Vabariigi Valitsuse 13. juuli 1993. a. määrusega nr. 216 kinnitatud «Õigusvastaselt võõrandatud vara eest kompensatsiooni määramise korra» muutmine
Vastu võetud 01.07.1997 nr 123
Õigusvastaselt võõrandatud vara maksumuse määramise ja kompenseerimise seaduse (RT I 1993, 30, 509; 1994, 8, 106; 51, 859; 54, 905; 1995, 29, 357; 1997, 13, 210) paragrahvi 15 lõike 3 ja paragrahvi 16 lõike 2 ning omandireformi aluste seaduse (RT 1991, 21, 257; RT I 1997, 27, 391) paragrahvi 13 lõike 7 alusel Vabariigi Valitsus määrab:
Muuta Vabariigi Valitsuse 13. juuli 1993. a. määrusega nr. 216 (RT I 1993, 51, 699; 1994, 13, 241; 43, 696; 45, 728; 54, 909; 68, 1172; 1995, 5, 44; 1996, 24, 500; 1997, 8, 55) kinnitatud «Õigusvastaselt võõrandatud vara eest kompensatsiooni määramise korda» järgmiselt:
1. Täiendada punkti 5 uue lõiguga järgmises sõnastuses:
«Kohtueelselt lahendavad vara kompenseerimise menetluse käigus tehtud otsuste peale esitatud kaebusi õigusvastaselt võõrandatud vara tagastamise ja kompenseerimise maakonnakomisjonid.».
2. Muuta punkti 6 ja sõnastada see järgmiselt:
«6. Vara kompenseerimise menetlusega kaasnevad kulud katavad valla- ja linnavalitsused kohaliku omavalitsuse omandireformi reservfondi laekunud raha, valla- või linnaeelarvesse riigieelarvest laekuvate eraldiste ja riiklikest maksudest laekuvate vahendite arvelt.
Eelnimetatud rahaliste vahendite puudumise korral võib vara kompenseerimise korraldamise kulude katteks taotleda täiendavalt vahendeid Vabariigi Valitsuse eelarvevälisest omandireformi reservfondist Vabariigi Valitsuse 27. augusti 1996. a. määrusega nr. 221 (RT I 1996, 64, 1177) kinnitatud «Vabariigi Valitsuse eelarvevälisest omandireformi reservfondist raha eraldamise ja kasutamise korra» kohaselt.».
3. Muuta punkti 7 ja sõnastada see järgmiselt:
«7. Vara kompenseerimise menetlust alustatakse siis, kui õigustatud subjekt taotleb vara kompenseerimist, kui vara vastavalt seadusele ei kuulu tagastamisele või kui seadus näeb ette ainult vara kompenseerimist. Vara kompenseerimise menetlust ei alustata, kui vara on hävinud, välja arvatud juhul, kui õigustatud subjekt taotleb:
1) ühistatud vara kompenseerimist;
2) õigusvastaselt võõrandatud vara, mis ei ole omandireformi objektiks, kompenseerimist 3000 krooni ulatuses;
3) aktsiate või osatähtede kompenseerimist;
4) omandireformi aluste seaduse paragrahvi 18 lõike 4 alusel enne tagastamise otsustamist maavanema taotlusel ja Vabariigi Valitsuse loal või õigustatud subjekti kirjalikul loal lammutatud ehitiste kompenseerimist;
5) sellise hävinud vara kompenseerimist, mille maksumuse määramise on kinnitanud linna- või vallavalitsus oma korraldusega enne 2. märtsi 1997. a.
Vara kompenseerimise menetluse tähtaeg on kolm kuud, arvates kohaliku omavalitsuse täitevorgani otsusest kompenseerimismenetluse alustamise kohta. Kohaliku omavalitsuse täitevorgan alustab vara kompenseerimise menetlust ühe kuu jooksul pärast Vabariigi Valitsuse 28. detsembri 1994. a. määrusega nr. 487 «Õigusvastaselt võõrandatud vara tagastamise või kompenseerimise avalduste muutmise tähtaeg» (RT I 1995, 5, 44; 1996, 73, 1296) ettenähtud tähtaja möödumist või vara mittetagastamise otsustamist.
Õigusvastaselt võõrandatud vara eest kompensatsiooni määramine toimub kompenseerimise seaduse paragrahvi 14 lõikes 1 ettenähtud tähtajani.».
4. Täiendada punkti 8 lausetega järgmises sõnastuses:
«Kui tagastatakse ehitisealune maa, siis seda ehitist ei kompenseerita ning kompenseerimismenetlust ei alustata. Viimati nimetatut ei kohaldata käesoleva korra punkti 7 alapunktides 1, 4 ja 5 nimetatud juhtudel ja juhul, kui ehitist ei tagastata ning õigustatud subjekt ja ehitise omanik lepivad kokku hoonestusõiguse seadmises. Tagastamise nõudeõiguse loovutamise korral vara, mis ei kuulu tagastamisele, kompenseeritakse isikule, kellele oli loovutatud nõudeõigus.».
