Rahandus ja eelarveEelarvemenetlus

Teksti suurus:

Hiiu valla eelarve koostamise, vastuvõtmise ja täitmise kord

Väljaandja:Kärdla Linnavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:02.11.2013
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:29.01.2018
Avaldamismärge:RT IV, 30.10.2013, 9

Hiiu valla eelarve koostamise, vastuvõtmise ja täitmise kord

Vastu võetud 17.10.2013 nr 58

Määrus kehtestatakse “Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse” § 6 lõike 3 punkti 1 ja “Kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seaduse” § 21 alusel.

§ 1.   Üldsätted

  (1) Eelarve koostamise eesmärk on kindlaks määrata rahaliste vahendite summad ja nende moodustamise allikad, mida kasutatakse valla halduse, majanduse, hariduse, kultuuri, sotsiaalhoolekande ning muude kulude katteks.

  (2) Hiiu vallal on Hiiu Vallavolikogu (edaspidi volikogu) poolt kinnitatud iseseisev eelarve, mis koosneb eelarveaasta põhitegevuse tuludest, põhitegevuse kuludest, investeerimistegevusest, finantseerimistegevusest ning likviidsete varade muutusest.

  (3) Eelarve koostatakse kassapõhiselt.

  (4) Eelarveaasta algab 1. jaanuaril ja lõpeb 31. detsembril.

  (5) Eelarve vastuvõtmisega avatakse eelarve kasutamiseks kõigile krediidikäsutajatele.

§ 2.   Eelarve koostamine

  (1) Hiiu Vallavalitsus (edaspidi vallavalitsus) kehtestab eelarvestrateegia ja majandusprognoosi alusel lähtetingimused järgneva eelarveaasta eelarvete koostamiseks hiljemalt 15. augustiks.

  (2) Valla eelarve eelnõu koostamiseks esitavad vallavalitsuse valdkondade eest vastutavad isikud ja vallavalitsuse hallatavate asutuste juhid etteantud vormil eelarve kavad hiljemalt eelarveaastale eelneva aasta 15. septembriks, võttes aluseks valla arengukava ja eelarvestrateegia ning asutuse arengukava ja teised antud valdkonda reguleerivad õigus- ja haldusaktid.

  (3) Tegevusvaldkondade eelarved on eelarves jaotatud meetmete lõikes ja sisaldavad eraldi alajaotusi sh hallatavaid asutusi.

  (4) Vallavalitsus koostab valla esialgse tasakaalustatud eelarve. Valdkondade eest vastutavad isikud ning vallavalitsuse hallatavate asutuste juhid esitavad vajadusel eelarvele täpsustused või vastulaused koos põhjendustega.

  (5) Vallavalitsus esitab eelarve eelnõu volikogule hiljemalt 1. detsembriks.

§ 3.   Eelarve eelnõu menetlemine

  (1) Eelarve eelnõud arutatakse volikogu istungil kuni kolmel lugemisel.

  (2) Eelarve eelnõu menetlevad kõik volikogu komisjonid ning esitavad oma seisukohad.

  (3) Volikogu komisjonid, volikogu ja vallavalitsus võivad esitada parandus- ja täiendusettepanekud pärast eelarve I lugemist volikogus. Eelarve eelnõu muutmise ettepanekule lisab selle algataja põhjendused ja arvestused kavandatavate muudatustega kaasnevate kulude ja nende katteallikate kohta.

  (4) Ettepanekud esitatakse pärast eelarve 1. lugemise lõppemist volikogu määratud tähtajaks kirjalikult valla kantseleisse, teeninduspunktidesse või vallavalitsuse e-posti aadressile [email protected].

  (5) Eelarve- ja majanduskomisjon kontrollib esitatud ettepanekute põhjendatust ning otstarbekust ning otsustab nende sisseviimise eelarve projekti.

  (6) Teisel lugemisel hääletatakse läbi parandusettepanekutega esitatud eelarve eelnõu. Parandusettepanekuid eraldi läbi ei hääletata kui ettepaneku esitaja seda ei nõua.

