Digitaalse sõidumeerikuga mootorsõiduki juhi kaardi, tööandja, töökoja ja kontrollija kaardi taotlemise, andmise ja kasutamise kord
Vastu võetud 15.07.2005 nr 78
Määrus kehtestatakse « Liiklusseaduse» § 205 lõike 7 alusel.
1. peatükk
ÜLDSÄTTED
§1. Reguleerimisala
(1) Määrus sätestab digitaalse sõidumeerikuga varustatud mootorsõiduki juhi, tööandja, töökoja ja kontrollija kaardi (edaspidi kaart) taotlemise, kasutamise ja andmise korra.
(2) Kaardi taotlemist, valmistamist ja väljastamist korraldab liiklusregistri volitatud töötlejana Eesti Riiklik Autoregistrikeskus (edaspidi ARK).
§2. Kaardi tüübid
(1) Juhil, juhi tööandjal, töökojal ja kontrollijal peab olema asjakohane kaart, mis võimaldab sõidumeeriku kasutaja kindlakstegemist, andmete salvestamist ja säilitamist.
(2) Juhi kaart on ARK-i poolt konkreetsele juhile väljaantud kaart, mis võimaldab kindlaks teha juhi isiku ning mille abil on võimalik salvestada juhi töö- ja puhkeajaga seotud andmeid, samuti sõiduki kiirust ja läbisõitu.
(3) Tööandja kaart on digitaalse sõidumeerikuga varustatud sõiduki omanikule või valdajale või tema volitatud esindajale ARK-i poolt väljaantud kaart. Kaart võimaldab kindlaks teha sõiduki omaniku või valdaja või tema volitatud esindaja isiku ning selle abil saab nimetatud isikute poolt lukustatud sõidumeerikusse juhi töö- ja puhkeajaga seotud salvestatud andmeid lugeda, trükkida ja kopeerida.
(4) Kontrollija kaart on ARK-i poolt «Liiklusseaduse» §-s 46 1 sätestatud järelevalve teostaja volitatud esindajale väljaantud kaart. Kontrollija kaart võimaldab kindlaks teha kontrolli teostava asutuse ja ametniku isiku ning sellega saab sõidumeerikusse ja juhi kaardile salvestatud andmeid lugeda, trükkida ja kopeerida.
(5) Töökoja kaart on ARK-i poolt «Liiklusseaduse» § 20 5 lõikes 2 sätestatud töökojale, kes tegeleb digitaalse sõidumeeriku paigaldamisega, väljaantud kaart. Töökoja kaart võimaldab kindlaks teha kaardi valdaja isiku ning see võimaldab digitaalset sõidumeerikut katsetada, tehniliselt kontrollida ja andmeid kopeerida. Töökoja kaart peab salvestama kaardi valdaja PIN-koodi.
§3. Kaardi kehtivusaeg
Juhi, tööandja ja kontrollija kaart antakse viieks aastaks, töökoja kaart üheks aastaks.
2. peatükk
KAARDI TAOTLEMINE, ANDMINE JA KEHTETUKS TUNNISTAMINE
§4. Üldnõuded
(1) Kaarti saavad taotleda «Liiklusseaduse» § 205 lõigetes 2–5 toodud isikud.
(2) Kaarti saab taotleda isikule, kelle alaline elukoht on Eestis.
(3) ARK-il on õigus nõuda lisateavet või -tõendeid, kui alalise elukoha kohta tehtud avaldusel toodud andmete õigsus vajab täiendavat kontrolli.
(4) Kaardi andmisest keeldutakse, kui:
1) taotleja ei vasta
«Liiklusseaduse» §-s 205 sätestatud nõuetele;
2) kaardi taotlemiseks on esitatud tegelikkusele mittevastavaid andmeid;
3)
taotleja ei ole tasunud riigilõivu.
§5. Juhi kaardi esmakordne taotlemine
(1) Juhi kaarti võib taotleda Eestis töötamise õigust omav füüsiline
isik, kellel:
1) on kehtiv juhiluba selle kategooria mootorsõiduki
juhtimiseks, millel on kohustuslik sõidumeeriku kasutamine;
2)
ei ole kehtivat varem välja antud juhi kaarti;
3) ei ole
kehtivat töökoja kaarti.
(2) Juhi kaardi taotlejal tuleb ARK-ile esitada:
1) avaldus;
2)
isikut tõendav dokument;
3) kehtiv juhiluba;
4)
elektrooniline allkiri ja elektrooniline foto, mis tuleb taotlejal teha
kohapeal ARK-s vahetult enne kaardi taotlemist. Uue elektroonilise
allkirja ja foto tegemine ei ole vajalik, kui need on eelnevalt
liiklusregistris olemas ning ei ole vanemad kui kolm aastat;
5)
maksedokument või andmed riigilõivu tasumise kohta.