5. Jätta punkti 9 kolmandast lõigust välja sõnad «- või linna-» ning täiendada punkti uue lõiguga järgmises sõnastuses:
«Kui kinnistu osad või lahustükid asuvad mitme maakonna territooriumil, korraldab maa maksumuse ja kompensatsiooni määramise kinnistu asukohajärgsete maakonnakomisjonide kokkuleppel määratud kohaliku omavalitsuse täitevorgan. Kogu õigusvastaselt võõrandatud kinnistu kohta koostatakse üks toimik.».
6. Täiendada punkti 10 uue lõiguga järgmises sõnastuses:
«Kui õigustatud subjekt ei ole mõjuva põhjuseta kohaliku omavalitsuse poolt määratud tähtajaks esitanud oma taotlust täpsustavaid andmeid, loetakse ta nõudest loobunuks ja kompenseerimismenetlus lõpetatakse. Kohaliku omavalitsuse poolt määratud tähtaeg ei või olla lühem kui 20 päeva.».
7. Täiendada punkti 12 uute lausetega järgmises sõnastuses:
«Nõudeõiguse pärimisele kohaldatakse Eesti seaduse sätteid, sõltumata pärandi avanemise kohast. Kui vara kompenseerimise otsust ei ole tehtud, on nõudeõiguse pärimisõiguse tunnistuse väljaandmise aluseks õigustatud subjektiks tunnistamise otsus. Sellisel juhul kompenseeritakse vara pärijale.».
8. Jätta punktist 14 välja sõnad «mis on hävinud või» ning muuta punkti 14 teist lõiku ja sõnastada see järgmiselt:
«Nimetatud korraldus peab sisaldama ka kohaliku omavalitsuse täitevorgani otsust kompenseerimismenetluse alustamise või sellest keeldumise kohta.».
9. Täiendada punkti 15 sõnade «vara suhtes,» järel sõnadega «mis ei ole hävinud ning».
10. Tunnistada kehtetuks punkt 17.
11. Jätta punktist 19 välja teine lõik.
12. Muuta punkti 20 ja sõnastada see järgmiselt:
«20. Määratud isik koostab iga vara kohta võõrandamisaegse maksumuse arvutamise dokumendi, milles on viited arvutamise aluseks olevatele dokumentidele ja muudele andmetele ning maksumuse määramise põhjendus. Vara võõrandamisaegne maksumus väljendatakse käibivates Eesti kroonides. Kompenseerimise seaduse paragrahvis 3 nimetatud dokumentides väljendatud vara võõrandamisaegne maksumus arvutatakse ümber käibivatesse Eesti kroonidesse kompenseerimise seaduse paragrahvi 7 sätete kohaselt.
Kui vara võõrandamisaegse maksumuse kohta puuduvad kompenseerimise seaduse paragrahvis 3 nimetatud dokumendid, kuid on olemas dokumendid, mis kirjeldavad vara suurust, koosseisu ja kasutusotstarvet, või kui vara on säilinud, siis teatab kohaliku omavalitsuse täitevorgan kirjalikult õigustatud subjektile võimalusest määrata vara maksumus ekspertkomisjoni poolt. Teade peab sisaldama kuupäeva, mis ajaks õigustatud subjekt peab teatama, kas ta taotleb vara maksumuse määramist ekspertkomisjoni poolt. Tähtaeg ei või olla lühem kui 15 päeva. Ekspertiisi määramise otsustab kohaliku omavalitsuse täitevorgan õigustatud subjekti taotlusel.».
13. Jätta punktist 21 välja lühend «jm.», muuta punkti teist lõiku ja sõnastada see järgmiselt:
«Ekspertkomisjoni koosseisus peab olema vähemalt üks keskkonnaministri poolt kehtestatud korras atesteeritud ekspert.».
14. Muuta punkti 22 ja sõnastada see järgmiselt:
«22. Kui kohaliku omavalitsuse täitevorgani määratud kuupäevaks õigustatud subjekt ei ole taotlenud ekspertiisi määramist, siis määratakse vara võõrandamisaegne maksumus vastavalt käesoleva korra punktile 231. Kohaliku omavalitsuse täitevorganid määravad õigustatud subjekti taotlusel oma korraldusega vara võõrandamisaegse maksumuse määramiseks ekspertiisi ning selle tegemiseks ekspertkomisjoni maa- või linnavalitsuse poolt moodustatud ekspertkomisjonide hulgast. Ekspertiisi tegemiseks sõlmitakse ekspertkomisjoni liikmetega leping. Õigustatud subjekti taotlusel teostatud ekspertiisi kulud kannab õigustatud subjekt.».
