Teksti suurus:

Isiku terviseseisundist tulenevalt kodakondsuse taotleja eesti keele ning "Kodakondsuse seaduse" ja Eesti Vabariigi põhiseaduse tundmise eksami sooritamise ulatuse ja viisi määramise või nimetatud eksamite sooritamisest vabastamise tingimused ja kord

Väljaandja:Vabariigi Valitsus
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:11.11.2005
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:21.12.2007
Avaldamismärge:RT I 2005, 57, 458

Isiku terviseseisundist tulenevalt kodakondsuse taotleja eesti keele ning "Kodakondsuse seaduse" ja Eesti Vabariigi põhiseaduse tundmise eksami sooritamise ulatuse ja viisi määramise või nimetatud eksamite sooritamisest vabastamise tingimused ja kord

Vastu võetud 27.10.2005 nr 276

Määrus kehtestatakse « Kodakondsuse seaduse» § 35 lõike 10 alusel.

§1. Määruse reguleerimisala

Määrus kehtestab tingimused ja korra, mille kohaselt kodakondsuse taotleja võib terviseseisundi tõttu sooritada eesti keele ning «Kodakondsuse seaduse» ja Eesti Vabariigi põhiseaduse tundmise eksamid üldkorrast erinevas ulatuses ja viisil või vabastatakse ta nende eksamite sooritamisest.

§2. Terviseseisundi tuvastamine perearsti poolt

(1) Isiku, kes terviseseisundi tõttu soovib eesti keele ning «Kodakondsuse seaduse» ja Eesti Vabariigi põhiseaduse tundmise eksamid sooritada üldkorrast erinevas ulatuses ja viisil või nendest eksamitest vabastamist, terviseseisundit hindab perearst.

(2) Perearst väljastab isikule teatise, mis kinnitab isiku võimetust terviseseisundi tõttu kas täielikult või osaliselt täita nimetatud eksamite nõudeid.

§3. Ekspertkomisjon

Lähtudes § 2 lõikes 2 nimetatud teatisest, määrab kodakondsuse taotleja eesti keele ning «Kodakondsuse seaduse» ja Eesti Vabariigi põhiseaduse tundmise eksami sooritamise ulatuse ja viisi ekspertkomisjon (edaspidi ekspertkomisjon). Nimetatud komisjon otsustab ka eksamite sooritamisest vabastamise.

§4. Eksamite ulatuse ja viisi muutmise või eksamitest vabastamise taotlus

(1) Isik, kes terviseseisundi tõttu ei ole võimeline sooritama eksameid üldises korras, taotleb eksamite ulatuse ja viisi muutmist Riiklikule Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskusele esitatavas eksami sooritamise taotluses.

(2) Isik, kes terviseseisundi tõttu ei ole võimeline eksameid sooritama, esitab Riiklikule Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskusele taotluse eksamitest vabastamiseks.

(3) Isiku eest võib taotluse esitada ka tema notariaalselt volitatud esindaja. Juhul kui taotluse esitab esindaja, lisatakse taotlusele ka esindamist tõendav dokument.

(4) Taotlusele lisatakse perearsti teatis terviseseisundi kohta. Perearsti teatisele võib isik lisada ka muid dokumente, mis tõendavad isiku terviseseisundit.

(5) Riiklik Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskus edastab laekunud taotlused 5 tööpäeva jooksul ekspertkomisjonile.

§5. Taotluse läbivaatamine ekspertkomisjonis

(1) Ekspertkomisjon teatab taotlejale taotluse arutamise aja ja koha. Ekspertkomisjon võib teha isikule ettepaneku esitada täiendavaid dokumente, samuti osaleda ekspertkomisjoni koosolekul, kus isiku taotlus läbi vaadatakse. Taotlejal ja tema notariaalselt volitatud esindajal on õigus osaleda ekspertkomisjoni istungil, kus tema taotlust arutatakse.

(2) Ekspertkomisjon võib kaasata taotluse läbivaatamise menetlusse ekspertidena teatise väljastanud perearsti ja ka teisi spetsialiste nende nõusolekul.

(3) Ekspertkomisjon vaatab taotluse läbi oma koosolekul ekspertkomisjoni töökorra kohaselt. Taotlus vaadatakse läbi hiljemalt 30 päeva jooksul taotluse Riiklikku Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskusesse saabumise päevast arvates. Juhul kui taotluse läbivaatamine nõuab pikemat aega, teatatakse sellest taotlejale.

(4) Ekspertkomisjon teeb oma otsused lihthäälteenamusega.

(5) Ekspertkomisjoni otsus vormistatakse kirjalikult ning sellele kirjutavad alla koosolekul osalenud ekspertkomisjoni liikmed.

(6) Ekspertkomisjoni otsus toimetatakse taotlejale kätte postiga ning Riiklikule Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskusele elektrooniliselt viivitamata, kuid mitte hiljem kui 7 päeva jooksul komisjoni koosolekust, kus otsus tehti.

§6. Ekspertkomisjoni otsus

(1) Ekspertkomisjon võib oma otsusega:
1) jätta taotluse rahuldamata;
2) rahuldada taotluse täielikult või osaliselt.

(2) Eksamite sooritamise ulatuse ja viisi määramise otsuses toob ekspertkomisjon välja, millises ulatuses ja mil viisil tuleb isikul eksam sooritada. Eesti keele eksami puhul võib ekspertkomisjon vabastada isiku mõne eksami osa sooritamisest, samuti näha ette eksami suulise osa asendamise kirjalikuga ja vastupidi. Ekspertkomisjoni otsusega võib eksami sooritamiseks ette näha ka muid taotleja terviseseisundist tulenevaid mõistlikke erisusi.

(3) Eksamite sooritamisest vabastamise otsus tehakse juhul, kui isiku terviseseisundist tulenevalt ei ole eksamite sooritamine võimalik või otstarbekas ka muudetud ulatuses ja viisil.

(4) Ekspertkomisjoni otsus peab olema põhjendatud.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister
peaministri ülesannetes Edgar SAVISAAR

Kultuuriminister
haridus- ja teadusministri ülesannetes Raivo PALMARU

Riigisekretär Heiki LOOT

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json