Rahandus ja eelarveEelarvemenetlus

Teksti suurus:

Harku valla kaasava eelarve koostamine

Väljaandja:Harku Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:10.05.2019
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT IV, 07.05.2019, 20

Harku valla kaasava eelarve koostamine

Vastu võetud 25.05.2017 nr 17
RT IV, 31.05.2017, 17
jõustumine 03.06.2017

Muudetud järgmiste aktidega (näita)

VastuvõtmineAvaldamineJõustumine
29.11.2018RT IV, 07.12.2018, 1801.01.2019
25.04.2019RT IV, 07.05.2019, 1810.05.2019

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 37 ja kohaliku omavalitsusüksuse finantsjuhtimise seaduse § 5 lõigete 6 ja 7, § 21 lõike 1 punkti 2 ning § 28 lõike 31 alusel.

§ 1.   Üldsätted

  (1) Kaasates rahvastikuregistri andmetel Harku valla elanikke (edaspidi Harku valla elanikud) Harku valla vallaeelarve koostamisse, luuakse Harku valla elanikele võimalus valla eelarves selleks määratud summa osas kaasa rääkida, tehes ettepanekuid valla elu edendamiseks ja osaleda hääletamisel parimate ettepanekute väljaselgitamiseks.

  (2) Harku valla elanikke kaasava vallaeelarve osa (edaspidi kaasav eelarve) elluviimisel arvestatakse tehtud ettepanekuid ja hääletustulemusi.

  (3) Kaasava eelarve menetlust korraldab Harku Vallavalitsus (edaspidi vallavalitsus).

§ 2.   Kaasava eelarve objekt

  Kaasava eelarve koostamise käigus esitatava ettepaneku tulemusena realiseeritav objekt peab vallaeelarve mõistes liigituma investeerimistegevuseks. Objekt peab asuma Harku vallas, pakkuma avalikku hüve ja olema avalikult kasutatav ning objektist ei tohi tekkida ebamõistlikke kulusid valla järgnevate aastate eelarvetele.

§ 3.   Kaasava eelarve osa suurus

  Kaasava eelarve suurus Harku valla eelarves on kuni 50 000 eurot.

§ 4.   Kaasava eelarve koostamise avalikkus

  Vallavalitsus tagab avalikkuse õigeaegse teavitamise eelarve kaasava koostamise eesmärkidest, ettepanekute esitamise võimalustest, hääletamisele minevatest ettepanekutest, hääletamise tulemustest ja elluviidavatest ettepanekutest. Kogu sellekohane informatsioon peab olema avalikustatud Harku valla veebilehel ja ajakohane informatsioon avaldatakse Harku Valla Teatajas. Lisaks võib vallavalitsus korraldada vajadusel ka avaliku teabepäeva.

§ 5.   Ettepanekute esitamine

  (1) Kaasava eelarve koostamise käigus võivad ettepanekuid esitada kõik Harku valla elanikud läbi kohalike omavalitsuste istungite infosüsteemi (edaspidi volikogude infosüsteem VOLIS).
[RT IV, 07.12.2018, 18 - jõust. 01.01.2019]

  (2) Kaasava eelarve elluviimiseks saab ettepanekuid esitada perioodil 1. september kuni 31. oktoober.

  (3) Ettepaneku esitamisel peab olema märgitud:
  1) ettepaneku esitaja (nimi, kontakttelefon või e-posti aadress, postiaadress);
  2) ettepaneku nimetus (lühike fraas, mis nimetab ettepaneku sisu);
  3) ettepaneku eesmärk ja olulisus (lühike kirjeldus, millisele Harku valla vajadusele ettepanek vastab, millise probleemi lahendab või millise uue võimaluse avab; mis on ettepaneku eesmärk; miks on ettepaneku teostamine Harku valla eelarvest vajalik ja oluline);
  4) ettepaneku kirjeldus (lühike kirjeldus, kus ja millal ettepanekus toodud investeering ellu viiakse; kas ettepanek on teostatav 12 kuu jooksul);
  5) sihtrühm (lühike kirjeldus, kes saavad probleemi lahendamisest või uue võimaluse avanemisest otsest kasu; nimetada hinnanguliselt sihtrühma suurus, vanus jm olulised tunnused);
  6) projekt, millele on lisatud idee kavand või muu taoline, koos hinnapakkumisega, mida saaks vallavalitsus kasutada projekti elluviimisel;
  7) muu oluline info (lühike kirjeldus sellest, mida oleks idee hindajail lisaks oluline teada).

