Rahandus ja eelarveRaha kasutamine

SotsiaalhoolekanneToetused

Teksti suurus:

Sotsiaaltoetuste määramise ja maksmise kord Orissaare vallas

Väljaandja:Orissaare Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:03.05.2016
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:02.04.2017
Avaldamismärge:RT IV, 30.04.2016, 7

Sotsiaaltoetuste määramise ja maksmise kord Orissaare vallas

Vastu võetud 16.04.2015 nr 26
RT IV, 22.04.2015, 5
jõustumine 25.04.2015

Muudetud järgmiste aktidega (näita)

VastuvõtmineAvaldamineJõustumine
23.03.2016RT IV, 02.04.2016, 405.04.2016
21.04.2016RT IV, 30.04.2016, 303.05.2016

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lg 1 punkti 5; sotsiaalhoolekande seaduse § 14 ja sotsiaalseadustiku üldosa seaduse § 25 lg 1 alusel.
[RT IV, 02.04.2016, 4 - jõust. 05.04.2016]

1. peatükk ÜLDSÄTTED  

§ 1.   Reguleerimisala

  Sotsiaaltoetuste määramise ja maksmise kord sätestab Orissaare valla elanikele sotsiaaltoetuste saamise tingimused ning maksmise korra.

§ 2.   Eesmärk

  (1) Sotsiaaltoetuste määramise ja maksmise eesmärk on parandada ja soodustada isiku ja perekonna toimetulekut ning aidata kaasa nende elukvaliteedi säilimisele.

  (2) Katta osaliselt vähekindlustatud isiku ja perekonna hädavajalikke kulusid, mida ei hüvitata teiste riiklike või kohalike toetustega.

  (3) Sotsiaaltoetuse maksmise võib vajadusel asendada sotsiaalteenuse osutamisega.

§ 3.   Sotsiaaltoetuse taotleja

  (1) Sotsiaaltoetust on õigustatud taotlema täiskasvanud isik, kes on kantud Eesti rahvastikuregistrisse Orissaare valla elanikuna, samuti sotsiaalhoolekande seaduse § 9 lõigetes 2, 3 ja 5 nimetatud isikud.

  (2) Sotsiaaltoetust võib taotleda toetust vajava isiku huvides ka temale määratud eestkostja või hooldaja või muu isik, samuti valla sotsiaaltöötajad, kellel on õiged andmeid abivajava isiku kohta.

§ 4.   Mõisted

  Käesolevas korras kasutatakse mõisteid alljärgnevas tähenduses:
  1) toimetulek -isiku või perekonna füüsiline või psühhosotsiaalne võime igapäevases elus toime tulla;
  2) perekonnaliikmed - abielus või abielulistes suhetes olevad samas eluruumis elavad isikud, nende abivajavad lapsed ja vanemad või muud üht või enamat tuluallikat ühiselt kasutavad või ühise majapidamisega isikud;
  3) puudega isik on inimene, kellele tema anatoomilise, füsioloogilise või psüühilise struktuuri või funktsiooni kaotuse või kõrvalekalde tõttu on määratud puudeaste;
  4) vähekindlustatud perekond on pere, kelle netosissetulek iga pereliikme kohta kuus on väiksem, kui Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud kahe kordne toimetulekupiir;
[RT IV, 30.04.2016, 3 - jõust. 03.05.2016]
  5) vähekindlustatud isik on isik kelle netosissetulek kuus on väiksem kui Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud 2,5 kordne toimetulekupiir;
[RT IV, 30.04.2016, 3 - jõust. 03.05.2016]
  6) perekonna sissetulek on kõik netotulud, v.a riigi- ja linnaeelarve vahenditest makstavad ühekordsed sotsiaaltoetused ja puuetega inimeste sotsiaaltoetuse seaduse alusel makstavad toetused;
  7) ühekordne sotsiaaltoetus on isiku või perekonna toimetuleku soodustamiseks antav rahaline toetus või teenuse eest tasumine.

§ 5.   Sotsiaaltoetuste taotlemine

  (1) Toetuse taotlemiseks esitab taotleja kirjaliku avalduse Orissaare vallavalitsusele (edaspidi vallavalitsus).

  (2) Sissetulekust sõltuva toetuse taotlemise avaldusele lisatakse sissetulekuid ja väljaminekuid tõendavad dokumendid.

  (3) Vallavalitsusel on õigus nõuda pere või isiku toimetuleku kohta lisateavet. Taotlust menetleval ametiisikul on õigus vajadusel nõuda pangakonto väljavõtet.

  (4) Vajadusel võib toetuse taotlejaks olla ka kolmas isik (hooldaja, õpetaja, sotsiaaltöötaja vms).

