) Ühekordset toetust makstakse toidu ja riiete ostmiseks, retseptiravimite ja invatehniliste abivahendite muretsemiseks, transpordikuludeks, küttekulude osaliseks tasumiseks, dokumentide taotlemiseks ja muudeks eelpool nimetamata toimetulekuks vajalike kulutuste katmiseks.

§ 3.   Koolitoetus

  Toetus määratakse lastele kooliriiete ja -jalanõude ostmiseks ning huvialaringide ja huvikoolide tasude osaliseks hüvitamiseks.

§ 4.   Vältimatu sotsiaalabi toetus

  (1) Vältimatu sotsiaalabi toetus on elatusvahenditeta isikule osutatav rahaline toetus, mis lisaks isiku olukorras vajalikele sotsiaalhoolekandelistele abinõudele (toit, riietus, ajutine peavari jne) aitab kaasa isiku väljapääsemisele abitust olukorrast.

  (2) Vältimatu sotsiaalabi toetuse taotlemiseks esitatakse kirjalik avaldus vallavalitsusele, kes kontrollib taotleja olukorra seisundit ning otsustab abivajaduse suuruse.

3. peatükk Sotsiaaltoetuste menetlemine 

§ 5.   Sotsiaaltoetuste taotlemine

  (1) Sotsiaaltoetust (edaspidi toetus) vajav isik esitab vallavalitsusele põhjendatud kirjaliku taotluse abi vajaduse kohta (taotluse vorm lisa 1).

  (2) Taotluses märgitakse:
  1) taotleja ees- ja perekonnanimi;
  2) taotleja isikukood;
  3) elukoha aadress ja muud kontaktandmed;
  4) millist sotsiaaltoetust vajatakse ja sotsiaaltoetuse vajaduse põhjendus;
  5) taotleja arvelduskonto;
  6) taotleja nõusolek enda andmete kontrollimiseks.

  (3) Taotlusele lisatakse:
  1) isikut tõendava dokumendi koopia;
  2) taotleja ja tema perekonnaliikmete sissetulekut ja varalist seisu kirjeldavad dokumendid (nt arvelduskonto väljavõte viimase 6 kuu kohta vmt), sh kulutusi põhjendavad dokumendid;
  3) ravimitoetuse korral maksekviitung, millel peab olema kajastatud isiku nimi, kellele on retseptiravim välja kirjutatud.

  (4) Vajadusel võib toetust taotlev isik esitada taotluses ka muid täiendavaid abivajadust tõendavaid dokumente.

  (5) Vajadusel võib taotluse menetlemisel nõuda taotlejalt täiendavaid abivajadust tõendavaid dokumente.

§ 6.   Taotluse menetlemine

  (1) Sotsiaaltöötaja kontrollib taotluse laekumisest 5 tööpäeva jooksul taotluses märgitud asjaolusid ning vajadusel kogub asja menetlemiseks täiendavaid tõendeid ja dokumente.

  (2) Sotsiaaltöötaja kohustub menetluse käigus hindama kodukülastuse, vestluse ja majandusliku olukorra analüüsi põhjal toetuse saaja abivajadust ja esitatud taotluse põhjendatust.

  (3) Sotsiaaltöötajal on õigus abivajaduse välja selgitamiseks küsitleda taotleja lähedasi ning kontrollida taotleja, tema perekonnaliikmete ning tema ülalpidamiskohustuslas(t)e majanduslikku olukorda ning teha päringuid elatusvahendite (pensionid, toetused, hüvitised, väärtpaberid, kinnis- ja vallasvara jms) hindamiseks.

  (4) Pärast abivajaduse väljaselgitamist edastab sotsiaaltöötaja taotluse koos dokumentidega ja oma kirjaliku seisukohaga vallavalitsusele.

4. peatükk Sotsiaaltoetuse määramine 

§ 7.   Sotsiaaltoetuse määramine

  (1) Vallaeelarvest makstava sotsiaaltoetuse andmise või andmisest keeldumise otsustab vallavalitsus korraldusega.

  (2) Korralduse sotsiaaltoetuse andmise kohta tuleb teha 10 tööpäeva jooksul nõuetekohase taotluse ja lisadokumentide vallavalitsuse dokumendiregistris registreerimisest arvates.

  (3) Vallavalitsuse korraldus edastatakse taotlejale.

§ 8.   Sotsiaaltoetuse korralduse sisu

  (1) Korralduses märgitakse:
  1) korralduse tegemise kuupäev;
  2) isiku taotluse kokkuvõte;
  3) toetuse arvestuse alused ja suurus;
  4) hüvitisest andmise keeldumise puhul keeldumise põhjendus.

  (2) Juhul, kui abivajadus on ajutise iseloomuga, kuid taotluse esitamise ajal põhjendatud, võib vallavalitsus määrata tähtaja antud toetuse tagastamiseks. Tähtaeg võib olla määratud vastava sündmuse saabumisega.

§ 9.   Sotsiaaltoetuse andmisest keeldumine

  Toetuse andmisest võib keelduda juhul, kui esineb vähemalt üks järgmistest asjaoludest:
  1) taotluses on andmeid varjatud või on esitatud ebaõigeid andmeid;
  2) taotleja ei võimalda taotluse asjaolusid kontrollida;
  3) taotleja või tema perekonna omandis või kasutuses olevate vahendite abil on võimalik tagada taotletud abivajaduse rahuldamine;
  4) taotleja on töövõimeline 18-aastane kuni vanaduspensioniealine isik, kes ei tööta ega õpi ning on rohkem kui ühel korral ilma mõjuva põhjuseta keeldunud osalemast tööturuteenuses või vallavalitsuse korraldatavas iseseisvale toimetulekule suunatud sotsiaalteenuses;
  5) toetusevajadust on võimalik või otstarbekas katta teenuste andmise või muu abiga;
  6) toetusevajaduse katavad riiklikud toetused ja teenused.

§ 10.   Toetuse maksmine

  (1) Toetus kantakse 30 kalendripäeva jooksul pärast toetuse andmise otsustamist taotleja näidatud arvelduskontole.

  (2) Toetus makstakse taotlejale välja sularahas või kolmanda isiku arvelduskontole taotleja sellekohase avalduse alusel.

5. peatükk Alusetult saadu tagastamine 

§ 11.   Toetuse tagastamine

  Toetust on õigus tagasi nõuda, kui toetuse saaja varjas andmeid teadvalt või esitas valeandmeid. Kui isik keeldub alusetult saadud toetust tagasi maksmast, võib vallavalitsus teha toetuse saajale ettekirjutuse. Ettekirjutuse täitmata jätmise korral võib vallavalitsus anda selle sundtäitmisele täitemenetluse seadustikus sätestatud korras.

6. peatükk Rakendussätted 

§ 12.   Rakendussätted

  (1) Tunnistada kehtetuks Torma Vallavolikogu 20.01.2009 määrus nr 87 „Madala sissetulekupiiri kehtestamine“.

  (2) Määrust rakendatakse 1. aprillist 2016.

  (3) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.

Ülvi Nool
Vallavolikogu esimees

Lisa Taotlus

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json