15. Täiendada punkti 231 sõnade «punktides 21, 22 ja 23 sätestatud korras» järel sõnadega «või kui õigustatud subjekt ei taotle ekspertiisi» ning sõnade «määratakse vara võõrandamisaegne maksumus» järel sõnadega «käibivates Eesti kroonides».
16. Täiendada punkti 24 uue lõiguga järgmises sõnastuses:
«Kui esialgselt oli kompensatsioon määratud kinnistu osa eest, kuid vajalikuks on osutunud kompenseerida järelejäänud osa kas osaliselt või täielikult, siis tuleb vastavalt kehtivates õigusaktides sätestatud korrale määrata kindlaks kompenseerimisele kuuluv summa kinnistu kogu veel tagastamata ja/või kompenseerimata osa kohta ning lähtudes sellest määrata täiendav kompensatsioon. Kompensatsiooni määramise korralduse vastuvõtmise ajal kehtinud õigusaktide kohaselt õigusvastaselt võõrandatud maa eest määratud kompensatsioone ei muudeta, sealhulgas ka juhul, kui hiljem on muudetud kompaktse hoonestusega alade piire.».
17. Jätta punkti 25 esimesest lausest välja sõnad «asendamisele või» ning viimasest lausest sõnad «asendamise ja».
18. Tunnistada kehtetuks punkt 26.
19. Sõnastada punkt 28 järgmiselt:
«28. Käesoleva korra punktide 18--23 kohaselt määratud vara võõrandamisaegse maksumuse kinnitab oma korraldusega kohaliku omavalitsuse täitevorgan. Kui täitevorgan ei nõustu määratud maksumusega, teeb ta maksumuse määranud isikule ülesandeks vaadata läbi täitevorgani poolt esiletoodud mittenõustumise põhjused või tagastab ekspertiisiakti ekspertkomisjonile koos põhjendustega. Ekspertkomisjon on kohustatud reageerima kohaliku omavalitsuse mittenõustumisele kas ekspertiisiaktis paranduste tegemise või ekspertiisi tulemuste täiendava põhjendamisega.».
20. Jätta punktist 33 välja viimane lause.
21. Täiendada punkti 34 uue esimese lausega järgmises sõnastuses:
«Kohaliku omavalitsuse täitevorgani korraldus kompensatsiooni määramise kohta tehakse õigustatud subjektidele teatavaks 10 päeva jooksul otsuse tegemise päevast arvates.».
22.Täiendada punkti 34 kahe uue lõiguga järgmises sõnastuses:
«Õigustatud subjekt on kohustatud kuue kuu jooksul, arvates vara kompenseerimise otsuse vastuvõtmisest, esitama kohaliku omavalitsuse täitevorganile vormikohase avalduse kompensatsiooni ülekandmiseks erastamisväärtpaberiarvele. Kui õigustatud subjekt ei saa nimetatud tähtaja jooksul mõjuvatel põhjustel esitada avaldust kompensatsiooni ülekandmiseks erastamisväärtpaberiarvele, peab ta sellest enne tähtaja möödumist teatama kohaliku omavalitsuse täitevorganile ja taotlema tähtaja pikendamist, näidates ära takistavad põhjused ja esitades tõendid nende olemasolu kohta. Kui kohaliku omavalitsuse täitevorgan loeb esitatud põhjused mõjuvateks, pikendab ta kompensatsiooni vastuvõtmise tähtaega. Kui kohaliku omavalitsuse täitevorgan leiab, et kompensatsiooni tähtajaks vastuvõtmata jätmise põhjused ei ole mõjuvad või on tõendamata, annab ta korralduse tähtaja pikendamise taotluse rahuldamata jätmise kohta, teatades sellest taotlejale.
Kui õigustatud subjekt kuue kuu jooksul, arvates kompenseerimisotsuse vastuvõtmisest või eelnimetatud pikendatud tähtajaks ei esita avaldust kompensatsiooni ülekandmiseks oma erastamisväärtpaberiarvele, tühistab kohaliku omavalitsuse täitevorgan kompenseerimisotsuse ja lõpetab kompenseerimismenetluse.».
23. Jätta punktist 36 välja viimane lause.
24. Täiendada punkti 361 peale kuuendat lõiku uue lõiguga järgmises sõnastuses:
«Järelevalvemenetluses on maavanemal õigus otsustada ekspertiisi tegemine ja nimetada vara võõrandamisaegse maksumuse määramiseks ekspertkomisjon. Sel juhul võib maavanem esitada kohaliku omavalitsuse täitevorganile kirjaliku ettepaneku kompensatsiooni määramise korralduse seadusega kooskõlla viimise kohta 15 päeva jooksul pärast ekspertiisitulemuste esitamist maavanemale. Maavanema poolt otsustatud ekspertiis tehakse riigi kulul.».
Peaminister Mart
SIIMANN
Rahandusminister Mart OPMANN Riigisekretär Uno VEERING |