  (5) Toetuse taotlemise avalduse vastuvõtmise, registreerimise, vastamise ja väljamaksmise dokumentide vormistamise korraldavad vallakantselei ja sotsiaaltöötajad. Avalduste vormid kinnitab vallavalitsus.

  (6) Toidutoetuse taotlus esitatakse igaks õppeveerandiks.

§ 6.   Sotsiaaltoetuste määramine

  (1) Sotsiaaltoetuste määramise ja suuruse otsustab vallavalitsus lähtudes sotsiaaltoetuste ja- teenuste komisjoni (edaspidi komisjon) ettepanekust, käesolevast korrast ja taotleja avaldusest 10 päeva jooksul, arvates taotluse saamise päevast.
[RT IV, 02.04.2016, 4 - jõust. 05.04.2016]

  (2) Sotsiaaltoetuste määramise ja maksmise otsustamisel võetakse aluseks taotleja ja temaga abielus või abielulistes suhetes olevate samas eluruumis elavate isikute või ühise majapidamisega ja ühist tuluallikat kasutavate isikute sissetulekud (v.a sissetulekutest mittesõltuva toetuse taotlemisel).

  (3) Sotsiaaltoetuse määramiseks hindab komisjon taotluse põhjendatust ja taotlusele lisatud dokumente. Komisjoni otsuse alusel võib sotsiaaltöötaja või sotsiaalhooldaja vajadusel, enne sotsiaaltoetuse määramist komisjoni poolt, viia läbi abivajaja kodukülastuse või hankida muul viisil täiendavat informatsiooni.

  (4) Erandjuhtudel on vallavalitsusel õigus määrata kaalutlusõiguse alusel sotsiaaltoetusi käesoleva korraga kehtestatud tingimustest erinevalt.

  (5) Sotsiaaltoetuse määramisest võib keelduda kui:
  1) taotleja on esitanud valeandmeid;
  2) taotleja ei esita sotsiaaltöötaja poolt küsitud täiendavaid dokumente;
  3) taotleja ja tema pereliikmete sissetulekud ületavad kehtestatud minimaalsete sissetulekute piiri;
  4) kui leitakse, et taotleja või tema pereliikmete kasutuses või omandis olevad vallas- ja kinnisasjad tagavad temale või tema pereliikmetele toimetulekuks piisavad elatusvahendid;
  5) töövõimelisele 18-aastasele kuni vanaduspensioniealisele isikule, kes ei tööta ega õpi ja on rohkem kui ühel korral ilma mõjuva põhjuseta keeldunud osalemast tööturuteenuses või vallavalitsuse korraldatavas iseseisvale toimetulekule suunatud sotsiaalteenuses;
  6) taotleja on eelnevalt määratud toetust kasutanud mittesihipäraselt;
  7) taotleja pole täitnud vanemakohustusi lapse eest hoolitsemisel;
  8) toetuse maksmiseks puuduvad eelarvevahendid.

  (6) Sotsiaaltoetuse määramisest keeldumise otsus tehakse isikule teatavaks kirjalikus vormis viie (5) tööpäeva jooksul peale vallavalitsuse istungit.

  (7) Otsusega mittenõustumisel on taotlejal õigus esitada vaie vallavalitsusele või pöörduda halduskohtusse halduskohtumenetluse seaduses sätestatud korras.

§ 7.   Sotsiaaltoetuste maksmine

  (1) Sotsiaaltoetus kantakse taotleja pangakontole 7 päeva jooksul peale otsuse tegemist - kinnitamist, või makstakse vastavalt taotleja soovile välja sularahas või tasutakse arve ülekande korras.

  (2) Sotsiaaltoetust taotlenud isiku nõusolekul võib vallavalitsuse otsuse alusel makstava sotsiaaltoetuse välja maksta ka otse toetuse saajale teenust osutanud asutusele või muule isikule.

  (3) Erandkorras võib abivajava isiku huvisid arvestades toetuse välja maksta sotsiaaltöötajale, abivajava isiku pereliikmele, eestkostjale või hooldajale, kes kasutab saadud vahendeid selle isiku huvides, kellele toetus määrati.

§ 8.   Toetuse tagasinõudmine

  (1) Kui sotsiaaltoetuse taotleja esitab teadlikult valeandmeid, mille alusel taotlejale maksti sotsiaaltoetust, tagastab toetust saanud isik saadu vabatahtlikult. Kui isik aga keeldub saadut vabatahtlikult hüvitamast, võib vallavalitsus teha isikule ettekirjutuse.