(3) Esitatud andmete ja dokumentide õigsust kinnitab taotleja kaardi taotlemisel oma allkirjaga.
(4) Isikul võib olla vaid üks kehtiv juhi kaart.
(5) Juhil võib lisaks juhi kaardile olla tööandja kaart, kui ta on äriregistrisse kantud ettevõtjana.
(6) Kui liiklusregistris on olemas lõike 2 punktis 4 nimetatud nõuetele vastav valdaja elektrooniline allkiri ja elektrooniline foto, saab kaarti taotleda elektroonselt. Avaldus peab seejuures olema allkirjastatud «Digitaalallkirja seaduse» § 2 kohaselt.
§6. Töökoja kaardi esmakordne taotlemine
(1) Töökoja kaarti võib avalduse alusel taotleda äriregistrisse kantud ettevõtja, kelle on «Mõõteseaduse» § 5 lõikes 5 nimetatud akrediteerimisasutus tunnistanud tema erialal pädevaks.
(2) Töökoja kaart taotletakse käesoleva paragrahvi lõikes 1 toodud ettevõtja või tema volitatud esindaja poolt temaga töösuhtes oleva füüsilise isiku nimele, kes on edaspidi selle kaardi valdajaks. Avalduses tuleb esitada töökoja kaardi valdaja ees- ja perekonnanimi ning isikukood.
(3) Kui töökoja kaardi valdaja on töösuhtes mitme töökojaga, võib töökoja kaardi valdajal olla iga töökoja nimel üks kehtiv töökoja kaart.
(4) Ettevõtja ei saa taotleda kaarti isikule, kellel on kehtiv juhi kaart.
(5) Töökoja kaardi taotlejal tuleb ARK-ile esitada:
1)
töökoja kirjalik avaldus;
2) isikut tõendav dokument ja
töökoja esindamise õigust tõendav dokument;
3)
töökoja kaardi valdaja elektrooniline allkiri ja elektrooniline foto,
mis tuleb kaardi valdajal teha kohapeal ARK-s vahetult enne kaardi
taotlemist. Uue elektroonilise allkirja ja foto tegemine ei ole vajalik,
kui need on eelnevalt liiklusregistris olemas ning ei ole vanemad kui
kolm aastat;
4) maksedokument või andmed riigilõivu tasumise kohta.
(6) Kaardi taotlemisel tuvastatakse töökoja kaardi valdaja isik elektroonilise allkirja ja foto tegemisel isikut tõendava dokumendi alusel.
(7) Esitatud andmete ja dokumentide õigsust kinnitab taotleja kaardi taotlemisel oma allkirjaga.
(8) Kui liiklusregistris on olemas lõike 5 punktis 3 nimetatud nõuetele vastav valdaja elektrooniline allkiri ja elektrooniline foto, saab kaarti taotleda elektroonselt. Avaldus peab seejuures olema allkirjastatud «Digitaalallkirja seaduse» § 2 kohaselt.
§7. Tööandja kaardi esmakordne taotlemine
(1) Tööandja kaarti võib avalduse alusel taotleda äriregistrisse kantud ettevõtja, kes kasutab või kavatseb kasutama hakata mootorsõidukit, millel on digitaalne sõidumeerik.
(2) Tööandja kaart taotletakse käesoleva paragrahvi lõikes 1 toodud ettevõtja poolt temaga töösuhtes oleva füüsilise isiku nimele, kes on edaspidi selle kaardi valdajaks. Avalduses tuleb esitada tööandja kaardi valdaja ees- ja perekonnanimi ning isikukood.
(3) Tööandja kaardi taotlejal tuleb ARK-ile esitada:
1)
tööandja kirjalik avaldus;
2) isikut tõendav dokument ja
tööandja esindamise õigust tõendav dokument;
3)
tööandja kaardi valdaja elektrooniline allkiri ja elektrooniline foto,
mis tuleb kaardi valdajal teha kohapeal ARK-s vahetult enne kaardi
taotlemist. Uue elektroonilise allkirja ja foto tegemine ei ole vajalik,
kui need on eelnevalt liiklusregistris olemas ning ei ole vanemad kui
kolm aastat;
4) maksedokument või andmed riigilõivu tasumise kohta.
(4) Kaardi taotlemisel tuvastatakse tööandja kaardi valdaja isik elektroonilise allkirja ja foto tegemisel isikut tõendava dokumendi alusel.
(5) Esitatud andmete ja dokumentide õigsust kinnitab taotleja kaardi taotlemisel oma allkirjaga.