  (7) Pärast eelarve eelnõu ja selle kohta esitatud parandusettepanekute läbivaatamist võib volikogu eelarve peale teist lugemist vastu võtta.

§ 4.   Reservfond

  (1) Reservfond moodustatakse vallaeelarve koosseisus ja selle suurus on vähemalt 0,5% põhitegevuse maksutuludest.

  (2) Reservfondist raha eraldamine toimub vastavalt Hiiu valla reservfondi kasutamise korrale.

§ 5.   Omafinantseerimise fond ja selle kasutamine

  (1) Vallaeelarve omafinantseerimise fond moodustatakse vallaeelarve koosseisus ning selle suuruse määrab volikogu eelarve vastuvõtmisel.

  (2) Omafinantseerimise fondi kasutab vallavalitsus projektide oma- ja kaasfinantseeringuteks ning muudeks valla arengu olulisteks vajadusteks.

  (3) Omafinantseerimise fondist eraldab raha vallavalitsus oma korraldusega märkides ära eelarve tegevusala ja kululiik, kuhu raha eraldatakse.

§ 6.   Valla eelarve täitmine

  (1) Eelarve täitmist korraldab vallavalitsus.

  (2) Eelmise aasta eelarves ettenähtud, kuid tegemata jäänud väljaminekute tegemine jooksval aastal kavandatakse kas eelarvega või lisaeelarvega.

  (3) Valla ametiasutusel ja vallavalitsuse hallataval asutusel on õigus võtta rahalisi kulutusi nõudvaid kohustusi eelarveaastat pikemaks perioodiks kooskõlas eelarvestrateegiaga ning volikogu poolt antud volituste alusel.

  (4) Valla ametiasutuse juhil, vallavalitsuse hallatava asutuse juhil ja valdkonna eest vastutaval isikul on keelatud teha tehinguid, mis ei ole eelarves ette nähtud, välja arvatud seaduses nimetatud juhtudel.

  (5) Hiljemalt iga kalendrikuu 10. kuupäevaks väljastab rahandusosakond valla ametiasutuse juhile, vallavalitsuse hallatava asutuse juhile ja valdkonna eest vastutavale isikule eelarve täitmise aruande eelneva kalendrikuu lõpu seisuga.

  (6) Meetme või tegevusala eelarve piires kulude ümberjaotamise vajaduse otsustab vallavalitsus asutuse juhi või valdkonna eest vastutava isiku vastavasisulise põhjendatud kirjaliku taotluse alusel. Kulude tegemine on lubatud ainult pärast eelarvesse muudatuse sisseviimist vallavalitsuse poolt.

  (7) Eelarve tulude alalaekumise või viibimise korral on vallavalitsusel õigus piirata eelarves ettenähtud kulude tegemist.

  (8) Eelarveaasta lõpuks laekumata jäänud tulud loetakse selle eelarveaasta tuludeks, millal need laekuvad.

§ 7.   Eelarve muutmine ja lisaeelarve

  (1) Kulude tegemiseks, milleks eelarves ei ole vahendeid määratud või mille tegemiseks määratud vahenditest ei jätku, võib volikogu eelarveaasta kestel võtta vastu lisaeelarve.

  (2) Lisaeelarve eelnõu esitab vallavalitsus ja sellele lisatakse põhjendused muutmise vajaduse kohta. Sellekohase eelnõu esitab vallavalitsus volikogule mitte hiljem kui kaks kuud enne eelarveaasta lõppu.

  (3) Volikogu võtab lisaeelarve vastu hiljemalt eelarveaasta lõpuks.

  (4) ) Lisaeelarve koostamine ja vastuvõtmine toimub samas korras kui eelarve vastuvõtmine.

§ 8.   Rakendussätted

  (1) Tunnistada kehtetuks Kärdla Linnavolikogu 20 septembri 2012 määrusega nr 38 kehtestatud Kärdla linna eelarve koostamise, vastuvõtmise, täitmise ja tegemata jäänud väljaminekute kavandamise kord.

  (2) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avalikustamist.

Ivo Eesmaa
Linnavolikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json