  (2) Kui sotsiaaltoetust ebaõigelt saanud isik jätab ettekirjutuse täitmata, võib vallavalitsus anda ettekirjutuse sundtäitmisele täitevmenetluse seadustikus sätestatud korras.

2. peatükk SISSETULEKUTEST SÕLTUVAD TOETUSED 

§ 9.   Toimetulekutoetus

  (1) Toimetulekutoetuse taotlemine, arvestamine, määramine ja maksmine toimub sotsiaalhoolekande seadusega sätestatud tingimustel ja korras.

  (2) Toimetulekutoetuse taotlusele tuleb lisada andmed taotleja ja tema perekonnaliikmete sissetulekute kohta. Kui taotletakse jooksval kuul tehtud eluasemekulude kompenseerimist, lisatakse taotlusele ka vastavad kuludokumendid. Toetuse määrab sotsiaaltöötaja.

  (3) Eluasemekulude piirmäärad kinnitab volikogu.

  (4) Toimetulekutoetuse vabad vahendid kulutatakse aruandeaasta lõpuks sotsiaalkomisjoni ettepanekul ja vallavalitsuse kinnitamisel toimetulekuraskustes perede olukorra leevendamiseks.

§ 10.   Toimetulekutoetuse vahenditest täiendavad sotsiaaltoetused
[Kehtetu - RT IV, 30.04.2016, 3 - jõust. 03.05.2016]

§ 11.   Vajaduspõhine peretoetus

  (1) Vajaduspõhine peretoetus on perioodiline toetus ning toetust on õigus taotleda isikul, kellele makstakse perekonna liikmete hulka kuuluva lapse/laste eest riikliku peretoetuse seaduse alusel lapsetoetust.

  (2) Vajaduspõhine peretoetuse taotlemine, arvestamine, määramine ja maksmine toimub sotsiaalhoolekande seadusega sätestatud tingimustel ja korras.

§ 12.   Puudega inimese toetus

  (1) Puudega inimese toetus on ühekordne toetus kehtiva puude raskusastmega isiku puudest tingitud lisakulutuste hüvitamiseks, kui selleks ette nähtud riiklikest sotsiaalkindlustuse vahenditest ei piisa.

  (2) Toetust võib taotleda isik ise, tema hooldaja, eestkostja või ülalpidamiskohustusega isik.

§ 13.   Ühekordne sotsiaaltoetus

  (1) Ühekordne sotsiaaltoetus on vähekindlustatud isiku või perekonna konkreetse olukorra leevendamiseks (kütte, ravimite, prillide, sõidukulude jms.) vajalike kulutuste hüvitamiseks või ajutiste majandusraskuste ületamiseks.

  (2) Ühekordse sotsiaaltoetuse määramisel võetakse arvesse taotluse põhjendatust ja tulemuslikkust olukorra leevendamisel, perekonna majanduslikku olukorda, taotleja enda panust toimetuleku tagamisel ja teisi võimalusi probleemi lahendamiseks.

  (3) Ühekordse sotsiaaltoetuse maksimaalne suurus aastas on kahekordne kehtiv toimetulekupiir.

  (4) Erandina võib vallavalitsus määrata toetuse ka käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetamata isikutele ja lõikes 3 nimetatud maksimaalsest suurusest suuremas summas põhjendatud taotluse alusel.

§ 14.   Toidutoetus

  (1) Toidutoetus on vähekindlustatud pere eelkooliealise lapse või õpilase toidupäeva maksumuse osaliseks või täielikuks hüvitamiseks ette nähtud toetus.

  (2) Toetus määratakse õppeveerandiks.

  (3) Toetus makstakse üldjuhul teenust osutanud asutusele.

3. peatükk SISSETULEKUTEST MITTESÕLTUVAD TOETUSED 

§ 15.   Lapse sünnitoetus

  (1) Toetus määratakse lapse sünni puhul, kelle elukohaks EV rahvastikuregistris saab sünni registreerimisel Orissaare vald. Toetust makstakse:
  1) 100 % kehtestatud määrast lapsevanematele või üksikvanemale, kelle elukohaks EV rahvastikuregistris on vähemalt üks (1) aasta enne lapse sündi registreeritud Orissaare vald;
  2) 75 % kehtestatud määrast lapsevanematele, kelle ühe elukohaks EV rahvastikuregistris on vähemalt üks (1) aasta ja teisel alla ühe (1) aasta enne lapse sündi registreeritud Orissaare vald. Üksikvanem kelle elukohaks EV rahvastikuregistris on Orissaare vald alla ühe (1) aasta;
  3) 50 % kehtestatud määrast lapsevanematele, kellest ühe elukohaks EV rahvastikuregistris on registreeritud Orissaare vald.