(6) Kui liiklusregistris on olemas lõike 3 punktis 3 nimetatud nõuetele vastav valdaja elektrooniline allkiri ja elektrooniline foto, saab kaarti taotleda elektroonselt. Avaldus peab seejuures olema allkirjastatud «Digitaalallkirja seaduse» § 2 kohaselt.
§8. Kontrollija kaardi esmakordne taotlemine
(1) Kontrollija kaarti võib avalduse alusel taotleda «Liiklusseaduse» §-s 461 sätestatud järelevalvet teostav asutus.
(2) Kontrollija kaardi taotlemiseks peab järelevalvet teostav asutus või tema volitatud esindaja esitama kirjaliku avalduse kontrollija kaardi väljastamiseks. Avalduses tuleb esitada kontrollija kaardi valdaja ees- ja perekonnanimi ning isikukood. Kontrollija kaardi omanikuks on käesoleva paragrahvi lõikes 1 toodud järelevalvet teostav asutus.
(3) Kontrollija kaardi taotlejal tuleb ARK-ile esitada:
1)
järelevalveasutuse kirjalik avaldus;
2) isikut tõendav dokument
ja järelevalveasutuse esindamise õigust tõendav dokument;
3) kontrollija kaardi valdaja elektrooniline allkiri ja elektrooniline foto,
mis tuleb kaardi valdajal teha kohapeal ARK-s vahetult enne kaardi
taotlemist. Uue elektroonilise foto ja allkirja tegemine ei ole vajalik,
kui need on eelnevalt liiklusregistris olemas ning ei ole vanemad kui
kolm aastat;
4) maksedokument või andmed riigilõivu tasumise kohta.
(4) Kaardi taotlemisel tuvastatakse kontrollija kaardi valdaja isik elektroonilise allkirja ja foto tegemisel isikut tõendava dokumendi alusel.
(5) Esitatud andmete ja dokumentide õigsust kinnitab taotleja kaardi taotlemisel oma allkirjaga.
(6) Kui liiklusregistris on olemas lõike 3 punktis 3 nimetatud nõuetele vastav valdaja elektrooniline allkiri ja elektrooniline foto, saab kaarti taotleda elektroonselt. Avaldus peab seejuures olema allkirjastatud «Digitaalallkirja seaduse» § 2 kohaselt.
§9. Kaardi väljastamine
(1) Kaart väljastatakse kaardi valdajale ARK-s isiklikult isikut tõendava dokumendi esitamisel. Kaardi kättesaamise kohta annab selle valdaja allkirja. Kaardi võib väljastada ka kaardi taotleja volitatud esindajale.
(2) Esmakordsel taotlemisel väljastatakse kaart valdajale pärast vajalike dokumentide ja andmete esitamist viie tööpäeva jooksul alates andmete õigsuse tuvastamisest.
(3) Taotletud kaarti säilitatakse ARK-s kuus kuud pärast selle valmistamist. Pärast nimetatud tähtaega kaart hävitatakse. Uue kaardi saamiseks peab taotleja esitama uue avalduse ning tasuma kehtestatud riigilõivu.
§10. Eestis väljastatud kaardi uuendamine
(1) Kaardi, mille kehtivusaeg hakkab lõppema, uuendamiseks tuleb esitada avaldus vähemalt 15 tööpäeva enne kaardi kehtivuse lõppkuupäeva. Sellisel juhul väljastatakse uus kaart enne uuendatava kaardi kehtivusaja lõppkuupäeva.
(2) Kaardi uuendamiseks tuleb vastavalt uuendatava kaardi tüübile esitada ARK-ile kõik kaardi esmakordsel taotlemisel nõutavad dokumendid.
(3) Kui kaart on kahjustatud, kadunud, varastatud või talitushäiretega, annab ARK viie tööpäeva jooksul pärast vastavasisulise avalduse saamist asenduskaardi. Asenduskaart taotletakse §-s 12 toodud korras.
§11. Välisriigis väljastatud kaardi vahetamine
(1) Kui Euroopa Liidu liikmesriigis (edaspidi liikmesriik) väljastatud kehtiva kaardi valdaja on asunud elama Eestisse, võib ta vahetada oma kaardi sama tüüpi kaardi vastu. Selleks peab nimetatud isik esitama ARK-ile vastavasisulise avalduse, milles näitab ära vahetamise põhjuse, ja esmakordsel taotlemisel nõutavad dokumendid.
(2) ARK-il on kohustus eelnevalt kontrollida, kas liikmesriigis välja antud kaart kehtib.
(3) Vajadusel tagastab ARK eelneva kaardi selle väljastanud liikmesriigi vastavale asutusele.
(4) Kui taotletakse teise liikmesriigi ametiasutuse poolt väljastatud kaardi vahetamist, tuleb ARK-il vahetamise põhjustest vajadusel teavitada vastava liikmesriigi pädevat asutust.
