Teksti suurus:

Riiklikud autasud

Lingimärkmikku lisamiseks pead olema MinuRT keskkonda sisse loginud

Väljaandja:Vabariigi President
Akti liik:otsus
Teksti liik:algtekst
Avaldamismärge:RT I 1998, 15, 232

Riiklikud autasud

Vastu võetud 09.02.1998 nr 280

Eesti Vabariigi 80. aastapäeva eel täname ja austame riiklike autasude kaudu isikuid, kes on oma tegevusega kindlustanud Eesti Vabariigi õiguslikku järjepidevust. Eesti Vabariik püsib õigussubjektina maailmas rahvusvahelise õiguse mõistes kaheksakümnendat aastat. Riik ja tema kontinuiteet tugineb inimestele. Seda kannavad Eesti Vabariigi kodanikud. Seda toetavad välismaalased.

Eesti Vabariik tänab Eesti eest võidelnuid, isiklikku vaprust ja eeskuju ilmutanuid, õpetajaid ja diplomaate, teadlasi ja elupäästjaid, riigiametnikke ja vabadusvõitlejaid, inimesi, kes on andunult ennast pühendanud erialatööle. Neid kõiki on põhjust tänada meie riigi ja rahva hoidmise eest.

Eesti Vabariigile osutatud teenete eest ja Eesti Vabariigi järjekestvuse hoidmise eest annan teenetemärgid järgnevalt:

I klassi Maarjamaa Rist

Krahv Carlisle, Suurbritannia -- Briti-Eesti parlamendigrupi sekretär
Roland Dumas, Prantsusmaa -- Konstitutsioonikohtu esimees ja endine välisminister
Adolf Ehrnrooth, Soome -- erukindral
George Soros, Ameerika Ühendriigid -- Avatud Eesti Fondi asutaja

II klassi Maarjamaa Rist

Jacques Huntzinger, Prantsusmaa -- suursaadik Eestis 1991--1995
Halina Kobeckaite, Leedu -- suursaadik Eestis 1994--1997
Andris Piebalgs, Läti -- suursaadik Eestis 1995--1998
Manfred Ortner, Austria -- suursaadik Eestis 1992--1994

III klassi Maarjamaa Rist

Gábor Bereczki, Ungari -- eesti kultuuri vahendaja
Eva Anneli Lille, Soome -- eesti kultuuri vahendaja
Nils Otto Taube, Suurbritannia -- Ühendkuningriigi Citrina Fondi asutaja

IV klassi Maarjamaa Rist

Wolf-Rüdiger Janzen, Saksamaa -- majandussidemete taastaja
Bengt von zur Mühlen, Saksamaa -- Eesti Vabariigi järjekestvuse kujutaja filmiloomes

V klassi Maarjamaa Rist

Robert von Bahr, Rootsi -- eesti heliloomingu vahendaja
Brigitte von Engelhardt, Saksamaa -- Eesti Vabariigi järjekestvuse hoidja
Bernt Erik Nyberg, Rootsi -- majandustegelane

II klassi Riigivapp

Jaan Einasto -- astrofüüsik
Arvo Pärt -- helilooja

III klassi Riigivapp

Verner Kikas -- tehnikateadlane
Käbi Laretei -- pianist
Marju Lauristin -- ühiskonnategelane ja -teadlane

IV klassi Riigivapp

Ilmar Jaks -- kirjanik
Kaido Kama -- ühiskonnategelane
Jaak Kangilaski -- kunstiteadlane ja ühiskonnategelane
Ülo Lepik -- matemaatik
Arvo Mägi -- kirjanik ja kirjandusteadlane
Aadu Oll -- vabadusvõitleja, «Memento» Liidu asutajaid
Toomas Paul -- usuteadlane
Sulev Piliste -- jurist
Aarand Roos -- Eesti Vabariigi järjekestvuse hoidja, diplomaat
Gustav Ränk -- etnograaf
Peeter Tulviste -- psühholoog, Tartu Ülikooli rektor
Henn-Jüri Uibopuu -- õigusteadlane

V klassi Riigivapp

Helmut Elstrok -- kodu-uurija ja muinsuskaitsja
Lembe Hiedel -- toimetaja ja tõlkija
Heino Jalakas -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
August Jurs -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Vaime Kabur -- bibliograaf
Kalju Kotkas -- vabadusvõitleja, «Memento» Pärnu ja Pärnumaa Ühenduse esimees
Heino Mikiver -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Nora Vanda Morley-Fletcher -- Eesti Vabariigi järjekestvuse hoidja Inglismaal
Ester Mägi -- helilooja
Endel Parijõgi -- majandusteadlane
Inge Teder -- kunstiajaloolane
Madis Üürike -- majandustegelane