§ 6.   Ettepanekute hindamine

  (1) Esitatud ettepanekuid hindab kahe nädala jooksul peale käesoleva määruse § 5 lg-s 2 nimetud perioodi lõppu, vallavalitsuse moodustatud komisjon.

  (2) Komisjon jätab kõrvale ettepanekud, mis:
  1) on vastuolus heade kommete või kehtivate õigusaktidega;
  2) ei vasta käesoleva määruse §-is 2 nimetatud objekti nõuetele;
  3) ületab ilmselgelt määruse §-is 3 määratud kaasava eelarve suurust;
  4) ei ole kaasava eelarve eesmärgiga kooskõlas.

  (3) Komisjonil on õigus sarnaseid ettepanekuid liita ja ettepanekuid täiendada, selleks, et ettepanekud jagada rühmadesse.

  (4) Ettepanekuid analüüsitakse ja hinnatakse järgnevate kriteeriumite alusel:
  1) vajalikkus ja olulisus Harku vallale;
  2) teostatavus ettepaneku esitamisele järgneva eelarve aasta jooksul;
  3) jätkusuutlikkus;
  4) kaasava eelarve osast rahastamisvajaduse põhjendatus ning rahastuse suuruse ja Harku vallas kasusaajate arvu suhte optimaalsus.

  (5) Ettepanekute analüüsi ja hindamise tulemused avalikustatakse Harku valla veebilehel.

  (6) Komisjon valib välja kuni 10 ettepanekut, igast rühmast vähemalt ühe, arvestades käesolevas paragrahvis toodud hindamise kriteeriume, mis pannakse realiseerimisele kuuluva ettepaneku väljaselgitamiseks rahvahääletusele (edaspidi ka hääletus).

§ 7.   Hääletus ja tulemuste väljaselgitamine

  (1) Hääletusel võivad osaleda kõik vähemalt 16-aastased isikud, kelle elukoht Eesti rahvastikuregistri andmetel on hääletuse väljakuulutamise kuupäeva seisuga Harku vald. Hääletusel ei saa osaleda isikud, kes on valimisõiguse osas teovõimetuks tunnistatud või kes on kohtu poolt süüdi mõistetud ja kannavad karistust kinnipidamiskohas.

  (2) Iga hääletusel osalev vallaelanik saab hääletada ühe ettepaneku poolt.

  (3) Hääletamise korraldab vallavalitsus. Hääletamise periood ei või olla lühem kui 7 päeva.

  (4) Hääletamine toimub elektrooniliselt volikogude infosüsteemis VOLIS. Hääletamisel osaleja identifitseerib ennast infosüsteemis isikutunnistuse või mobiil-IDga.

  (5) Vallavalitsus määrab hääletamise koha ja viisi, kus saavad hääletada isikud, kellel ei ole arvuti kasutamise ja/või infosüsteemis identifitseerimisvõimalust.

  (6) Hääletamine on salajane. Häälte jaotust ettepanekute vahel enne hääletamise lõppu ei avalikustata.

  (7) Hääletuse tulemusena reastatakse ettepanekud vastavalt saadud häälte arvule, alustades enim hääli saanud ettepanekust. Juhul kui enim hääli saanud ettepanekut ei ole võimalik tuvastada, kuna hääled jagunevad võrdselt, viiakse nende vahel läbi kordushääletus lähtudes käesolevast paragrahvist. Hääletustulemusena selgunud paremusjärjestuse kinnitab vallavalitsus korraldusega.

§ 8.   Ettepanekute elluviimine

  (1) Elluviimisele kuulub üks enim hääli saanud ettepanek, mis lähtuvalt ettepaneku eeldatavast maksumusest jääb kaasavale eelarvele vallaeelarvest eraldatud summa piiridesse.

  (2) Ettepaneku viib ellu vallavalitsus või sõlmib ettepaneku elluviijaga lepingu, kuhu märgitakse ettepaneku elluviimiseks eraldatud summa ja kirjeldatakse lepingu lõpptulemusena ettepanekust saavutatav tulemus.

  (3) Juhul kui ettepaneku elluviimisel selgub, et realiseeritava idee maksumus ületab paragrahvis 3 nimetatud summat või ettepanekut ei ole võimalik ellu viia vallavalitsusest sõltumatutel põhjustel, on vallavalitsusel õigus realiseerida hääletustulemusel selgunud paremusjärjestuses järgmisel kohal olev ettepanek.
[RT IV, 07.05.2019, 18 - jõust. 10.05.2019]

§ 9.   Määruse jõustumine

  Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json