HaridusKool

Teksti suurus:

Koolikohustuse täitmise tagamiseks rakendatavad meetmed

Väljaandja:Väätsa Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:03.11.2014
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:07.09.2018
Avaldamismärge:RT IV, 31.10.2014, 59

Koolikohustuse täitmise tagamiseks rakendatavad meetmed

Vastu võetud 23.10.2014 nr 16

Määrus kehtestatakse põhikooli-ja gümnaasiumiseaduse § 13 ja haridusseaduse § 7 lg 2 p 8 alusel.

§ 1.   Reguleerimisala

  Käesoleva määrusega kehtestatakse Väätsa Vallavalitsuse (edaspidi Vallavalitsus) poolt Väätsa valla koolikohustuslike isikute, kelle tegelik elukoht on Väätsa vald, koolikohustuse täitmise tagamiseks rakendatavaid meetmeid.

§ 2.   Koolikohustus

  (1) Koolikohustus on kohustus osaleda kooli päevakavas või individuaalses õppekavas ettenähtud õppes, täita õpiülesandeid ning omandada teadmisi ja oskusi oma võimete kohaselt. Koolikohustust ei loeta täidetuks, kui koolikohustuslik isik ei ole kantud ühegi kooli nimekirja või puudub õppest mõjuva põhjuseta.

  (2) Vanema (hooldaja/eestkostja) kohustused koolikohustuse täitmise tagamisel on sätestatud põhikooli-ja gümnaasiumiseaduse § 11.

  (3) Koolikohustuslik on isik, kes on saanud enne käimasoleva aasta 1. oktoobrit 7-aastaseks. Isik on koolikohustuslik kuni põhihariduse omandamiseni või 17-aastaseks saamiseni.

  (4) Vanem (hooldaja/ eestkostja) võib taotleda sotsiaalministri määrusega „Koolikohustuse täitmise edasilükkamise tingimused ja kord“ kehtestatud tingimustel ja korras maakonna nõustamiskomisjonilt isiku koolikohustuse täitmise edasilükkamist ühe õppeaasta võrra.

§ 3.   Koolikohustuse täitmisega tegelev ametnik

  Koolikohustuse mittetäitmise põhjuste väljaselgitamist ning meetmete rakendamist korraldab Vallavalitsuse sotsiaalnõunik (edaspidi ametnik).

§ 4.   Kooli rakendatavad meetmed koolikohustuse täitmise tagamiseks

  (1) Koolikohustuse täitmise tagamiseks rakendatavate meetmete kord sätestatakse kooli kodukorras.

  (2) Koolikohustuse täitmise tagamiseks kohaldab kool õppest mõjuva põhjuseta puudunud õpilase suhtes tulenevalt puudumise põhjustest üht või mitut põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 58 lõikes 3 sätestatud meetmetest.

  (3) Kui kooli poolt rakendatavad meetmed ei avalda mõju või neid meetmeid ei saa rakendada, kuna kool ei saa vanemaga või õpilasega kontakti, pöördub kool järgmiste meetmete rakendamiseks Vallavalitsuse ametniku poole.

§ 5.   Kooli pöördumine Vallavalitsuse poole

  (1) Kui vanem ei ole kooli õpilase puudumisest teavitanud ning koolil ei õnnestu puudumise põhjust välja selgitada, teavitab kool hiljemalt järgmisel õppest puudumise päeval sellest õpilase elukohajärgset vallavalitsust. Sellisel juhul on vallavalitsus kohustatud korraldama meetmete rakendamise puudumise põhjuste väljaselgitamiseks ja koolikohustuse täitmise tagamiseks.

  (2) Kui kooli rakendatavad meetmed ei ole mõju avaldanud, on koolil kohustus esitada Vallavalitsusele/ametnikule taotlus hiljemalt 10 tööpäeva jooksul, kui koolikohustuslik isik on põhjendamata puudunud koolist ühe õppeveerandi jooksul vähemalt 20 protsenti õppetundidest.