I klassi Valgetäht

Matti Jaakko Autio, Soome -- piirivalve eruülem

III klassi Valgetäht

Rein Annik -- energeetik
Pavel Bogovski -- arstiteadlane
Ardo Hansson -- majandusteadlane
Ain-Elmar Kaasik -- arstiteadlane
Arvo Krikmann -- rahvaluuleteadlane
Mati Kõiva -- vabadusvõitleja, Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides esimees
Laas Leivat -- vabadusvõitleja, Kanada Eestlaste Kesknõukogu esimees
Heino Lipp -- erusportlane
Jaano Odar -- kohtunik
Erast Parmasto -- loodusteadlane
Helmut Piirimäe -- ajaloolane
Anu Raud -- tekstiilikunstnik
Anto Raukas -- geoloog
Loit Reintam -- mullateadlane
Heino Ross -- tehnikateadlane
Olev Saveli -- põllumajandusteadlane
Juhan Simonson -- vabadusvõitleja, Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides eruesimees
Heino Teder -- loodushoidja
Hans-Voldemar Trass -- loodusteadlane
Debora Vaarandi -- luuletaja
Gennadi Vainikko -- matemaatik
Mihkel Veiderma -- keemik
Richard Villems -- geneetik

IV klassi Valgetäht
Paul-Johannes Alvre -- keeleteadlane
Karl Elken -- õpetaja
Ber-Leib Gassmann -- notar
Fred Jüssi -- loodushoidja
Raivo Kalamäe -- vabadusvõitleja, Eesti Sõjaveteranide Liidu Austraalias esimees
Tõnu Kaljuste -- koorijuht
Evald Kampus -- teatritegelane
Harri Kiisk -- toimetaja ja muusikakultuuri edendaja
Urve Kilk -- õpetaja ja rahvatantsujuht
Rein Kull -- keeleteadlane
Lauri Leesi -- õpetaja
Simon Levin -- vandeadvokaat
Jüri Loog -- raudteelane
Viktor Luigelaht -- õpetaja
Enn Markvart -- riigiametnik
Malle Matson -- õpetaja
Mikk Mikiver -- näitleja ja lavastaja
Andres Mustonen -- muusik
Jüri Pihl -- riigiametnik
Olaf Prinits -- matemaatik
Arnold Püvendi -- vabadusvõitleja
Henno Rajandi -- tõlkija ja keeleteadlane
Fanny de Sivers -- keeleteadlane ja esseist
Elmar Tampõld -- haridustegelane ja arhitekt
Robert Tasso -- Eesti Vabariigi järjekestvuse hoidja, jurist
Johannes Taul -- õpetaja
Endel Toomsalu -- vabadusvõitleja ja ühiskonnategelane
Heinrich Valk -- kunstnik ja ühiskonnategelane
Ene-Mall Vernik -- õpetaja
Aarne-Mati Üksküla -- näitleja

V klassi Valgetäht

Erna Abel -- erusportlane
Henn Alton -- riigiametnik
Endel Aruja -- haridustegelane
Ingrid Erilaid -- raamatukoguhoidja
Ivar Etverk -- metsateadlane
Eino Härm -- agronoom
Uno Ilm -- haridustegelane
Kalju Jõgi -- vabadusvõitleja ja ühiskonnategelane
Anton Jürisson -- õpetaja ja erusportlane
August Kangro -- seltsitegelane
Tõnu Karma -- keeleteadlane
Ervin Kukk -- õpetaja
Ago Kutsar -- kohtunik
Hans Peter Lepp, Rootsi -- Eesti-Rootsi kultuurisuhete vahendaja
Eduard Leppik -- õpetaja ja koduloolane
Lia Looveer -- vabadusvõitleja ja ühiskonnategelane Austraalias
Toomas Luman -- majandustegelane
Toomas Lumi -- riigiametnik
Joann Lõssov -- erusportlane
Märt Mõtuste -- õpetaja
Heldur Niit -- toimetaja ja kirjandusloolane
Lydia Rahula -- õpetaja
Veljo Ranniku -- riigiametnik
Tiiu Saava -- õpetaja
Jaak Salumets -- erusportlane ja treener
Toomas Ðadeiko -- haridustegelane
Leonhard Tammeväli -- riigiametnik
Aksel Telgmaa -- kasvatusteadlane ja matemaatik
Ruudi Toomsalu -- erusportlane
Raimond Tralla -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Madis Valge -- arhitekt
Linda Viiding -- kultuuritegelane
Eevi Viirsalu -- õpetaja

Valgetähe medal

Heino Jaakula -- riigiametnik
Harry Kadu -- riigiametnik
Rasmus Kangropool -- muinsuskaitsja
Mart Koll -- raudteelane
Katrin Kotkas -- põllumajandusteadlane
Arvo Kullapere -- looduskaitsja
Uno Kuresoo -- õpetaja
Ants Laansalu -- riigiametnik
Aadu Lass -- riigiametnik
Jüri Lichfeld -- majandustegelane
Olav Lüüs -- riigiametnik
Märt Moll -- omavalitsustegelane
Vilve Männa -- õpetaja
Helgi Põllo -- koduloolane
Rein Ruudi -- ringhäälingutöötaja
Elmet Soosalu -- riigiametnik
Adolf Vaigla -- aednik
Arvo Veidenberg -- talunik
Ülo Vijar -- kohtunik
Voldemar Virkus -- riigiametnik
Leida Väli -- piirivalveametnik