§12. Kaardi vargus, kaotus või talitushäired
(1) Kaardi varguse korral peab kaardi valdaja teavitama juhtunust selle liikmesriigi õiguspädevat asutust, kus vargus toimus. Eestis on selleks õiguspädevaks asutuseks ARK.
(2) Kaardi kaotamise korral peab kaardi valdaja sellest kirjalikult teavitama ARK-i, välja arvatud juhul, kui isik on asunud elama teise liikmesriiki. Sellisel juhul tuleb ARK-i poolt väljastatud kaardi kaotusest teavitada elukohajärgse liikmesriigi pädevat asutust.
(3) Leitud, kahjustatud või talitushäirega kaart tuleb esmasel võimalusel tagastada ARK-i.
(4) Kaotatud, varastatud või talitushäiretega kaardi asemele võib isik taotleda asenduskaardi, esitades ARK-ile esmakordsel taotlemisel nõutavad dokumendid ning kirjaliku selgituse kaardi kaotuse, varguse või talitushäirete kohta.
(5) ARK annab viie tööpäeva jooksul pärast vastavasisulise üksikasjaliku taotluse saamist asenduskaardi.
(6) Asenduskaart väljastatakse asendatava kaardi kehtivusajani, välja arvatud juhul, kui asendatava kaardi kehtivusaja lõpuni jääb alla kolme kuu. Sellisel juhul väljastatakse asenduskaart käesoleva määruse §-s 3 toodud tähtajaks.
(7) Kui asendatakse teise liikmesriigi ametiasutuse poolt väljastatud juhi kaart, peab ARK selle täpsetest põhjustest kohe teavitama vastava liikmesriigi pädevat asutust.
§13. Kaardi kasutamine
(1) Kaart ei tohi olla kättesaadav kõrvalistele isikutele ja kaarti tuleb kasutada vaid selleks ettenähtud otstarbel ning järgida kaardi kasutamise kohta «Liiklusseaduses» esitatud nõudeid.
(2) Kehtetu või kahjustatud kaardi kasutamine on keelatud.
(3) Kaart (sh kontaktpinnad) tuleb:
1) hoida puhta ja kuivana ning
kasutusvälisel ajal tuleb kaarti hoida kaitseümbrises;
2)
kaitsta otsese päikesekiirguse eest;
3) mitte jätta tugeva
elektromagnetvälja vahetusse lähedusse.
§14. Kehtetuks tunnistamine
(1) ARK tunnistab kaardi kehtetuks, kui:
1) kaardi taotlemisel on
esitatud tegelikkusele mittevastavaid andmeid;
2) kaart on võltsitud;
3) juht kasutab kaarti, mis ei ole tema oma;
4) kaardi omanik ei vasta
«Liiklusseaduse» § 205 lõigetes 2–4 sätestanud
nõuetele;
5) kaardi omanik on teinud vastavasisulise taotluse.
(2) Kui käesoleva paragrahvi lõikes 1 toodud juhtudel tunnistatakse kehtetuks teise riigi kaart, siis tuleb see vajadusel tagastada selle väljaandnud riigi asutusele koos tagastamise põhjusega.
(3) Kaotatud, varastatud või talitushäiretega kaart on kehtetu vastavasisulise kirjaliku teate alusel liiklusregistrisse kande tegemisest arvates.
(4) Eelnevalt välja antud kehtiva tähtajaga kaart on selle vahetamise korral kehtetu alates uue kaardi väljastamisest ARK-ist.
§15. Kaardi tagastamine
(1) Töökoda, tööandja ja kontrollija peavad kaardi viie tööpäeva jooksul
tagastama ARK-ile:
1) töösuhte lõppemisel kaardi valdajaga;
2) kui kaart on § 14 lõigete 1 ja 2 kohaselt kehtetuks tunnistatud;
3) kehtivuse lõppemisel.
(2) Juht peab kaardi viie tööpäeva jooksul tagastama ARK-le:
1) kui kaart on § 14 lõigete 1 ja 2 kohaselt kehtetuks tunnistatud;
2) kehtivuse lõppemisel.
§16. Andmete kustutamine
(1) Talitushäiretega ja kehtivuse kaotanud kaardid hävitatakse ühe kuu jooksul pärast nende tagastamist ARK-ile.
(2) Kaardi valdaja foto ja allkiri kustutakse liiklusregistrist:
1)
viie aasta möödudes kaardi kehtivusaja lõppemisest või selle kehtetuks
tunnistamisest;
2) ühe aasta möödudes kaardi valdaja surmast.
Rahandusminister majandus- ja kommunikatsiooniministri ülesannetes Aivar SÕERD |
Asekantsler kantsleri ülesannetes Signe RATSO |