  (2) Kaksikute ja enama lapse sünni korral makstakse sünnitoetust iga vastsündinu kohta.

  (3) Sünnitoetuse määrab sotsiaaltöötaja vanema taotluse alusel.

  (4) Sünnitoetuse suurus määratakse igaks eelarveaastaks volikogu poolt.

  (5) Kui lapsele on määratud kohtuotsuse alusel eestkostja, makstakse sünnitoetus eestkostjale.

  (6) Sünnitoetust makstakse õigustatud isikule kuni 3 kuud peale lapse sündi.

§ 16.   Matusetoetus

  (1) Matusetoetus on ette nähtud valla elanikeregistris olnud isiku surma korral matuse korraldamise kulude osaliseks kompenseerimiseks.

  (2) Toetuse taotleja esitab sotsiaalosakonnale kirjaliku taotluse. Matusetoetuse määrab sotsiaaltöötaja.

  (3) Toetust võib maksta õigustatud isikule, kelle elukoht ei ole registreeritud Orissaare vallas.

  (4) Matusetoetuse suuruse eelarveaastaks kinnitab volikogu.

  (5) Matusetoetust makstakse õigustatud isikule kuni 3 kuud peale isiku surma.

§ 17.   Ranitsatoetus

  (1) Ranitsatoetust on õigus saada ühel lapsevanemal juhul, kui tema enda elukoht ja I klassi mineva lapse elukoht on rahvastikuregistri andmetel Orissaare vald.
  1) Kui lapsele on määratud kohtuotsuse alusel eestkostja või kohaliku omavalitsuse otsuse alusel hooldaja, makstakse lapse ranitsakutoetus välja eestkostjale või hooldajale.

  (2) Toetuse taotlemine toimub vormikohase avalduse alusel ja esitatakse valla sotsiaalosakonnale hiljemalt jooksva aasta 5.septembriks.

  (3) Ranitsatoetuse avaldused vaadatakse läbi 10.septembriks ja maksmise otsustab komisjon ning otsuse kinnitab vallavalitsus. Toetuse tingimustele mittevastavad taotlused koos selgitusega tagastatakse taotluses märgitud aadressil.

  (4) Juhul kui laps, kellel on õigus saada ranitsatoetust, viibib laste hoolekandeasutuses, makstakse toetus hoolekandeasutusele, kes kasutab toetust lapse kooliminekuga seonduvate kulude katteks.

  (5) Ranitsatoetuse suuruse eelarveaastaks kinnitab volikogu.

§ 18.   Hooldustoetus

  (1) Toetus määratakse perioodilise toetusena raske või sügava puudega inimese hooldamise korraldamisega seotud kulude osaliseks kompenseerimiseks.

  (2) Toetuse määramiseks teostab sotsiaaltöötaja puudega inimese hooldusvajaduse hindamise.

  (3) Toetus määratakse hooldusvajaduse teostanud sotsiaaltöötaja esildise alusel vallavalitsuse vallavalitsuse korraldusega.

  (4) Toetus määratakse üldjuhul taotluse esitamise päevast kuni eelarveaasta lõpuni või toetuse vajaduse lõppemiseni.

  (5) Hooldustoetust ei maksta valla poolt osutatavale koduhooldusteenuse klientidele.

4. peatükk ERAKORRALISED TOETUSED 

§ 19.   Erakorralised toetused seoses õnnetusjuhtumitega

  (1) Erakorralisi toetusi makstakse, kui tegemist on ootamatute kulutustega nagu perekonnaliikme surm, invaliidistumine, pikaajaline haigus, loodusõnnetus, tulekahju jms.

  (2) Erakorralise toetuse otsustab komisjon tulenevalt kulutuste või kahjude suurusest. Komisjoni otsuse kinnitab vallavalitsus.

§ 20.   Vältimatu sotsiaalabi

  (1) Vältimatut sotsiaalabi osutatakse isikule, kes on sattunud sotsiaalselt abitusse olukorda elatusvahendite kaotuse või puudumise tõttu.

  (2) Vältimatu sotsiaalabi on isikule tasuta toidu võimaldamine, tema majutamine varjupaigas või linna turvakodus, riiete ja muude vajalike elatusvahendite eraldamine, toetuse andmine isikut tõendavate dokumentide taotlemiseks.

  (3) Vältimatut sotsiaalabi osutatakse komisjoni otsuse alusel isikule seni, kuni ta ei ole enam elatusvahendite kaotuse või puudumise tõttu sotsiaalselt abitus olukorras.

§ 21.   Määruste kehtetuks tunnistamine

  [Käesolevast tekstist välja jäetud].

§ 22.   Rakendussätted

  Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json