  (3) Kooli poolt esitatud kirjalik taotlus peab sisaldama:
  1) õpilase nime ja isikukoodi;
  2) õpilase elukoha andmeid;
  3) õpilase vanema või hooldaja/eestkostja kontaktandmeid;
  4) väljavõtet puudumiste ja hinnete kohta;
  5) kooli poolt koostatud iseloomustust;
  6) kooli poolt rakendatud meetmete loetelu ja kirjeldust;
  7) infot õpilase vanemaga suhtlusest ( kohtumise protokoll, kirjavahetus vms).

§ 6.   Koolikohustuse täitmise tagamiseks rakendab Vallavalitsus alljärgnevaid meetmeid

  (1) Koolikohustust mittetäitva isikuga ja tema vanemaga (hooldaja/eestkostja) kontakti saamiseks:
  1) tuvastab vanema/õpilase vastavad kontaktandmed, mille kaudu ühendust võtta;
  2) külastab vanema/ õpilase elukohta (vajadusel koos politseiametnikuga);
  3) pöördub politsei poole õpilase asukoha kindlaks tegemiseks.

  (2) Koolikohustuse täitmatajätmise põhjuste väljaselgitamiseks ametnik vestleb koolikohustust mittetäitva isikuga ning vanemaga (hooldaja/eestkostja), tehes teatavaks seaduserikkumise jätkamise tagajärjed.

  (3) Kutsub vajadusel kokku noorsookomisjoni, mille ülesanne on viia läbi vestlused koolikohustust mitte täitva isikuga ning vajadusel lapsevanemaga (hooldaja/eestkostja) ja teha ettepanek vallavalitsusele meetmete rakendamiseks. Komisjoni koosseisu kinnitab vallavalitsus oma korraldusega.

  (4) Vallavalitsus, kaalunud kõiki väljaselgitatud asjaolusid on õigustatud rakendama järgmisi meetmeid:
  1) teeb koolile ettepaneku täiendavate koolikorralduslike meetmete rakendamiseks;
  2) suunab koolikohustusliku isiku täiendava abi saamiseks spetsialisti vastuvõtule;
  3) suunab vanema (hooldaja/eestkostja) spetsialisti vastuvõtule või koolitusele, et toetada neid tingimuste loomisel koolikohustuse täitmiseks;
  4) esitab alaealiste komisjonile taotluse alaealise õigusrikkumise asja arutamiseks.

  (5) Ühe meetme mittemõjumisel või kohandamatuse tõttu on Vallavalitsusel õigus rakendada mõnd teist meedet.

§ 7.   Vanema vastutus koolikohustuse täitmise tagamata jätmise eest

  (1) Vanemat (hooldaja/eestkostja) karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut, kui tema koolikohustuslik laps ei ole kantud ühegi kooli nimekirja või on ühe õppeveerandi jooksul põhjendamata puudunud rohkem kui 20 protsenti õppetundidest.

  (2) Vanemat (hooldaja/eestkostja) ei karistata, kui ta on koolilt või Vallavalitsuselt taotlenud koolikohustuse täitmise tagamiseks meetmete rakendamist, on kooli või Vallavalitsuse poolt pakutud ja rahastatud meetmete rakendamisega nõustunud ning rakendamisel ka aktiivselt osalenud, kui sellekohased meetmed eeldavad vanema taotlust, nõusolekut või aktiivset osalemist.

  (3) Vanemale määratud rahatrahvi võib vanema nõusolekul asendada üldkasuliku tööga, kasvatusalase koolitusega või lapsega koostegevusega. Vanem rakendatakse üldkasulikule tööle 10-50 tunni ulatuses, tööst ja õppimisest vabal ajal. Üldkasuliku töö eest ei maksta. Üldkasulikule tööle rakendatud vanemale laienevad töö- ja tervisekaitset reguleerivad õigusaktid. Kui vanem hoidub üldkasulikust tööst kõrvale, pööratakse temale määratud trahv täitmisele.

  (4) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatud väärtegudele kohaldatakse karistusseadustiku üldosa ja väärteomenetluse seadustiku sätteid ning väärtegude kohtuväliseks menetlejaks on Väätsa Vallavalitsus.

§ 8.   Määruse jõustumine

  Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas ilmumist.

Margit Lugna
volikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json