Hankekord
Vastu võetud 22.09.2022 nr 8
Määrus kehtestatakse riigihangete seaduse § 9 lõigete 1 ja 3 alusel.
§ 1. Üldsätted
(1) Hankekorra kehtestamise eesmärk on sätestada kohustuslikud reeglid riigihanke korraldamisel Otepää Vallavalitsuses (edaspidi vallavalitsus) ja vallavalitsuse hallatavas asutuses.
(2) Riigihanke õiguspärase ja õigeaegse korraldamise eest vastutab riigihanget korraldava vallavalitsuse teenistuse või vallavalitsuse hallatava asutuse (edaspidi struktuuriüksus) juht, kui põhjendatud juhul ei ole riigihanke planeerimisel määratud teisiti.
(3) Kõik hankekorras sisalduvad maksumused on esitatud ilma käibemaksuta.
§ 2. Hankeplaan
(1) Asjade ostmine, teenuste ja ehitustööde tellimine eeldatava maksumusega alates 20 000 eurost kinnitatakse hankeplaanina vallavalitsuse korraldusega hiljemalt ühe kuu jooksul peale vallaeelarve vastuvõtmist.
(2) Hankeplaanis näidatakse riigihanke nimetus, kavandatav riigihanke alustamise aeg, riigihanke eest vastutav isik, riigihanke eeldatav maksumus ja finantseerimise allikas.
(3) Struktuuriüksuse juht esitab planeeritavate riigihangete loendi vallavalitsuse hankespetsialistile vähemalt kaks nädalat enne hankeplaani kinnitamist.
(4) Hankeplaani muudetakse eelarveaasta jooksul vastavalt vajadusele struktuuriüksuse juhi ettepanekul. Muudatused kinnitatakse vallavalitsuse korraldusega.
(5) Hankeplaan ja selle muudatused avaldatakse valla veebilehel hiljemalt kahe nädala jooksul.
§ 3. Riigihanke eest vastutav isik
(1) Riigihanke korraldamise eest vastutav isik määratakse riigihanke planeerimisel.
(2) Alla lihthanke piirmäära jääva riigihanke eest vastutab struktuuriüksuse juht või tema poolt määratud isik.
(3) Riigihanke eest vastutav isik võib vajadusel moodustada riigihanke korraldamiseks ühe või mitme konkreetse otsuse tegemiseks või toimingu sooritamiseks riigihanke komisjoni.
§ 4. Riigihanke korraldamine
(1) Riigihanke korraldamisel tuleb, sõltumata hankelepingu maksumusest, riigihangete seaduses sätestatud üldpõhimõtteid järgides, tagada rahaliste vahendite läbipaistev, otstarbekas ja säästlik kasutamine, riigihanke kontrollitavus, isikute võrdne kohtlemine ning olemasolevate konkurentsitingimuste efektiivne ärakasutamine.
(2) Iga riigihange, sõltumata selle maksumusest, peab olema korraldatud ja dokumenteeritud selliselt, et riigihangete seaduse § 3 sätestatud riigihanke korraldamise üldpõhimõtete järgimist oleks võimalik tagantjärgi kontrollida.
(3) Riigihanke nõuetekohase dokumenteerimise eest vastutab riigihanke eest vastutav isik, kes muuhulgas tagab pakkumuskutse ja esitatud pakkumuste säilitamise kas vallavalitsuse dokumendihaldussüsteemis või E-arvekeskuses Telema. Riigihanke korraldamisel riigihangete registris elektroonilise menetlusena säilitatakse nimetatud dokumendid riigihangete registris.
(4) Riigihanke korraldamise eest vastutav isik on riigihanke läbiviimisel kohustatud järgima kõiki riigihangete seadusest tulenevaid õigusi ja kohustusi, sh koostama riigihanke alusdokumendid, langetama riigihanke korraldamisel vajalikud otsused ja tegema kõik riigihanke korraldamisel vajalikud toimingud, kui riigihanke eest vastutav isik ei ole otsustanud moodustada riigihanke komisjoni või kui käesolevas määruses ei ole sätestatud teisiti.
(5) Riigihanke korraldamise eest vastutav isik kooskõlastab enne riigihanke alustamist kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis vallavalitsuse hankespetsialistiga riigihanke alusdokumendid, vallavalitsuse juristiga hankelepingu projekti ja vallavalitsuse finantsteenistusega hankelepinguga võetavad rahalised kohustused, kui asjade, teenuste või ehitustööde hankelepingu maksumus on 10 000 eurot või enam.
§ 5. Hankelepingu sõlmimine, täitmine ja muutmine
(1) Hankeleping sõlmitakse kirjalikult kui hankelepingu maksumus asjade ostmisel, teenuste ja ehitustööde tellimisel on 5000 eurot või enam.
(2) Kirjaliku hankelepingu sõlmib vallavanem või teda asendav isik. Käesoleva paragrahvi lõike 1 piirmääradest allapoole jäävate hangete korral annab pakkumusele nõustumuse riigihanke eest vastutav isik.
(3) Pakkumuse edukaks tunnistamise ja hankelepingu sõlmimise otsuse teeb riigihanke eest vastutav isik või riigihanke komisjon.
(4) Hankelepingu täitmise eest vastutav isik määratakse hankelepingu allkirjastamise hetkeks. Hankelepingu täitmise eest vastutava kontaktisiku nimi ja kontaktandmed näidatakse ära hankelepingus.