I klassi Eesti Punane Rist

Heino Kreintal -- Kurkse sadama kapten
Hannes Kuusemäe -- Kurkse sadama kapteni abi

II klassi Eesti Punane Rist

Harry Hein -- Päästeameti peadirektor
Maimu Jürgenson -- meditsiiniõde
Ilo Käbin -- arst ja teadusloolane
Ester Laus -- sotsiaaltöötaja, suhtumise kujundaja vaimsete puuetega inimestesse
Vello Meema -- vetelpäästja
Lennart Myhlback, Rootsi -- Päästeameti peadirektor
Pentti Partanen, Soome -- Päästeteenistuse ülem
Arnold Tammemägi -- uppuja päästja, hooldustehnik

III klassi Eesti Punane Rist

Kaido Kaurit -- kaitseväelane
Avo Kiik -- päästeteenistuja
Maimu Oja -- ämmaemand
Tõnis Pajo -- päästeteenistuja

IV klassi Eesti Punane Rist

Jüri Alandi -- päästeteenistuja
Leo Õispuu -- vabadusvõitleja, «Memento» Tallinna Ühenduse esimees

V klassi Eesti Punane Rist

Ülo Ojatalu -- vabadusvõitleja, infolehe «Memento» endine toimetaja

II klassi Kotkarist

Tarmo Kõuts -- mereväekapten, Piirivalveameti peadirektor

III klassi Kotkarist

Ago Breede -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Frederick E. Bush, Ameerika Ühendriigid -- sõjaväeataðee Eestis 1992--1995
Michael Hesselholt Clemmesen, Taani -- sõjaväeataðee Eestis
Larry W. Guderjohn, Ameerika Ühendriigid -- sõjaväelane, sõjaväelise missiooni ülem
Robert Hamburg -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Christian von Hobe, Saksamaa -- sõjaväeataðee Eestis
Aili Jõgi -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Leonhard Kenk -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Georg Kits -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Eduard Kruus -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Aarne Kukk -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Ants Väino Lahi -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Edgar Lamp -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Ageeta-Andrea Paavel -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Eduard Raig -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, Vabadussõja veteran
Hartmann Schubarth-Engelschall -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Mihkel Theodor Simmo -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Edgar Vaikma -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Endel Valmsen -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

IV klassi Kotkarist

Villem Ahas -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Eino Johannes Arohanka, Soome -- erusõjaväelane, JR200 ohvitser
Alfred Erik -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Ludvig Juks -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Richard Jurss -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Leonhard Kangro -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Alfred Keerd -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Viljat Leesalu -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Viktor Marvet -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Guido Reinvalla -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Alfred Sild -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Richard Säägi -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Eduard Tamm -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Olav Tammark -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Juhan Teder -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Uno Teder -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

V klassi Kotkarist

Hendrik Eberhard -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Jüri Hanko -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Kalju Heli -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Richard Ilves -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Viktor von Jung -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Uno-Johannes Järvela -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Heino Kerde -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Härm Kore -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Endel Kruus -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Elmar Kurvits -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Väino Laja -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Artur Mäehans -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Aksel Ojaste -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Arnold Ojaste -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Endel Pool -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Endel Reinas -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Hans Sapp -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Sulev Sepp -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Marta Simson -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Olaf Taru -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Ants Vaadre -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Kotkaristi kuldrist

Riho Breivel -- piirivalveametnik
Lars Ove Jakobsen, Norra -- sõjaväelane, Balti pataljoni sideohvitser
Albert Kukemelk -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Vootele Käbala -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Aino Lepp -- koduloolane ja vabadusvõitleja
Kenn Oidermaa -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Rein Puusepp -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Tarmo Rae -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Endel Saadoja -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Leenart Tikerpuu -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Kalju Valdmaa -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Enn Vohli -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja
Adar Woode -- sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Kotkaristi hõberist

Aare Evisalu -- piirivalveametnik
Jaan Kapp -- piirivalveametnik
Henn Karits -- piirivalveametnik
Jüri Kask -- päästeteenistuja
Raimo Koha -- politseametnik
Vladimir Kulikov -- politseiametnik
Arvi Miido -- piirivalveametnik
Ivan Molodost -- politseiametnik
Helmut Paabo -- politseiametnik
Kalev Prillop -- politseiametnik
Johan Saar -- piirivalveametnik
Toivo Saral -- politseiametnik

Kotkaristi raudrist

Aldis Alus -- politseiametnik
Tõnis Asson -- kaitseväelane
Jaanus Elvre -- kaitseväelane
Fatislav Keivsar -- politseiametnik
Jaanis Muru -- politseiametnik
Kalle Oinak -- piirivalveametnik
Aleksander Toots -- politseiametnik
Ilmar Tuberik -- politseiametnik

Alus: Eesti Vabariigi põhiseaduse § 78 p. 15, teenetemärkide seaduse § 9.

Lennart MERI

/otsingu_soovitused.json