(5) Hankelepingu täitmise eest vastutav isik peab tagama, et hankelepingu täitmisel ja muutmisel ei rikutaks riigihangete seadust ning jälgitaks eelarveliste vahendite piisavust.
(6) Hankelepingu muutmine on lubatav üksnes riigihangete seaduses nimetatud juhtudel. Hankelepingu muutmise vajadust ja põhjendatust hindab hankelepingu täitmise eest vastutav isik ja hankelepingu muutmise kokkuleppe allkirjastab vallavanem.
§ 6. Alla lihthanke piirmäära jäävate asjade ostmise ja teenuste ning ehitustööde tellimise kord
(1) Asjade ostmisel, teenuste ja ehitustööde tellimisel, mille eeldatav maksumus jääb alla lihthanke piirmäära, tuleb esitada ettepanek pakkumuse esitamiseks vähemalt kolmele vastavas valdkonnas tegutsevale ettevõtjale ja pakkumuskutse avalikustatakse valla veebilehel vähemalt 5 tööpäeva enne pakkumuste esitamise tähtaega, v.a käesoleva paragrahvi lõigetes 2 ja 3 sätestatud juhul.
(2) Asjade ostmisel ja teenuste tellimisel, mille eeldatav maksumus jääb alla 5000 euro ning ehitustööde tellimisel, mille eeldatav maksumus jääb alla 10 000 euro, võib teha ettepaneku pakkumuse esitamiseks ühele vastavas valdkonnas tegutsevale ettevõtjale. Riigihanke eest vastutaval isikul on kohustus võrrelda pakutud hinda turuhindadega.
(3) Asjade ostmisel ja teenuste tellimisel, mille eeldatav maksumus jääb alla 1000 euro ja ehitustööde tellimisel, mille eeldatav maksumus jääb alla 5000 euro, võib rahalise kohustuse võtta kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis pakkumuse esitamise ettepanekut tegemata.
(4) Ettepaneku tegemisel pakkumuse esitamiseks tuleb reeglina koostada soovitavate asjade, teenuste või ehitustööde tehniline kirjeldus ning selgitada pakkumuste hindamise kriteeriumeid. Kõiki ettevõtjaid tuleb kohelda võrdselt.
(5) Erandina on lubatud teha ettepanek pakkumuse esitamiseks ilma asjade, teenuste või ehitustööde tehnilist kirjeldust koostamata kui pakkujale antakse võimalus tutvuda riigihanke objektiga kohapeal.
§ 7. Sotsiaal- ja eriteenuste tellimise kord
(1) Sotsiaal- ja eriteenuste hankelepingu sõlmimisel, mille eeldatav maksumus on alates 5000 eurost ja jääb alla 300 000 euro ja eriteenuste puhul alates 5000 eurost ja jääb alla 60 000 euro, tuleb järgida riigihangete seaduse § 3 sätestatud riigihanke korraldamise üldpõhimõtteid, selleks tehakse ettepanek pakkumuse esitamiseks vähemalt kolmele vastavas valdkonnas tegutsevale ettevõtjale.
(2) Ettepaneku tegemisel pakkumuse esitamiseks võib arvesse võtta teenuste kvaliteedi, katkematuse, ligipääsetavuse, taskukohasuse, kättesaadavuse ja terviklikkuse tagamise kaalutlusi, erinevate kasutajagruppide, sh ebasoodsas olukorras olevate isikute erivajadusi.
(3) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud juhtudel võib teha ettepaneku pakkumuse esitamiseks ühele ettevõtjale, kui
1) teenuse osutamisel puudub konkurents ning võimalused ettepaneku tegemiseks kolmele isikule või;
2) tuleneb vajadus käesoleva paragrahvi lõikes 2 sätestatud põhjustel või;
3) sotsiaalteenuse või eriteenuse hankelepingu eeldatav maksumus jääb alla 5000 euro.
(4) Ettepaneku tegemisel pakkumuse esitamiseks tuleb reeglina koostada soovitavate teenuste tehniline kirjeldus ning selgitada pakkumuste hindamise kriteeriumeid. Kõiki ettevõtjaid tuleb kohelda võrdselt.
§ 8. Meetmed huvide konflikti ennetamiseks, tuvastamiseks ja kõrvaldamiseks
(1) Riigihanke korraldamise eest vastutav struktuuriüksuse juht, riigihanke eest vastutav isik, riigihanke ettevalmistamisega seotud isik ja riigihanke komisjoni liige on kohustatud enne riigihanke korraldamise alustamist kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis vahetule juhile kinnitama, et tal ei esine riigihanke korraldamisega seoses huvide konflikti.
(2) Riigihanke korraldamise eest vastutav struktuuriüksuse juht, riigihanke eest vastutav isik ja riigihanke komisjoni liige on kohustatud kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis koheselt informeerima vahetut juhti asjaoludest, mis võivad põhjustada huvide konflikti. Huvide konflikti kahtlusega isikul pole lubatud riigihanke korraldamises osaleda ja ta taandab end või kohustatakse teda vahetu juhi korraldusel riigihanke korraldamisest taanduma.
(3) Lihthanke piirmäära ületava riigihanke puhul annab riigihanke eest vastutav isik ja riigihanke komisjoni liige kinnituse huvide konflikti puudumise kohta riigihangete registris.
§ 9. Rakendussätted
(1) Otepää Vallavolikogu 18. jaanuari 2018. a määrus nr 2 „Hankekord“ tunnistatakse kehtetuks.
(2) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
Rein Pullerits
Volikogu esimees